Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos direktoriaus įsakymas numato, kad buhalteris ar apskaitos paslaugas teikianti įmonė įgyvendina šias pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemones:
-
nustato kliento ir naudos gavėjo tapatybę, o jeigu jis veikia per atstovą, nustatoma atstovo tapatybė;
-
surenka informaciją apie klientą – juridinio asmens vadovą, valdymo struktūrą, veiklos pobūdį, fizinio ar juridinio asmens dalykinių santykių tikslą ir numatomą pobūdį, patikrina kliento ir naudos gavėjo tapatybę, remiantis dokumentais, duomenimis ar informacija, gautais iš patikimo ir nepriklausomo šaltinio; vykdo nuolatinę kliento dalykinių santykių stebėseną; nuolatinis duomenų peržiūrėjimas ir atnaujinimas. Jeigu nėra galimybės patikrinti kliento tapatybės, įpareigojama nevykdyti sandorių;
-
sustabdo įtartinas pinigines operacijas ar sandorius;
-
praneša apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius. Taip pat praneša apie vienkartinį atsiskaitymą su Buhalteriu grynaisiais pinigais, jeigu gaunamų grynųjų pinigų suma lygi arba viršija 15 000 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta;
-
nagrinėja sudėtingas ar neįprastai didelius sandorius ir neįprastų sandorių struktūrą ir saugo informaciją.
Darbuotojai turi būti mokomi, sukuriamos vidinės sistemos užtikrinančios visapusišką užklausų konfidencialumą, nustatoma vidaus politika ir kontrolė, pateikiama informacija Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos (JADIS) tvarkytojui. Svarbu pažymėti, kad Buhalteris privalo atlikti keliamos pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo grėsmės įvertinimą, išskyrus atvejus, kai Buhalteris vertina savo kliento teisinę padėtį, įskaitant teikiamas konsultacijas dėl teismo proceso pradėjimo arba jo vengimo. Nustatęs pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo grėsmę, Buhalteris praneša apie įtartiną piniginę operaciją ar sandorį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai.
Kai klientas – fizinis asmuo, ar kliento – juridinio asmens naudos gavėjas gyvena didelės rizikos trečiojoje valstybėje ar kai klientas – juridinis asmuo yra įsteigtas didelės rizikos trečiojoje valstybėje, Buhalteris privalo taikyti Įstatymo 14 straipsnio 5 dalyje nustatytas priemones. Finansinių veiksmų darbo grupės kovai su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu (FATF) didelės rizikos trečiųjų valstybių sąrašas skelbiamas interneto tinklalapio www.fntt.lt skyriaus „Pinigų plovimo prevencija“ poskyryje „FATF pareiškimai“.
Buhalteris privalo tvarkyti šiuos registracijos žurnalus:
-
vienkartinių atsiskaitymų su Buhalteriu grynaisiais pinigais, jeigu gaunamų grynųjų pinigų suma lygi arba viršija 15 000 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, registracijos žurnalą;
-
klientų, dėl kurių tapatybės duomenų teisingumo ar autentiškumo kyla abejonių, ar kyla įtarimų, kad yra, buvo ar bus vykdoma pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo veika, registracijos žurnalą;
-
klientų, su kuriais sandoriai ar dalykiniai santykiai buvo nutraukti Įstatymo 18 straipsnyje nurodytomis aplinkybėmis ar kitomis su pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos tvarkos pažeidimais susijusiomis aplinkybėmis, registracijos žurnalą.
Duomenys į registracijos žurnalus įrašomi chronologine tvarka, nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo piniginės operacijos atlikimo ar sandorio sudarymo. Buhalteris prioritetą teikia registracijos žurnalų duomenų saugojimui elektroninėje laikmenoje.
Darbuotojai
Buhalteris privalo paskirti vadovaujančius darbuotojus, kurie organizuotų pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą ir palaikytų ryšius su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Kai Buhalteriui vadovauja valdyba, Buhalteris privalo paskirti valdybos narį, kuris organizuotų šiame įstatyme nustatytų pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą, ir vadovaujančius darbuotojus, kurie bendradarbiautų su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.
Apie šių darbuotojų paskyrimą Buhalteris privalo raštu pranešti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai. Buhalteris privalo užtikrinti, kad minėti darbuotojai turėtų galimybę gauti visą savo funkcijoms vykdyti reikalingą informaciją, įskaitant priėjimą prie informacijos, susijusios su kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymu, kliento dalykinių santykių stebėsena, piniginėmis operacijomis ir sandoriais, ir kitos informacijos.
Buhalteriui, įgyvendinančiam pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemones, rekomenduojama pasitikrinti priemonių įgyvendinimo tinkamumą savikontrolės klausimynu (pridedama), kuris yra pagalbinė, bet neišsami, priemonė reikalavimų įgyvendinimui. Jis prisegtas įsakymo prieduose.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?