VMI informuoja, kad 2022-11-03 priimtas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 (toliau – PVMĮ) 62 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XIV-1484 (toliau − Įstatymo pakeitimas). Įstatymo pakeitimu asmenims (juridiniams ir fiziniams), PVM mokėtojams, vykdantiems ekonominę PVM apmokestinamą veiklą leista atskaityti pirkimo ar importo PVM už įsigyjamus M1 klasės elektromobilius, jeigu M1 klasės elektromobilio vertė neviršija 50.000 eurų (įskaitant PVM). Įstatymo pakeitimas įsigalioja nuo 2023 m. sausio 1 dienos.
Įstatymo pakeitimas taikomas prekėms ir paslaugoms, dėl kurių prievolė apskaičiuoti PVM ar importo PVM atsiras nuo 2023 m. sausio 1 d. PVM atskaitos lengvata taikoma tik elektromobiliams, t. y. tik elektra varomoms transporto priemonėms, kur energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio – gryniesiems elektromobiliams (angl. Battery Electric Vehicle - BEV) ir iš išorės elektra įkraunamiems hibridiniams automobiliams (angl. plug-in hybrid electric vehicle – PHEV), kurių įsigijimo vertė neviršija 50.000 Eur. įskaitant PVM.
Iki Įstatymo pakeitimo įsigyjamiems M1 klasės elektromobiliams PVM atskaita buvo ribota t. y., jei pagal PVMĮ 62 straipsnio 2 dalies 3 punkto nuostatas šie automobiliai buvo įsigyti ne perpardavimui, nuomai, ar keleiviams už atlygį teikti, tai jų pirkimo arba importo PVM atskaita buvo negalima.
PVM atskaita taikoma naujiems ir naudotiems M1 kategorijos elektromobiliams.
1 pavyzdys:
Įmonė, PVM mokėtoja, planuoja 2023 m. sausio mėn. įsigyti elektromobilį iš kitos ES valstybės narės PVM mokėtojo, todėl tokiam įsigijimui bus taikomas 0 % PVM tarifas. Įsigyjamo elektromobilio kaina be PVM bus 48.000 Eur. Ar įsigijus tokį elektromobilį ir jį įregistravus Lietuvoje, privaloma apskaičiuoti PVM, taikant 21 % PVM tarifą? Ar galima šio automobilio PVM atskaita?
PVM mokėtojas įsigijęs elektromobilį iš ES PVM mokėtojo bei atgabenęs jį į Lietuvą turi skaičiuoti elektromobilio įsigijimo PVM. Nurodyto automobilio PVM atskaita negalima, jei jis neskirtas perpardavimui, nuomai ar keleiviams už atlygį vežti, kadangi jo vertė su PVM būtų didesnė nei 50.000 Eur (PVM įstatymo 62 straipsnis).
2 pavyzdys:
Įmonė A išsinuomoja elektromobilį (M1 kategorija) iš įmonės B, kuri verčiasi automobilių nuoma. Įmonė A automobilį naudoja darbo tikslais: vykimui darbo tikslais pas klientus, įmonės veikla tik PVM apmokestinama. Iš įmonės B kas mėnesį gauna PVM sąskaitą faktūrą už elektromobilio nuomą. Ar įmonei A galima elektromobilio nuomos PVM atskaita? Jeigu atskaita galima, ar įmonė A turi turėti įrodymus iš įmonės B, kad nuomojasi elektromobilį, kurio įsigijimo kaina neviršijo 50.000 Eur?
Pateiktu atveju, elektromobilio nuomos PVM atskaita būtų galima, jei įmonė A turėtų įrodymus, iš įmonės B, kad nuomojasi elektromobilį, kurio įsigijimo kaina neviršijo 50.000 Eur.
PVM įstatyme nėra nustatyta, kokius konkrečiai dokumentus turi turėti PVM mokėtojas, svarbu, kad pagal tokius dokumentus galima būtų nustatyti išsinuomoto elektromobilio kainą. Norėdami tai patvirtinti PVM mokėtojai galėtų turėti įmonės, išnuomojusios elektromobilį patvirtinimą (raštu, el. paštu), įsigijimo PVM sąskaitą faktūrą, nuomos sutartyje galėtų būti nurodyta elektromobilio kaina ar kitus dokumentus.
Pažymėtina, kad nėra privaloma turėti visus išvardintus dokumentus, svarbu, tai, kad PVM mokėtojo turimi dokumentai aiškiai įrodytų, kad kokia buvo įsigyto elektromobilio kaina.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?