Įmonės pelno (nuostolių) ataskaita – finansinė ataskaita, kurioje nurodomos visos įmonės ataskaitinio laikotarpio pajamos, sąnaudos ir veiklos rezultatai – pelnas arba nuostoliai.
Duomenys apie įmonės per ataskaitinį laikotarpį uždirbtas pajamas ir patirtas sąnaudas pateikiami pelno (nuostolių) ataskaitoje. Pelno (nuostolių) ataskaitoje informacija išdėstoma tokia tvarka:
- Pardavimo pajamos;
- Pardavimo savikaina;
- Biologinio turto tikrosios vertės pokytis;
- Bendrasis pelnas (nuostoliai);
- Pardavimo sąnaudos;
- Bendrosios ir administracinės sąnaudos;
- Kitos veiklos rezultatai;
- Investicijų į patronuojančiosios, patronuojamųjų ir asocijuotųjų įmonių akcijas pajamos;
- Kitų ilgalaikių investicijų ir paskolų pajamos;
- Kitos palūkanų ir panašios pajamos;
- Finansinio turto ir trumpalaikių investicijų vertės sumažėjimas;
- Palūkanų ir kitos panašios sąnaudos;
- Pelnas (nuostoliai) prieš apmokestinimą;
- Pelno mokestis;
- Grynasis pelnas (nuostoliai).
Šiame standarte nustatytos pelno (nuostolių) ataskaitos formos ir jose pateikti straipsniai yra privalomi, kai teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka finansinės ataskaitos skelbiamos viešai Juridinių asmenų registre. Įmonės savo nuožiūra negali keisti nustatytų pelno (nuostolių) ataskaitos formų, įrašyti kitokius straipsnių pavadinimus, įterpti naujus ar išbraukti esamus straipsnius, juos pergrupuoti net ir tuo atveju, kai juose nurodytos sumos lygios nuliui. Pelno (nuostolių) ataskaitos formose privalomų straipsnių sumas galima išskaidyti į smulkesnes sudėtines dalis ir parodyti atskirose eilutėse tik tuo atveju, jei yra šios dvi sąlygos:
to reikia dėl įmonės veiklos specifikos arba būtina norint pateikti tikrą ir teisingą informaciją apie įmonės veiklos rezultatus.
Labai mažų įmonių, kurios pasirinko rengti 1-ojo verslo apskaitos standarto „Finansinė atskaitomybė“ 8 punkte nustatytą finansinių ataskaitų rinkinį, trumpoje pelno (nuostolių) ataskaitoje informacija išdėstoma tokia tvarka:
- Pardavimo pajamos;
- Kitos pajamos;
- Įsigytos atsargos ir sunaudoti ištekliai;
- Atsargų likučio pokytis;
- Su darbo santykiais susijusios sąnaudos;
- Nusidėvėjimas, amortizacija ir turto vertės sumažėjimas;
- Kitos sąnaudos;
- Pelno mokestis;
- Grynasis pelnas (nuostoliai).
Pateikiant trumpos pelno (nuostolių) ataskaitos privalomų straipsnių sumas ir skaidant jas į smulkesnes sudėtines dalis taikomos šio standarto 7 punkto nuostatos. Kitų pajamų straipsnyje pateikiamas nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto perleidimo pelnas, įmonės veiklai nebūdingų atsargų pardavimo pajamos, gautos kompensacijų sumos, viršijančios patirtus nuostolius, dividendai, investicijų perleidimo pelnas, palūkanų pajamos, valiutų kursų pokyčio pelnas, baudos ir delspinigiai už pavėluotus atsiskaitymus ir kitos panašios pajamos.
Įsigytų atsargų ir sunaudotų išteklių straipsnyje parodoma įsigytų atsargų, pavyzdžiui, žaliavų, medžiagų, komplektavimo detalių, prekių, skirtų perparduoti, savikaina, gamybos, prekybos ar paslaugų įmonės veiklą užtikrinančių materialinių išteklių, pavyzdžiui, ilgalaikio turto eksploatacijos, ir kitos su gaminama produkcija, parduodamomis prekėmis ar teikiamomis paslaugomis susijusios sąnaudos.
Su darbo santykiais susijusių sąnaudų straipsnyje parodomos darbo užmokesčio ir socialinio draudimo įmokų, premijų darbuotojams, ilgalaikio atlygio darbuotojams, mokamo pagal atskirus darbdavio ir darbuotojo susitarimus, ir kitos panašios sąnaudos.
Pelno mokesčio straipsnyje parodomos pelno mokesčio sąnaudos, apskaičiuotos pagal mokesčius reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus, ir, jei labai maža įmonė pasirinko taikyti 24-ojo verslo apskaitos standarto „Pelno mokestis“ IV–VIII skyrių nuostatas, atidėtojo pelno mokesčio sąnaudos (pajamos). Grynojo pelno (nuostolių) straipsnyje parodomas galutinis įmonės veiklos rezultatas, t. y. pelnas arba nuostoliai. Grynasis pelnas (nuostoliai) gaunamas iš pardavimo ir kitų pajamų sumos atėmus įsigytų atsargų ir sunaudotų išteklių vertę, atėmus atsargų likučio padidėjimą arba pridėjus atsargų likučio sumažėjimą, taip pat atėmus su darbo santykiais susijusias, nusidėvėjimo, amortizacijos ir turto vertės sumažėjimo, kitas sąnaudas ir pelno mokesčio sąnaudas.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?