Straipsnis galioja:
nuo {{c.currentPost.validFrom}}
iki {{c.currentPost.validTo}}
Nėra žymų
Yra pakeitimų
Pagrindinės darbo ginčo vedimo strategijos:
- Gynimosi – ką padaryti, kad galėtume apsiginti. Reikia gintis nuo ieškovo reikalavimų, o jei esate ieškovas, tai atitinkamai, kokius ateityje reikalavimus gali pareikšti atsakovas. Svarbu įvertinti, kokios yra silpnybės, kokios yra problemos.
- Puolimo – ką padaryti, kad galėčiau užpulti. Svarbu įvertinti, kokios yra galimybės, kokios yra perspektyvos, ką dar galime padaryti.
- Ginčo „ištampymo“. Ji turi ir vienos, ir kitos strategijos požymių – esant platesnei strategijai, lengviau apsiginti. Bandymas situaciją padaryti platesnę, nebe tokią „aštrią“. Visada ieškoma platesnių kelių, kad darbo ginčas išsiplėstų. Taip galima lengviau apsiginti arba kita vertus, jeigu per ilgesnį laiką galima atitinkamai rasti tam tikrų silpnų vietų kitos pusės taktikoje, strategijoje. Galima ir kitus būdus pritaikyti ginčo užbaigimui, pavyzdžiui, derybas.
Pagrindinės darbo ginčo vedimo taktika:
- Visų kortų atvertimo taktika – iš karto pateikiami visi argumentai ir tokiu būdu bandoma „priblokšti“ kitą ginčo šalį. Jei viskas būna tinkamai atlikta, tai būna, kad pats ieškovas atsisako reikalavimų arba pradeda eiti į kontaktą, kompromisą. Bet jei nusprendžiame atversti visas kortas, tai turi būti daroma labai profesionaliai ir taikliai.
- Kozirių išsaugojimo taktika – atsakyti lakoniškai, trumpai į pagrindinius klausimus ir pasilikti argumentų tolimesnei eigai – tai arti ištampymo strategijos. Taktikos derinamos su strategijomis. Kai yra puolama, apsvarstoma, ar iš anksto pulti visomis kortomis ar galima po truputį, palaipsniui pulti. Atitinkamai, jei yra „ištampymo“ strategija ir tikriausiai bus koziriai išmetami pabaigoje, kadangi pradžioje įgyvendinami visi kiti būdai užbaigti darbo ginčą, pavyzdžiui, derybomis, taikiai.
Darbo ginče turi būti ir strategija, ir taktika. Apie ginčą reikia mąstyti kaip apie procesą – turi tam tikrą pradžią, eigą ir planą.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
Sukurti straipsnį
10 aktyviausių autorių :
Publikuoti straipsniai:
Susisiekite su mumis: [email protected]
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?