43-asis verslo apskaitos standartas (VAS) „Kredito unijų apskaita ir finansinės ataskaitos“ nustato kredito unijų apskaitos, finansinių ataskaitų rinkinio sudėties ir finansinių ataskaitų turinio reikalavimus. Šis standartas netaikomas Lietuvos centrinei kredito unijai.
Apskaitos reikalavimai
Kredito unija savo apskaitos politikoje nurodo tokius principus, taisykles ir metodus, kurių laikosi tvarkydama apskaitą ir rengdama finansines ataskaitas. Kredito unija turi pasirinkti tokius apskaitos metodus ir taisykles, kurie tiksliausiai parodytų jos finansinę būklę ir veiklos rezultatus. Pripažįstant ir registruojant apskaitoje kredito unijos turtą, įsipareigojimus, pajamas ir sąnaudas, vadovaujamasi atitinkamų verslo apskaitos standartų nuostatomis, jei jos neprieštarauja šio standarto nuostatoms. Kredito unijos turtą sudaro finansinis ir nefinansinis turtas. Už suteiktas paskolas perimtas nefinansinis turtas priskiriamas nefinansinio turto grupei. Kredito unijų finansinių ataskaitų rinkinį sudaro: balansas; pelno (nuostolių) ataskaita; aiškinamasis raštas.
Balanso informacija
Kredito unijos balanse turi būti pateikiama informacija apie kredito unijos turtą, nuosavą kapitalą ir įsipareigojimus paskutinę ataskaitinio laikotarpio dieną. Balanse pateikiami ataskaitinio laikotarpio pabaigos ir lyginamieji – praėjusių finansinių metų pabaigos – duomenys. Balanse informacija išdėstoma tokia tvarka:
- A. Turtas; I. Pinigai ir pinigų ekvivalentai; II. Investicijos į vertybinius popierius; III. Kredito įstaigoms suteiktos paskolos ir kitos iš jų gautinos sumos; IV. Kredito unijos nariams suteiktos paskolos ir kitos iš jų gautinos sumos; V. Kitas finansinis turtas; VI. Atsargos, už skolas perimtas ir kitas turtas; VII. Ilgalaikis materialusis turtas; VIII. Nematerialusis turtas;
- B. Mokėtinos sumos ir įsipareigojimai; I. Mokėtinos sumos ir įsipareigojimai kredito įstaigoms; II. Mokėtinos sumos ir įsipareigojimai klientams ir kredito unijos nariams; III. Kitos mokėtinos sumos ir įsipareigojimai; IV. Atidėjiniai; V. Subordinuotieji įsipareigojimai;
- C. Nuosavas kapitalas; I. Pajinis kapitalas; II. Privalomieji rezervai ir kapitalas; III. Perkainojimo rezervas; IV. Nepaskirstytasis pelnas (nuostoliai); IV.1. Ataskaitinių metų pelnas (nuostoliai); IV.2. Ankstesnių metų pelnas (nuostoliai).
Kredito unijos balanso A dalyje pateikiama informacija apie finansinį ir nefinansinį turtą. Pinigų ir pinigų ekvivalentų straipsnyje parodomi kredito unijos kasoje, bankuose ir kitose kredito įstaigose įvairia valiuta laikomi kredito unijos pinigai ir indėliai iki pareikalavimo. Investicijų į vertybinius popierius straipsnyje parodomos investicijos į Lietuvos banko, Lietuvos Respublikos ir kitų Europos ekonominės erdvės valstybių vyriausybių vertybinius popierius. Atsargų, už skolas perimto ir kito turto straipsnyje parodoma kredito unijos turimų atsargų, už skolas perimto nefinansinio turto, kurį artimiausiu metu ketinama parduoti, ir į kitus turto straipsnius neįtraukto turto vertė, pavyzdžiui, atidėtojo mokesčio turtas ir pan. Už skolas perimtas nefinansinis turtas, kurį artimiausiu metu ketinama parduoti, pripažįstamas tikrąja verte atėmus pardavimo išlaidas.
Kredito unijos balanso B dalyje pateikiama informacija apie mokėtinas sumas ir įsipareigojimus. Mokėtinų sumų ir įsipareigojimų kredito įstaigoms straipsnyje parodoma visa kredito unijos įsipareigojimų šalies ir užsienio bankams bei kitoms kredito įstaigoms suma. Mokėtinų sumų ir įsipareigojimų klientams ir kredito unijos nariams straipsnyje parodoma visa kredito unijos įsipareigojimų klientams, kurie nėra kredito įstaigos, ir kredito unijos nariams suma. Subordinuotuosius kredito unijos įsipareigojimus sudaro kredito unijos išleisti ilgalaikiai skolos vertybiniai popieriai (obligacijos) arba gautos paskolos, kurios turi visus pasitikėtinės (subordinuotosios) paskolos požymius.
Kredito unijos balanso C dalyje pateikiama informacija apie nuosavą kapitalą. Kredito unijos nuosavam kapitalui priskiriama pajinis kapitalas, privalomasis rezervas arba rezervinis kapitalas, atsargos kapitalas, ilgalaikio materialiojo turto perkainojimo rezervas, kiti rezervai, ankstesnių metų nepaskirstytas pelnas (nuostoliai), ataskaitinių metų nepaskirstytas pelnas (nuostoliai). Kredito unijos pajinį kapitalą sudaro visų kredito unijos pajų vertė. Privalomųjų rezervų ir kapitalo dalyje parodoma kredito unijos atsargos kapitalas, privalomasis rezervas ir kiti rezervai. Kredito unijos kapitalo ir rezervų sudarymas ir naudojimas nustatomas kredito unijos įstatuose.
Pelno (nuostolių) ataskaitos informacija
Kredito unijos pelno (nuostolių) ataskaitoje pateikiama informacija apie kredito unijos pajamas ir sąnaudas turi teisingai parodyti jos veiklos rezultatus per ataskaitinį laikotarpį. Pelno (nuostolių) ataskaitoje pateikiami ataskaitinio laikotarpio duomenys ir tokio pat praėjusio ataskaitinio laikotarpio (lyginamoji) informacija. Kredito unijos pelno (nuostolių) ataskaitos straipsniai:
- I. Palūkanų pajamos;
- II. Palūkanų sąnaudos;
- III. Komisinių ir klientų aptarnavimo veiklos pajamos;
- IV. Komisinių ir klientų aptarnavimo veiklos sąnaudos;
- V. Finansinio turto vertės pasikeitimo ir pardavimo rezultatas; V.1. Specialiųjų atidėjinių sąnaudos; V.2. Kitas finansinio turto vertės pasikeitimo ir pardavimo rezultatas;
- VI. Kitas finansinės ir investicinės veiklos pelnas (nuostoliai);
- VII. Bendrosios ir administracinės sąnaudos;
- VIII. Kitõs veiklos pajamos;
- IX. Kitõs veiklos sąnaudos;
- X. Pelnas (nuostoliai) prieš apmokestinimą;
- XI. Pelno mokestis;
- XII. Grynasis pelnas (nuostoliai).
Informacijos atskleidimas aiškinamajame rašte
Kredito unijų aiškinamajame rašte paaiškinamos kitose finansinėse ataskaitose nurodytos sumos, taip pat atskleidžiama papildoma reikšminga informacija apie kredito unijos veiklos pobūdį, rezultatus ir finansinę būklę, kuri nebuvo pateikta kitose finansinėse ataskaitose. Aiškinamąjį raštą sudaro šios dalys:
- I. Bendroji dalis;
- II. Apskaitos politika;
- III. Pastabos.
Kredito unijos aiškinamojo rašto bendrojoje dalyje pateikiami bendrieji duomenys: kredito unijos pavadinimas, teisinė forma, įregistravimo data ir vieta; Lietuvos banko išduotos licencijos duomenys; Trumpas kredito unijos veiklos apibūdinimas; jei kredito unija yra įsteigusi struktūrinius padalinius – jų pavadinimai, kodai ir buveinės; ataskaitinių ir praėjusių finansinių metų vidutinis darbuotojų skaičius.
Subjekto aiškinamojo rašto apskaitos politikos dalyje apie tvarkant apskaitą ir sudarant finansines ataskaitas taikytą apskaitos politiką, kuri gali turėti įtakos finansinių ataskaitų informacijos vartotojų priimamiems sprendimams, pateikiama ši informacija: nuoroda, kad finansinės ataskaitos parengtos vadovaujantis verslo apskaitos standartais, kitais teisės aktais; turto, įsipareigojimų, pajamų ir sąnaudų pripažinimo kriterijai, vertinimo metodai ir kita svarbi informacija.
Kredito unijos finansinių ataskaitų aiškinamojo rašto pastabose paaiškinami reikšmingi ataskaitinio laikotarpio sumų pokyčiai, jų priežastys ir lyginamieji praėjusio ataskaitinio laikotarpio duomenys. Pastabos numeruojamos iš eilės. Pastabos numeris turi būti nurodomas prie finansinės ataskaitos straipsnio, kurį ji paaiškina. Aiškinamojo rašto pastabose taip pat turi būti atskleidžiama informacija apie:
- savo turto ir įsipareigojimų sugrupavimą pagal trukmę: trumpesnę kaip 3 mėnesių; nuo 3 mėnesių iki 1 metų; nuo 1 iki 5 metų; ilgesnę kaip 5 metų;
- turimų vertybinių popierių grupavimą į laikomus iki išpirkimo termino ir skirtus parduoti pagal rūšis ir nurodant šių vertybinių popierių balansines vertes;
- subordinuotuosius įsipareigojimus, viršijančius 10 % visų subordinuotųjų įsipareigojimų sumos, apie kiekvieną iš jų nurodytiæ
- lėšas iki pareikalavimo Lietuvos centrinėje kredito unijoje;
- kitas reikšmingas sumas;
- veiklos riziką ribojančius normatyvus, apskaičiuotus pagal Lietuvos banko nustatytus reikalavimus, ir jų vykdymą;
- administracines sąnaudas;
Apie kredito unijos nuosavo kapitalo pokyčius per ataskaitinį laikotarpį pateikiama informacija: nuosavo kapitalo straipsnių duomenys ataskaitinio laikotarpio pradžioje; apskaitos politikos pakeitimo rezultatas, turintis įtakos nuosavam kapitalui; klaidų taisymo rezultatas, turintis įtakos nuosavam kapitalui; perskaičiuoti nuosavo kapitalo straipsnių duomenys ataskaitinio laikotarpio pradžioje; apsidraudimo priemonių vertės pasikeitimo rezultatas; ilgalaikio materialiojo turto perkainojimo rezultatas; kitas pelno (nuostolių) ataskaitoje nepripažintas pelnas (nuostoliai); ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas (nuostoliai); pelno dalis, skiriama apyvartai proporcingoms išmokoms ir (ar) dividendams mokėti; pajinio kapitalo padidėjimas (sumažėjimas); rezervų pasikeitimai; kiti nuosavo kapitalo pasikeitimai; nuosavo kapitalo straipsnių duomenys ataskaitinio laikotarpio pabaigoje.
Kai kredito unijos turto suma pasiekia Lietuvos Respublikos kredito unijų įstatymo 32 straipsnio 1 dalyje nustatytą dydį, aiškinamajame rašte pateikiama papildoma informacija apie pinigų srautus. Pinigų srautus kredito unijos grupuoja savarankiškai, atsižvelgdamos į savo veiklos pobūdį. Ataskaitinio ir praėjusio ataskaitinio laikotarpio pinigų srautai turi būti grupuojami ir pateikiami pagal pagrindinę, investicinę ir finansinę veiklą.
Pavyzdinės finansinių ataskaitų formos pateikiamos šio standarto prieduose.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?