Skolų išieškojimo įmonė – skolų išieškojimo veiklos licenciją turintis ir į viešą skolų išieškojimo įmonių sąrašą įrašytas asmuo, kurio veikla yra susijusi su fizinių ir juridinių asmenų skolų įgijimu ir (arba) administravimu, ir (arba) pagalba kreditoriams išieškant skolas.
Pagrindinis šios veiklos išskirtinumas, tai Skolų išieškojimo įmonių įstatyme numatytas draudimas, priimti įmokas iš skolininko vekseliais, čekiais ar skolos raštais. Skolų išieškojimo įmonė, pažeidusi šį draudimą, turi atlyginti skolininkui visus nuostolius, susijusius su tolesniu vekselių, čekių ar skolos raštų naudojimu.
Taip pat skolų išieškojimo įmonė, įgijusi reikalavimo teisę į skolininko turtą, turi reikalavimą informuoti skolininką apie reikalavimo teisės perleidimą. Informacijoje apie reikalavimo teisės perleidimą skolininkui aiškiai ir glaustai nurodoma:
- reikalavimo teisės pagrindas;
- skolininko vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas, skolų išieškojimo įmonės pavadinimas, buveinės adresas;
- skolos grąžinimo terminas ir sąlygos (įmokų dydis, jų mokėjimo skaičius ir periodiškumas);
- pavėluoto įmokų mokėjimo atvejais mokamos netesybos ar palūkanos ir jų apskaičiavimo tvarka, jei taikomos;
- mokėjimų nevykdymo pasekmės;
- ginčų sprendimo ne teisme tvarka ir žalos atlyginimo tvarka;
- priežiūros institucijos pavadinimas ir adresas;
- kitos sąlygos.
Skolų išieškojimo įmonės apskaita turi būti tvarkoma laikantis 18-o verslo apskaitos standarto. Jame numatyta, kad finansinis turtas apskaitoje turi būti registruojamas tik tada, kai įmonė gauna arba pagal vykdomą sutartį įgyja teisę gauti pinigus ar kitą finansinį turtą. Planuojami sandoriai, gautos garantijos ir laidavimai įmonės turtu nepripažįstami, kol jie neatitinka finansinio turto apibrėžimo. O pirmą kartą registruodama finansinį turtą, įmonė turi įvertinti jį įsigijimo savikaina. Į finansinio turto įsigijimo savikainą įtraukiamos ir tiesioginės sandorių sudarymo išlaidos.
Pavyzdys. Pagal mainų sutartį įmonė „A“ iš įmonės „B“ gavo įmonės „C“ akcijų, kurių tikroji vertė 10.000 Eur, ir įmonei „B“ perleido įmonės „D“ akcijų, kurių tikroji vertė 9.000 Eur. Akcijų perleidimo išlaidos – 100 Eur. Įmonės „A“ apskaitoje daromi tokie įrašai:
D 2620 Kitų įmonių nuosavybės vertybiniai popieriai (įmonės „C“ akcijos) 10.100
K 2620 Kitų įmonių nuosavybės vertybiniai popieriai (įmonės „D“ akcijos) 9.000
K 271 Sąskaitos bankuose 100
K 5809 Investicijų perleidimo pelnas 1.000
Finansiniai įsipareigojimai apskaitoje registruojami tik tada, kai įmonė prisiima įsipareigojimą sumokėti pinigus ar atsiskaityti kitu finansiniu turtu. Planuojami sandoriai, suteiktos garantijos ir laidavimai, kurių dar nereikia vykdyti, įmonės finansiniais įsipareigojimais nepripažįstami, kol jie neatitinka finansinio įsipareigojimo apibrėžimo.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?