34-asis verslo apskaitos standartas (VAS) „Segmentų atskleidimas finansinėje atskaitomybėje“ nustato informaciją apie segmentus ir jos pateikimo tvarką finansinėse ataskaitose. Standartą turi taikyti viešojo intereso įmonės. Viešojo intereso įmonė yra suprantama kaip visuomenei svarbi dėl savo veiklos masto, pobūdžio ar klientų skaičiaus. Segmentas yra visus šiuos požymius atitinkanti sudedamoji įmonės verslo dalis:
-
kuri gali uždirbti pajamų ir patirti sąnaudų (įskaitant pajamas ir sąnaudas, susijusias su sandoriais, vykdomais su kitais tos pačios įmonės padaliniais);
-
kurios veiklos rezultatus nuolat tikrina įmonės vadovybė, siekdama įvertinti jos finansinius rezultatus ir priimti sprendimą dėl išteklių skyrimo segmentui;
-
kurios rengiama atskira finansinė informacija ir teikiama įmonės vadovybei.
Įmonė (įmonių grupė) atskirai pateikia informaciją apie segmentą, jei jis atitinka nors vieną iš šių požymių: segmento pardavimo pajamos, įskaitant gautas pajamas iš pardavimų kitoms įmonėms ar fiziniams asmenims ir kitiems įmonės segmentams ar įmonių grupės įmonėms, sudaro 10 % ar daugiau visų įmonės (įmonių grupės) pardavimo pajamų; segmento pelnas sudaro 10 % ar daugiau pelningai veikiančių segmentų pelno arba segmento nuostoliai sudaro 10 % ar daugiau nuostolingai veikiančių segmentų nuostolių, segmento turtas sudaro 10 % ar daugiau viso įmonės (įmonių grupės) turto.
Jeigu finansinėse ataskaitose teiktinų segmentų pardavimo pajamos sudaro mažiau kaip 75 % įmonės (įmonių grupės) pardavimo pajamų, turi būti atrinkta daugiau segmentų, nors jų rodikliai.
Apskaitos politika, susijusi su segmentų informacija
Apskaitos politikoje nustatomi segmentų išskyrimo, pajamų, sąnaudų, turto ir įsipareigojimų priskyrimo jiems kriterijai. Turtas ir įsipareigojimai, pajamos ir sąnaudos segmentams priskiriama įmonės pasirinkta tvarka, atsižvelgiant į jų turinį, segmento veiklos pobūdį, jo sąlyginį savarankiškumą. Kelių segmentų bendrai naudojamas turtas gali būti priskiriamas proporcingai konkrečiam segmentui tik tada, jei su tuo turtu susijusios pajamos ir sąnaudos taip pat priskiriamos tam segmentui.
Informacijos atskleidimas
Įmonė (įmonių grupė) aiškinamajame rašte turi atskleisti: segmentų atskyrimo požymius; verslo dalis, iš kurių atskiri segmentai gauna pajamų; apskaičiuotą kiekvieno teiktino segmento pelną (nuostolius); kiekvieno teiktino segmento turto, įsipareigojimų vertę, jei tokia informacija nuolat pateikiama įmonės vadovybei.
Visų teiktinų segmentų ir įmonės teiktiniems segmentams nepriskirtos verslo dalies rodiklių, suma turi būti lygi įmonės finansinių ataskaitų atitinkamuose straipsniuose pateiktų rodiklių sumai, t. y. visų teiktinų segmentų ir jiems nepriskirtos verslo dalies pajamos, sąnaudos ir pelnas (nuostoliai) turi būti lygūs atitinkamų pelno (nuostolių) ataskaitos straipsnių, turtas ir įsipareigojimai – atitinkamų balanso straipsnių sumoms. Aiškinamajame rašte kiekvieno parodomo segmento straipsnio suma turi būti tokia, kokia pateikiama įmonės vadovybei ir pagal kurią ji priima sprendimus dėl išteklių segmentui skyrimo ir vertina jo veiklos rezultatus. Jeigu įmonės veiklos pobūdis pakeičiamas taip, kad pasikeičia jos teiktinų segmentų struktūra, ji turi pateikti ataskaitinio laikotarpio informaciją apie seną ir naują segmentų skirstymą, nebent ji tokios informacijos neturėtų arba ją gauti labai brangiai kainuotų. Jeigu pajamos, gautos iš sandorių su vienu išorės klientu, sudaro 10 % ar daugiau įmonės pajamų, įmonė turi atskleisti pajamų sumą, gautą iš tokio kliento, ir segmentą ar segmentus, iš kurių buvo gauta pajamų.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?