Paslaugų pirkėjas apmokestinamasis asmuo privalo apskaičiuoti ir į Lietuvos biudžetą sumokėti pardavimo PVM už jam šalies teritorijoje užsienio asmens suteiktas paslaugas šiais atvejais:
- PVMĮ 95 straipsnio 2 dalyje nustatytais atvejais už jam šalies teritorijoje (Lietuvoje) užsienio apmokestinamųjų asmenų, neįsikūrusių šalies teritorijoje (Lietuvoje), teikiamas paslaugas, nurodytas PVMĮ 13 straipsnio 2 dalies 1 punkte.
- PVMĮ 95 straipsnio 5 dalyje nustatytais atvejais už jam šalies teritorijoje (Lietuvoje) užsienio asmens, vykdančio kitą, negu nurodytą PVMĮ 95 straipsnio 1– 4 dalyse, veiklą ir neįsiregistravusio Lietuvoje PVM mokėtoju, šalies teritorijoje jam suteiktas paslaugas.
Nurodytos nuostatos taikomos tik tokioms užsienio apmokestinamųjų asmenų, neįsikūrusių šalies teritorijoje, šalies teritorijoje teikiamoms paslaugoms, kurios pagal PVMĮ yra PVM objektas, nėra neapmokestinamos PVM ir nėra apmokestinamos taikant 0% PVM tarifą.
Tam, kad pirkėjui atsirastų prievolė apskaičiuoti iš užsienio asmenų įsigytų paslaugų pardavimo PVM, yra būtinos trys sąlygos:
- paslaugų pirkėjas turi būti apmokestinamasis asmuo, kaip jis suprantamas pagal PVMĮ 13 straipsnio nuostatas;
- paslaugų teikimo vieta pagal PVMĮ 13 straipsnio nuostatas turi būti laikoma Lietuva;
- paslaugų teikėjas – užsienio asmuo neturi būti įsikūręs Lietuvoje. PVMĮ 95 straipsnis 2 dalis
Paslaugų įsigijimo iš užsienio apmokestinamųjų asmenų, neįsikūrusių šalies teritorijoje, tikslais apmokestinamuoju asmeniu laikomi tokie asmenys:
- PVM mokėtojas, vykdantis ekonominę veiklą (juridinis arba fizinis asmuo, taip pat juridinio asmens statuso neturintis Lietuvoje įsteigtas kolektyvinio investavimo subjektas, kurio veiklos forma yra investicinis fondas);
- juridinis arba fizinis asmuo, ne PVM mokėtojas, vykdantis PVM apmokestinamą ar PVM neapmokestinamą ekonominę veiklą;
- PVM mokėtoju įregistruotas juridinis asmuo, nevykdantis ekonominės veiklos;
- apmokestinamasis asmuo, įsigyjantis paslaugas vykdyti veiklai ar sandoriams, kurie nėra PVM objektas. PVMĮ 95 straipsnis.
Pagal PVMĮ 13 straipsnio 2 dalies 1 punkte nustatytą pagrindinę paslaugų suteikimo vietos nustatymo taisyklę laikoma, kad apmokestinamajam asmeniui suteikta paslauga buvo suteikta šalies teritorijoje šiais atvejais:
- jeigu šis asmuo (paslaugų pirkėjas) yra įsikūręs šalies teritorijoje, t. y. jeigu jo buveinė (jeigu tai ne fizinis asmuo) arba nuolatinė gyvenamoji vieta (jeigu tai fizinis asmuo) yra Lietuvos Respublikoje;
- jeigu paslauga yra suteikta užsienio apmokestinamojo asmens padaliniui, esančiam šalies teritorijoje (jeigu paslauga buvo suteikta šalies teritorijoje įsikūrusio apmokestinamojo asmens padaliniui, esančiam užsienio valstybėje, tai šios paslaugos suteikimo vieta nelaikoma šalies teritorija).
Paslaugas teikiantis užsienio apmokestinamasis asmuo neturi būti įsikūręs šalies teritorijoje. Neįsikūrusiais šalies teritorijoje laikomi: užsienio valstybės juridiniai asmenys ar organizacijos, kurių buveinė yra užsienio valstybėje ir kurie įsteigti arba kitokiu būdu organizuoti pagal užsienio valstybės teisės aktus, arba bet kurie kiti užsienyje įsteigti, įkurti ar kitaip organizuoti vienetai, arba fiziniai asmenys, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta nėra Lietuva.
Pagal PVMĮ 13 straipsnio 4 dalies nuostatas su nekilnojamaisiais pagal prigimtį daiktais susijusios paslaugos laikomos suteiktomis šalies teritorijoje tuo atveju, kai daiktai, su kuriais paslaugos susijusios, yra ar bus pastatyti šalies teritorijoje. Vertinant, ar paslaugos laikomos susijusiomis su nekilnojamaisiais pagal prigimtį daiktais, privaloma vadovautis Tarybos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 282/2011 13b, 31a ir 31b straipsniais (reglamentu Nr. 1042/2013).
Pagal PVMĮ 13 straipsnio 5 dalies nuostatas keleivių vežimo paslaugos laikomos suteiktomis šalies teritorijoje tuo atveju, kai jos faktiškai atliktos šalies teritorijoje. Jeigu šios paslaugos faktiškai atliktos tiek šalies teritorijoje, tiek už jos ribų, laikoma, kad šalies teritorijoje suteikta tokia paslaugų dalis, kuri yra proporcinga einančiai per šalies teritoriją maršruto daliai.
Pagal PVMĮ 13 straipsnio 11 dalies nuostatas maitinimo paslaugos, išskyrus atvejus, kai šios paslaugos teikiamos keleivius ES teritorijoje vežančiuose laivuose, orlaiviuose arba traukiniuose, laikomos suteiktomis šalies teritorijoje, jeigu jos faktiškai atliktos šalies teritorijoje.
Deklaravimas
Deklaruoti PVM reikia pateikiant PVM deklaraciją (forma FR0600) ir / ar PVM mokėtoju neįregistruoto asmens mokėtino PVM apyskaitą (forma FR0608).
23 laukelyje – įsigytų paslaugų apmokestinamoji vertė,
24 laukelyje (apmokestinamoji vertė) – jeigu paslaugos buvo įsigytos iš ES PVM mokėtojų,
32 laukelyje – pardavimo PVM suma,
25 laukelyje – pirkimo PVM suma,
35 laukelyje – atskaitomas pirkimo PVM.
Pavyzdys.
Įmonė perka iš trečių šalių programinę įrangą, kurią parduoda pirkėjui. Programą pirkėjas atsisiunčia internetu apmokėjus tiekėjui ir gavus prisijungimo kodą (atrakinimo raktą).
Ar reikia įmonei įsigyjant tokią programinę įrangą prisiskaityti ir atskaityti PVM?
Atsakymas: Lietuvos įmonė, įsigijusi paslaugą iš užsienio apmokestinamojo asmens, privalo Lietuvoje atvirkštiniu būdu apskaičiuoti PVM.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?