Klaidinanti reklama – tai, kas patenka į įstatymo apibrėžimą (LR reklamos įstatymas, 5 straipsnis). Įstatyme yra numatyti kriterijai ir atvejai, kai konkretus kažkoks atvejas pripažįstamas kaip klaidinančia reklama. Tokių atvejų įstatyme numatyta išsamus sąrašas. Jeigu toks atvejas įvyksta — nieko įrodinėti nereikia. Tada automatiškai laikoma kad reklama yra kladinanti. Pavyzdžiui negalima skelbti, kad vykdoma veikla, kuriai veikti reikalinga licenzija, bet verslininkas licenzijos neturi.
Ar gali būti klaidinanti reklama apie konkurentus?
Jeigu lyginama viena paslauga su konkurentų pasauga – tai vadinama lyginamoji reklama. Vienas iš pagrindinių lyginamosios reklamos kriterijų yra, kad lyginamoji reklama negali būti klaidinanti.
Bendrai, tam kad nustatyti, ar reklama yra klaidinanti, taikomi kriterijai:
- Teisingumo kriterijus (informacija turi būti teisinga);
- Išsamumo kriterijus (informacija turi būti pakanakami išsami);
- Pateikimo kriterijus (informacija pateikiama neklaidinančiu būdu);
Klaidinančios reklamos kriterijai vertinami pagal poveikį vartotojui ir jo ekonominį elgesį, nes kartais reklama gali būti kladinanti bet neturėti jokio poveikio vartotojo ekonominiam elgesiui. Kartais nebūtina įvardinti konkurentą ar jo produktą, bet jeigu vartotojas pamatęs reklamą jam asociojuojasi su konkurento produktu — tai jau gali būti pažeidimas. Pavyzdžiui logotipai. Logotipai saugomi ir kaip autorių teisės ir kaip prekių ženklai. Todėl reklamoje naudoti negalima nei konkurentų logotipų, nei klaidinančiai į juos panašių logotipų.
Kalbant apie teisingumo kriterijų, tai informacija turi būti teisinga, kurią galima būtų objektyviai patvirtinti. Lyginti reikia tik reikšmingas savybes. Dažniausiai pasitaikanti klaidinanti reklama yra susijusi su kainomis, kas labai aktualu ir įmonėms ir vartotojams. Pavyzdžiui reklamoje skelbiama, kad taikoma nuolaida visoms prekėms, o nuolaida taikoma ne visoms. Arba: akcija paskelbta dviems dienoms, bet pamini, kad prekių kiekis ribotas. Atvykus į parduotuvę akcijos dieną po pietų, prekių nebėra. Tai — klaidinanti reklama, nes akcijai neįpusėjus jau baigėsi reklama. Kas skelbiama reklamoje, realybėje turi visiškai atitikti, kad išvengti klaidinančios reklamos.
Reikėtų paminėti, kad konkurencijos taryba nesiima nagrinėti visų klaidinančios reklamos atvejų. Kai kurie iš gautų atvejų būna nereikšmingi, todėl konkurencijos taryba jų nenagrinėja. Standartinės baudos siekia nuo kelių šimtų iki kelių tukstančių eurų. Tačiau įmonės į nusižengimus reklamos reikalavimams reaguoja. Dažniausiai užtenka vieno įspėjimo ar pretenzijos reklamos pažeidėjams. Pasitaiko atvejų, kai įmonės baudos sumą įtraukia į reklamos biudžetą. Žinodami, kad jų reklama yra klaidinanti, bet gaunama nauda yra didesnė. Tokios įmonės nesrūpina savo reputacija. Tokie pasikartojantys nusižengimai iššaukia daug didesnes baudas.
Kitose ES šalyse taikomas prekių nuolaidos reguliavimas. Lietuvoje toks reglamentavimas netaikomas. Tad nuolaidos prekėms pas mus taikomos ištisus metus. Nuolaida turi būti pritaikoma nuo pradinės kainos. Dažnas atvejis, kad nuolaida pritaikoma neteisingai.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?