Neatsižvelgiant į kitas PVMĮ 14 str. nuostatas, prievolė apskaičiuoti PVM už prekių tiekimą į kitą valstybę narę, kuriam taikomos PVMĮ VI skyriaus nuostatos, atsiranda, kai išrašoma PVM sąskaita faktūra, kuria įforminamas toks prekių tiekimas, bet ne vėliau kaip kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekės buvo išgabentos, 15 dieną.
1 pavyzdys: Lietuvos įmonė A, PVM mokėtoja, tiekia prekes Estijos įmonei B, PVM mokėtojai ir šias prekes išgabena iš Lietuvos į Estiją. Už tiekiamas prekes PVM sąskaita faktūra išrašyta rugpjūčio 9 d., prekės išgabentos rugpjūčio 10 d. PVM apmokestinimo momentas – rugpjūčio 9 d.
2 pavyzdys: Lietuvos įmonė A, PVM mokėtoja, tiekia prekes Estijos įmonei B, PVM mokėtojai. Prekės išgabentos rugpjūčio 25 d., PVM sąskaita faktūra išrašyta – rugsėjo 17 d. PVM apmokestinimo momentas – ne vėliau kaip rugsėjo 15 d.
Prievolė apskaičiuoti PVM už prekių įsigijimą iš kitos valstybės narės atsiranda, kai šių prekių tiekėjas išrašo PVM sąskaitą faktūrą, bet ne vėliau kaip kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekės buvo išgabentos, 15 dieną. Prekių išgabenimo data nustatoma pagal prekių transporto dokumentus, t. y. prekių išgabenimo data laikoma prekių transporto dokumento data (pvz. CMR tarptautinio prekių gabenimo važtaraščio data, Bill of lading (prekių pakrovimo į laivą) data, Airway bill (prekių pakrovimo į orlaivį) data.
3 pavyzdys: Lietuvos įmonė A, PVM mokėtoja, įsigyja prekes iš Latvijos įmonės B, PVM mokėtojos. Latvijos įmonė B tiekiamoms prekėms pritaiko 0 % PVM tarifą. Latvijos įmonė tiekiamoms prekėms PVM sąskaitą faktūrą išrašo rugsėjo 6 d., CMR tarptautinio prekių gabenimo važtaraščio data - rugsėjo 8 d. Apmokestinimo momentas – rugsėjo 6 d.
4 pavyzdys: Lietuvos įmonė A, PVM mokėtoja, įsigyja prekes iš Latvijos įmonės B, PVM mokėtojos. Latvijos įmonė B tiekiamoms prekėms pritaiko 0 % PVM tarifą. Latvijos įmonė tiekiamoms prekėms PVM sąskaitos faktūros neišrašo. CMR tarptautinio prekių gabenimo važtaraščio data rugsėjo 8 d. Šiuo atveju Lietuvos įmonė A turi teisę PVM nuo įsigytų prekių apskaičiuoti iki spalio 15 d. Įmonė pasirinko, kad prekių apmokestinimo momentas yra diena, kai pirkėjui pereina rizika už prekes – rugsėjo 8 d. Įmonė A gavo sąskaitą spalio 30 d., kuri buvo išrašyta spalio 16 d. PVM apmokestinimo momento tikslinti neturi.
Pasitaiko atvejų, kai PVM mokėtojas, įsigijęs prekes iš valstybių narių, už šias prekes tiekimo metu išrašytas PVM sąskaitas faktūras gauna vėliau kaip kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekės buvo išgabentos, 15 dieną. Tokiu atveju PVM mokėtojas įsigytų prekių pardavimo PVM turi apskaičiuoti ne vėliau kaip iki kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekės buvo išgabentos, 15 dienos. Kadangi iš kitos valstybės narės įsigyjamoms prekėms tiekimo metu PVM sąskaita faktūra buvo išrašyta, tai iš kitos valstybės narės įsigyjamų prekių apmokestinimo momentas – PVM sąskaitos faktūros išrašymo data. Todėl PVM mokėtojas, gavęs tiekimo metu išrašytų įsigyjamų prekių PVM sąskaitą faktūrą, turi patikslinti šių prekių PVM apmokestinimo momentą.
5 pavyzdys: Lenkijos įmonė A, PVM mokėtoja, Lietuvos įmonei B, PVM mokėtojai, 2004 m. liepos 10 d. patiekė prekių. PVM sąskaita faktūra už šias prekes buvo išrašyta liepos 10 d., prekes įmonė B gavo liepos 12 d., tačiau šių prekių PVM sąskaitą faktūrą įmonė B gavo tik rugsėjo mėnesį. Įmonė B, vadovaudamasi Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 14 straipsnio nuostatomis, įsigytų prekių pardavimo PVM pasirenka apskaičiuoti rugpjūčio 15 dieną. Tačiau rugsėjo mėnesį įmonė B, gavusi iš įmonės A PVM sąskaitą faktūrą, turi patikslinti PVM apmokestinimo momentą, nes pagal PVM įstatymo nuostatas įsigytų prekių apmokestinimo momentas – liepos 10 d. Atsižvelgdama į tai, įmonė B turi atitinkamai patikslinti rugpjūčio ir liepos mėnesių PVM deklaracijas.
Kai valstybės narės tiekėjas, PVM mokėtojas, į Lietuvą PVM mokėtojui tiekiamoms prekėms PVM sąskaitą faktūrą išrašo ne tiekimo metu, o vėliau kaip kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekės buvo išgabentos, 15 dieną, tai įsigytų prekių apmokestinimo momentas – laikotarpis nuo prekių tiekimo dienos iki kito mėnesio, einančio po mėnesio, kurį prekės buvo išgabentos, 15 dienos, t. y. PVM mokėtojas šiame laikotarpyje gali pasirinkti apmokestinimo PVM datą.
6 pavyzdys: Lenkijos įmonė A, PVM mokėtoja, Lietuvos įmonei B, PVM mokėtojai, liepos 30 d. patiekė prekių. Prekių gabenimo transporto dokumento data – liepos 31 d. PVM sąskaita faktūra už šias prekes buvo išrašyta rugpjūčio 18 d. Prekes įmonė B gavo rugpjūčio 1 d. Sąskaitą faktūrą Lietuvos įmonė gavo rugpjūčio 29 d.
Šiuo atveju Lietuvos įmonė B turi teisę PVM nuo įsigytų prekių apskaičiuoti iki rugpjūčio 15 d. Įmonė B pasirinko, kad įsigytų prekių apmokestinamąją vertę apskaičiuos prekių gavimo dieną – rugpjūčio 1 d. Gavusi sąskaitą faktūrą Lietuvos įmonė PVM apmokestinimo momento tikslinti neturi
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?