39-asis verslo apskaitos standartas (VAS) „Kolektyvinio investavimo subjektų ir pensijų fondų apskaita, finansinės ataskaitos“ nustato kolektyvinio investavimo subjektų ir pensijų fondų apskaitos, finansinių ataskaitų rinkinio sudėties ir finansinių ataskaitų turinio reikalavimus. Standarto nuostatos aktualios ne tik pensijų fondams, bet ir įmonėms, kurios pagal nustatytą investavimo politiką keleto investuotojų sukauptą kapitalą siekia investuoti jų naudai. Vienintelis tokios įmonės steigimo tikslas turėtų būti kolektyvinis surinktų lėšų ar kito turto investavimas į įmonės steigimo dokumentuose nurodytą turtą siekiant išskaidyti riziką ir iš šios veiklos uždirbti pelno įmonės steigėjams (dalyviams).
Apskaitos tvarkymo reikalavimai
Subjekto turtas, kurį valdo ir patikėjimo teise juo disponuoja valdymo įmonė, yra kolektyvinio investavimo subjekto dalyvių ar pensijų fondo dalyvių bendroji dalinė nuosavybė, todėl valdymo įmonė subjekto apskaitą turi tvarkyti atskirai nuo savo apskaitos. Valdomo subjekto turtas, įsipareigojimai, pajamos ir sąnaudos turi būti atskiriami nuo valdymo įmonės, vadovų ir kitų asmenų turto, įsipareigojimų, pajamų ir sąnaudų. Būtent todėl kiekvieno subjekto apskaita turi būti atskira. Kiekvieno subjekto turtas, įsipareigojimai, pajamos ir sąnaudos turi būti atskirti nuo kitų subjektų turto, įsipareigojimų, pajamų ir sąnaudų. Atsižvelgiant į tai, kad subjektų grynųjų aktyvų dydis priklauso nuo rinkos kainų svyravimo, siekiant apsaugoti subjekto dalyvių interesus, jo turto ir įsipareigojimų tikroji vertė turi būti nustatoma pagal rinkos kainas.
Kolektyvinio investavimo subjektų ir pensijų fondų turto ir įsipareigojimų tikrosios vertės nustatymas
Reguliuojamoje rinkoje ar daugiašalėje prekybos sistemoje sudarytų sandorių metu įsigytas ar parduotas finansinis turtas apskaitoje registruojamas prekybos datą arba atsiskaitymo datą. Pasirenkamas tas būdas, kuris patikimai ir teisingiausiai parodo finansinio turto grupės sandorių poveikį subjekto finansinei būklei ir veiklos rezultatams. Pasirinktu būdu turi būti registruojamas visas tos pačios grupės perkamas ar parduodamas finansinis turtas. Jeigu pasirenkamas prekybos datos būdas, sandorio sudarymo dieną pirkėjo apskaitoje registruojamas gautinas finansinis turtas ir įsipareigojimas už jį sumokėti. Pardavėjo apskaitoje sandorio sudarymo dieną nurašomas parduotas finansinis turtas, registruojama gautina suma ir sandorio rezultatas (pelnas arba nuostolis). Jeigu pasirenkamas atsiskaitymo datos būdas, sandorio sudarymo dieną pirkėjo ir pardavėjo apskaitoje sandoris neregistruojamas. Šiuo atveju gautas finansinis turtas pirkėjo apskaitoje registruojamas turto perdavimo dieną, kai įvykdomas atsiskaitymas. Pardavėjo apskaitoje finansinis turtas nurašomas ir registruojamas sandorio rezultatas (pelnas arba nuostolis) atsiskaitymo datą.
Grynųjų aktyvų vertė
Iš turto vertės atimant įsipareigojimų vertę gaunama grynųjų aktyvų vertė. Investicinės bendrovės grynųjų aktyvų vertė ir investicinės bendrovės nuosavo kapitalo suma gali skirtis. Kai investicinės bendrovės nuosavo kapitalo suma skiriasi nuo grynųjų aktyvų vertės, informacija apie tai atskleidžiama aiškinamajame rašte.
Grynųjų aktyvų vertė apskaičiuojama atsižvelgiant į subjekto turto ir įsipareigojimų tikrąją vertę ir vadovaujantis tam tikrais grynųjų aktyvų vertės nustatymo principais. Grynųjų aktyvų vertės padidėjimas pripažįstamas gavus pinigus arba nepiniginį įnašą už subjekto dalyviui parduotus investicinius vienetus ar akcijas, pensijų fondo dalyvių įmokas, investicinių ūkinių bendrijų dalyvių įnašus, registruojant iš kitų subjektų gautas sumas, garantines įmokas, palūkanų, dividendų ir kitas pajamas, parduotų investicijų pelną, investicijų ir kito turto tikrosios vertės padidėjimą, įsipareigojimų tikrosios vertės sumažėjimą, turto padidėjimą ir įsipareigojimų sumažėjimą dėl užsienio valiutų kursų pokyčio, nurašant įsipareigojimus, kitais subjekto steigimo dokumentuose nustatytais atvejais. Grynųjų aktyvų vertės sumažėjimas pripažįstamas, kai atsiranda įsipareigojimas išpirkti iš subjekto dalyvio investicinius vienetus ar akcijas, grąžinti įnašą, pervesti kitiems subjektams dalyviui priklausančių lėšų sumą, išmokėti pensijų fondo dalyviams pensijų išmokas, turto sumažėjimą ir įsipareigojimų padidėjimą dėl užsienio valiutų kursų pokyčio, registruojant parduotų investicijų nuostolius.
Investicinių vienetų, akcijų, įnašų ir pensijų fondo vienetų apskaita
Investicinio fondo investicinis vienetas, pensijų fondo vienetas ir investicinės akcinės bendrovės akcija arba investicinės ūkinės bendrijos tikrojo nario ar komanditoriaus įnašas patvirtina subjekto dalyvio teisę į subjekto turto dalį. Kiekvienam dalyviui tenkanti subjekto turto dalis apskaičiuojama jam priklausančių vienetų skaičių dauginant iš vieneto vertės. Informuotiesiems investuotojams skirto kolektyvinio investavimo subjekto dalyviui tenkanti turto dalis skaičiuojama steigimo dokumentuose nustatyta tvarka.
Pasikeitus grynųjų aktyvų vertei, dalyviui priklausanti subjekto turto dalis gali nesikeisti. Pavyzdžiui, dalyvio turto paveldėtojui tenkanti suma, kai dalyvavimas pensijų kaupime nutraukiamas dėl dalyvio mirties, taip pat nesikeičia. Dalyviams ar jų paveldėtojams tenkančios sumos, kurių vertė nepriklauso nuo grynųjų aktyvų vertės pokyčių, registruojamos apskaitoje kaip nesikeičiantis subjekto įsipareigojimas ir rodomos finansinių ataskaitų kitų subjekto įsipareigojimų straipsniuose, kol bus išmokėtos.
Sudėtinio kolektyvinio investavimo subjekto vieno subfondo vienetus dalyvis gali pakeisti į kito to paties sudėtinio kolektyvinio investavimo subjekto subfondo vienetus. Tokiu atveju vieno subfondo vienetai konvertuojami į kito to paties sudėtinio kolektyvinio investavimo subjekto subfondo vienetus. Konvertuojant vienetus, dalyviui pinigai neišmokami. Subfondo, kurio vienetai keičiami į kito subfondo vienetus, grynųjų aktyvų vertė ar nuosavas kapitalas sumažėja, o kito subfondo grynųjų aktyvų vertė ar nuosavas kapitalas padidėja.
Finansinių ataskaitų reikalavimai
Finansinėse ataskaitose pateikiama informacija, iš kurios investuotojai galėtų daryti pagrįstas išvadas apie subjekto finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus. Subjekto metinės finansinės ataskaitos sudaromos vadovaujantis šiuo standartu ir 1-ojo verslo apskaitos standarto „Finansinė atskaitomybė“ įmonėms skirtomis nuostatomis, jei jos neprieštarauja šiam standartui. Investicinio fondo ar pensijų fondo finansinių ataskaitų rinkinį sudaro: grynųjų aktyvų ataskaitą; grynųjų aktyvų pokyčio ataskaitą; aiškinamąjį raštą. Investicinės bendrovės finansinių ataskaitų rinkinį sudaro:
- balansas;
- pelno (nuostolių) ataskaita;
- nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita;
- pinigų srautų ataskaita;
- aiškinamasis raštas.
Grynųjų aktyvų ataskaita
Grynųjų aktyvų ataskaitos informacija turi teisingai parodyti investicinio fondo ar pensijų fondo turtą, įsipareigojimus ir grynuosius aktyvus paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną. Grynųjų aktyvų ataskaitoje pateikiami ataskaitinio laikotarpio pabaigos ir lyginamieji – praėjusių finansinių metų pabaigos – duomenys. Grynųjų aktyvų ataskaitos straipsniai:
- A. Turtas;
- Pinigai;
- Terminuotieji indėliai;
- Pinigų rinkos priemonės;
- Valstybės iždo vekseliai;
- Kitos pinigų rinkos priemonės;
- Perleidžiamieji vertybiniai popieriai;
- Ne nuosavybės vertybiniai popieriai;
- Vyriausybių ir centrinių bankų arba jų garantuoti ne nuosavybės vertybiniai popieriai;
- Kiti ne nuosavybės vertybiniai popieriai;
- Nuosavybės vertybiniai popieriai;
- Kitų kolektyvinio investavimo subjektų investiciniai vienetai ir akcijos;
- Sumokėti avansai;
- Gautinos sumos;
- Investicijų pardavimo sandorių gautinos sumos;
- Kitos gautinos sumos;
- Investicinis ir kitas turtas;
- Investicinis turtas;
- Išvestinės finansinės priemonės;
- Kitas turtas;
- B. Įsipareigojimai;
- Mokėtinos sumos: už finansinį ir investicinį turtą mokėtinos sumos; valdymo įmonei ir depozitoriumui mokėtinos sumos; kitos mokėtinos sumos;
- Sukauptos sąnaudos;
- Finansinės skolos kredito įstaigoms;
- Įsipareigojimai pagal išvestinių finansinių priemonių sutartis;
- Kiti įsipareigojimai;
- C. Grynieji aktyvai.
- Pinigų rinkos priemonių straipsnyje parodoma vertė įsigytų tokių priemonių, kaip valstybės iždo vekseliai, indėlio sertifikatai, bendrovių išleisti trumpalaikiai skolos grąžinimo įsipareigojimai, bankų akceptai, komerciniai vekseliai, kitos pinigų rinkos priemonės, kurių vertę galima bet kuriuo metu nustatyti ir kuriomis prekiaujama pinigų rinkose.
- Perleidžiamųjų vertybinių popierių straipsnyje parodoma įsigytų vertybinių popierių, cirkuliuojančių kapitalo rinkoje, vertė.
Svarbu paminėti, kad grynųjų aktyvų ataskaitos C dalyje parodoma investicinio fondo ar pensijų fondo grynųjų aktyvų vertė, kurią sudaro turto ir finansinių įsipareigojimų verčių skirtumas. Grynųjų aktyvų vertė turi būti lygi investicinio fondo ar pensijų fondo dalyviams priklausančių vienetų verčių sumai.
Investicinės bendrovės balansas
Investicinės bendrovės balanse šio standarto nustatyta tvarka pateikiama informacija apie bendrovės turtą, nuosavą kapitalą ir įsipareigojimus. Investicinės bendrovės turtui priskiriamas ilgalaikis turtas, trumpalaikis turtas, ateinančių laikotarpių sąnaudos ir sukauptos pajamos, kurios neskirstomos į ilgalaikes ir trumpalaikes.
Investicinės bendrovės pelno (nuostolių) ataskaita
Investicinės bendrovės pelno (nuostolių) ataskaitoje šio standarto nustatyta tvarka pateikiama informacija apie uždirbtas pajamas ir patirtas sąnaudas. Pelno (nuostolių) ataskaitoje pateikiama informacija apie investicinės bendrovės pajamas ir sąnaudas turi teisingai parodyti jos ataskaitinio laikotarpio veiklos rezultatus. Pelno (nuostolių) ataskaitoje pateikiami ataskaitinio laikotarpio duomenys ir tokio paties praėjusio ataskaitinio laikotarpio (lyginamoji) informacija.
Pelno (nuostolių) ataskaitoje parodytos pagrindinės veiklos sąnaudos detalizuojamos aiškinamajame rašte. Nuostoliai dėl investicijų vertės pasikeitimo ir pardavimo, nuostoliai dėl užsienio valiutų kursų pokyčio, išvestinių finansinių priemonių sandorių nuostoliai aiškinamajame rašte išskaidomi į investicijų ir sandorių su patronuojančiąja ir patronuojamosiomis (dukterinėmis) įmonėmis, kai investicinė bendrovė priklauso įmonių grupei, nuostolius, investicijų ir sandorių su asocijuotosiomis įmonėmis nuostolius, kitų investicijų ir sandorių nuostolius.
Investicinės bendrovės nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita
Investicinės bendrovės nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita sudaroma vadovaujantis šio standarto ir 8-ojo verslo apskaitos standarto „Nuosavas kapitalas“ nuostatomis, jeigu jos neprieštarauja šio standarto nuostatoms. Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje pateikiami ataskaitinio laikotarpio ir praėjusių finansinių metų pradžios ir pabaigos duomenys. Investicinės bendrovės nuosavą kapitalą sudaro šios dalys: kapitalas; akcijų priedai; privalomasis rezervas; perkainojimo rezervas (rezultatai); kiti rezervai; nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai).
Atskirai parodomas kapitalo padidinimas už išplatintas akcijas iš investicinės akcinės bendrovės akcininkų gautais įnašais ar investicinės ūkinės bendrijos dalyvių įneštais įnašais ir sumažinimas dėl iš akcininkų išpirktų akcijų ar dalyviams grąžintų įnašų. Investicinė akcinė bendrovė, pavyzdžiui, uždarojo tipo investicinė bendrovė, akcijų priedus parodo, kai bendrovės akcijų emisijos kaina viršija nominalią akcijų vertę.
Investicinės bendrovės pinigų srautų ataskaita
Investicinės bendrovės pinigų srautų ataskaita turi teisingai parodyti bendrovės pinigų srautus. Investicinės bendrovės pinigų srautų ataskaitos straipsniai: pagrindinės veiklos pinigų srautai; ataskaitinio laikotarpio pinigų įplaukos (už parduotą finansinį ir investicinį turtą gauti pinigai; gautos palūkanos; gauti dividendai; gauti nuompinigiai; kitos veiklos įplaukos); ataskaitinio laikotarpio pinigų išmokos (išmokos už finansinio ir investicinio turto įsigijimą ir įvykdyti įsipareigojimai; išmokos, susijusios su bendrosiomis ir administracinėmis reikmėmis, kitos išmokos); grynieji pagrindinės veiklos pinigų srautai (veiklos finansavimo pinigų srautai; bendrovės akcijų pardavimas, gauti įnašai; bendrovės akcijų išpirkimas, grąžinti įnašai; išmokos iš pelno); gauta paskolų; grąžinta paskolų; sumokėta palūkanų; pinigų srautai, susiję su kitais finansavimo šaltiniais; kitas finansinės veiklos pinigų srautų padidėjimas; kitas finansinės veiklos pinigų srautų sumažėjimas; grynieji finansinės veiklos pinigų srautai; užsienio valiutų kursų pokyčio įtaka grynųjų pinigų likučiui; grynasis pinigų srautų padidėjimas (sumažėjimas); pinigai laikotarpio pradžioje; pinigai laikotarpio pabaigoje.
Pinigų įplaukos ir išmokos užsienio valiuta pateikiamos įvertintos pagal pinigų gavimo (išmokėjimo) dienos užsienio valiutos kursą. Realizuotas užsienio valiutų kursų pokytis, darantis tiesioginę įtaką pinigų srautams, įtraukiamas į atitinkamus pinigų srautus, pavyzdžiui, realizuotas gautinų sumų valiutų kursų pasikeitimo pelnas (nuostoliai) bus parodomas ataskaitos pagrindinės veiklos pinigų srautų dalies už parduotą finansinį ir investicinį turtą gautų pinigų straipsnyje.
Aiškinamojo rašto informacija
Kolektyvinio investavimo subjekto ar pensijų fondo aiškinamasis raštas rengiamas vadovaujantis šio ir 6-ojo verslo apskaitos standarto „Aiškinamasis raštas“ nuostatomis.
Informuotiesiems ir profesionaliesiems investuotojams skirti kolektyvinio investavimo subjektai savo aiškinamajame rašte neprivalo pateikti reikalaujamos detalios informacijos, jei tokie duomenys yra teisės aktuose apibrėžta komercinė paslaptis ir vadovybė nusprendžia, kad jos atskleidimas gali pakenkti subjekto finansiniams ar komerciniams tikslams, ir tą paaiškina aiškinamajame rašte.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?