Ūkinių bendrijų įstatymas reglamentuoja įmonių, kurių teisinė forma yra tikroji ūkinė bendrija, ir įmonių, kurių teisinė forma yra komanditinė ūkinė bendrija, steigimą, valdymą, veiklą, pertvarkymą, pabaigą, šių įmonių dalyvių teises ir pareigas. Tikroji ūkinė bendrija yra įmonė, kurios visi dalyviai yra tikrieji nariai. Komanditinė ūkinė bendrija yra įmonė, kurios dalyviai yra tikrieji nariai ir komanditoriai. Kai šio įstatymo normos taikomos ir tikrajai ūkinei bendrijai, ir komanditinei ūkinei bendrijai, vartojamas žodis „bendrija“.
Bendrijos steigimas
Bendrijos steigėjai yra bendrijos veiklos sutartį sudarę asmenys. Bendrijoje turi būti ne mažiau kaip du steigėjai, tiek fizniai, tiek juridiniai asmenys. Bendrija steigiama pagal bendrijos notarine forma sudarytą veiklos sutartį. Bendrijos veiklos sutartį pasirašo visi steigėjai ar jų įgalioti asmenys. Bendrija įregistruojama po to, kai sudaryta bendrijos veiklos sutartis ir Juridinių asmenų registro tvarkytojui pateikti įstatymų nustatyti bendrijai registruoti reikalingi dokumentai. Visi bendrijos steigėjai nuo bendrijos įregistravimo Juridinių asmenų registre tampa jos dalyviais.
Bendrijos dalyviai
Bendrijos dalyviais gali būti ir fiziniai, ir juridiniai asmenys, steigiant bendriją sudarę bendrijos veiklos sutartį. Įregistravus bendriją, asmenys dalyvio teises gali įgyti ir kitais įstatymuose ar bendrijos veiklos sutartyje arba bendrijos dalyvių sutartyje nustatytais atvejais ir tvarka. Bendrijoje turi būti ne mažiau kaip du dalyviai. Komanditinėje ūkinėje bendrijoje turi būti bent vienas tikrasis narys ir bent vienas komanditorius. Tikruoju nariu negali būti kitų bendrijų tikrieji nariai, individualių įmonių savininkai, valstybė, savivaldybės, valstybės įmonės, savivaldybės įmonės, biudžetinės įstaigos, ūkinės bendrijos ir individualios įmonės, taip pat Europos ekonominių interesų grupės ir jų nariai.
Komanditoriumi negali būti valstybė, savivaldybės, valstybės įmonės, savivaldybės įmonės, biudžetinės įstaigos. Komanditinės ūkinės bendrijos dalyvis tuo pačiu metu negali būti tos pačios komanditinės ūkinės bendrijos tikruoju nariu ir komanditoriumi.
Dalyvių teisės ir pareigos
Dalyvio teisėmis laikoma bendrijos veiklos sutartyje ir bendrijos dalyvių sutartyje nustatytų dalyvio turtinių ir neturtinių teisių visuma. Bendrijos veiklos sutartyje ar bendrijos dalyvių sutartyje, gali būti nustatyta, kad dalyvis gali perleisti savo teises tik gavęs visų kitų dalyvių sutikimą. Jeigu dalyvis nėra įvykdęs visų bendrijos veiklos sutartyje ar bendrijos dalyvių sutartyje, nustatytų įsipareigojimų dėl įnašo, perleidžiant dalyvio teises kartu pereina ir pareiga įnešti likusią įnašo dalį. Dalyviai bendrijos veiklos sutartyje ar bendrijos dalyvių sutartyje, nustatytomis sąlygomis ir tvarka turi teisę gauti bendrijos lėšų kaip avansu išmokamą pelną.
Dalyviai turi teisę susipažinti su bendrijos metinių ir tarpinių finansinių ataskaitų rinkiniais. Dalyvis privalo įnešti įnašą į bendriją.
Dalyvių atsakomybė
Kai bendrijos prievolėms įvykdyti neužtenka bendrijos turto, bendrijos tikrieji nariai pagal bendrijos prievoles atsako solidariai visu savo turtu, o komanditoriai pagal komanditinės ūkinės bendrijos prievoles atsako tik tuo savo turtu, kurį įnešė ir (ar) įsipareigojo įnešti į komanditinę ūkinę bendriją. Asmuo, kuris nebėra tikrasis narys, pagal bendrijos prievoles, atsiradusias, kol jis buvo tikruoju nariu, atsako taip, kaip jis atsakytų būdamas tikruoju nariu. Mirus tikrajam nariui – fiziniam asmeniui arba pasibaigus tikrajam nariui – juridiniam asmeniui, šios dalies nuostatos taikomos ir tikrojo nario teisių perėmėjui, išskyrus valstybę ir savivaldybes.
Bendrijos reikalų tvarkymas
Bendrijos vardu veikia tik bendrijos tikrieji nariai.
Bendrijos finansinė apskaita ir finansinė atskaitomybė
Bendrija, kurios visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, privalo parengti metinį pranešimą ir sudaryti metinių finansinių ataskaitų rinkinį, neatsižvelgiant į tai, ar finansinių ataskaitų rinkinio sudarymas nustatytas bendrijos veiklos sutartyje.
Bendrijos pelno paskirstymas
Pasibaigus bendrijos finansiniams metams, iš bendrijos veiklos gautas pelnas paskirstomas bendrijos veiklos sutartyje ar bendrijos dalyvių sutartyje nustatyta tvarka. Sprendimą dėl pelno už ankstesnius finansinius metus paskirstymo priima bendrijos tikrieji nariai vienbalsiai, jeigu bendrijos veiklos sutartyje nenustatyta kitaip. Dalyviams skirta iš bendrijos veiklos gauto pelno dalis bendrijos veiklos sutartyje ar bendrijos dalyvių sutartyje nustatyta tvarka gali būti paskirstyta ir nepasibaigus bendrijos finansiniams metams – už trumpesnį negu finansiniai metai laikotarpį, jeigu bendrija per šį laikotarpį gavo pelno, neturi neįvykdytų prievolių, kurių terminai yra suėję iki sprendimo dėl pelno dalies paskirstymo priėmimo, ir paskirsčius iš bendrijos veiklos gautą dalyviams skirtą pelno dalį būtų pajėgi įvykdyti savo prievoles už einamuosius finansinius metus.
Bendrijos pelno dalis, skirta dalyviams, paskirstoma kiekvienam dalyviui proporcingai jo įnašo dydžiui, jei bendrijos veiklos sutartyje ar bendrijos dalyvių sutartyje nenustatyta kitaip. Kiekvienam bendrijos dalyviui paskirta pelno dalis turi būti išmokėta per tris mėnesius nuo sprendimo dėl pelno paskirstymo priėmimo dienos.
Dalyvio pasitraukimas ir pašalinimas iš bendrijos
Dalyvis iš bendrijos gali pasitraukti savo iniciatyva ar būti kitų bendrijos dalyvių pašalintas. Kai dalyvis pasitraukia ar yra pašalinamas iš bendrijos, dalyvio teisės neperleidžiamos ir kiti asmenys jų neįgyja. Iš bendrijos pasitraukęs ar pašalintas asmuo, kuris buvo bendrijos tikrasis narys, nelaikomas dalyviu nuo duomenų apie jį išregistravimo iš Juridinių asmenų registro.
Bendrijos reorganizavimo ypatumai
Bendrija reorganizuojama Civiliniame kodekse nustatytais būdais ir nustatyta tvarka. Sprendimą dėl reorganizavimo priima kiekvienos reorganizuojamos ir reorganizavime dalyvaujančios bendrijos visi dalyviai vienbalsiai. Bendrijos veiklos sutartyje gali būti nustatyta, kad sprendimas dėl reorganizavimo gali būti priimtas bendrijos dalyvių balsų dauguma, kuri negali būti mažesnė kaip 2/3 dalyvių balsų. Sprendimą reorganizuoti bendriją patvirtinantis dokumentas turi būti pateiktas Juridinių asmenų registro tvarkytojui.
Tikroji ūkinė bendrija gali būti pertvarkoma į šios teisinės formos juridinius asmenis: komanditinę ūkinę bendriją; akcinę bendrovę; uždarąją akcinę bendrovę; žemės ūkio bendrovę; kooperatinę bendrovę (kooperatyvą); individualią įmonę; viešąją įstaigą; mažąją bendriją. Sprendimą dėl pertvarkymo priima visi dalyviai vienbalsiai. Bendrijos veiklos sutartyje gali būti nustatyta, kad sprendimas dėl pertvarkymo gali būti priimtas bendrijos dalyvių balsų dauguma, kuri negali būti mažesnė kaip 2/3 dalyvių balsų.
Bendrija gali būti pertvarkoma į žemės ūkio bendrovę, jeigu bendrijoje yra ne mažiau kaip du dalyviai ir jos pajamos už žemės ūkio produkciją ir suteiktas paslaugas žemės ūkiui per praėjusius finansinius metus sudarė daugiau kaip 50 % visų pardavimo grynųjų pajamų. Bendrija gali būti pertvarkoma į kooperatinę bendrovę, jeigu bendrijoje yra ne mažiau kaip penki dalyviai. Bendrija gali būti pertvarkoma į individualią įmonę tuo atveju, kai bendrijoje lieka vienas dalyvis – fizinis asmuo, kuris tampa po pertvarkymo veiksiančios individualios įmonės savininku. Bendrija gali būti pertvarkoma į mažąją bendriją, jeigu visi bendrijos dalyviai yra fiziniai asmenys ir jų yra ne daugiau kaip 10.
Bendrijos likvidavimas
Kai sprendimą likviduoti bendriją priima Juridinių asmenų registro tvarkytojas, bendrija likviduojama taikant Civilinio kodekso nuostatas, reglamentuojančias juridinio asmens likvidavimą Juridinių asmenų registro tvarkytojo iniciatyva. Sprendimas likviduoti bendriją priimamas bendrijos veiklos sutartyje nustatyta bendrijos dalyvių balsų dauguma, kuri negali būti mažesnė kaip 2/3 dalyvių balsų. Bendrija, kurioje liko tik vienas dalyvis, turi būti likviduojama, jeigu likęs bendrijos dalyvis per šešis mėnesius po tokio dalyvių skaičiaus sumažėjimo nenusprendžia bendrijos reorganizuoti ar pertvarkyti, išskyrus atvejus, kai per šį laikotarpį į bendriją priimamas naujas dalyvis.
Jeigu komanditinės ūkinės bendrijos turto nepakanka atsiskaityti su kreditoriais, komanditorius, kuris sprendimo likviduoti komanditinę ūkinę bendriją priėmimo dieną nėra įvykdęs bendrijos veiklos sutartyje ar bendrijos dalyvių sutartyje, nurodytų įsipareigojimų dėl įnašo, yra solidariai atsakingas pagal komanditinės ūkinės bendrijos prievoles.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?