Kasos aparatų ir tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalų naudojimo taisyklės nustato Lietuvos Respublikoje naudojamų kasos aparatų įrengimo, naudojimo, remonto ir techninio aptarnavimo reikalavimus, Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnalo ir Individualia veikla besiverčiančio gyventojo autonominio kasos aparato kasos operacijų ir išlaidų apskaitos žurnalo naudojimo ir užpildymo tvarką.
Visi kasos aparatas turi būti įregistruotas VMI. Kasos aparatų įregistravimą, išregistravimą, įregistruotų kasos aparatų registravimo duomenų keitimą VMI, tų aparatų įrengimą, techninį aptarnavimą, remontą atlieka tik aptarnavimo įmonės specialistai.
Kasos aparatas turi būti išregistruojamas VMI:
- iki ūkio subjekto (kasos aparato naudotojo) likvidavimo arba išregistravimo iš Mokesčių mokėtojų registro;
- kai individualia veikla besiverčiantis gyventojas nutraukia individualios veiklos vykdymą.
Kai išregistruojamas autonominis kasos aparatas, aptarnavimo įmonės specialistas taip pat turi atlikti išregistravimo įrašą autonominio kasos aparato techniniame pase, nurodydamas paskutines skaitiklių reikšmes. Kasos aparatuose naudojamas kvitų ir ataskaitų popierius turi užtikrinti spausdintos informacijos išsaugojimą ne mažiau kaip 11 metų, autonominių kasos aparatų kontrolinių juostų popierius – ne mažiau kaip 2 metus, virtualios fiskalizacijos kasos aparatų ir kasos aparatų, veikiančių su saugos moduliu, kontrolinių juostų popierius – ne mažiau kaip 6 metus.
Jei kasos aparatas laikinai nenaudojamas (t. y. ūkio subjektas sustabdo veiklą tam tikroje konkrečioje vietoje ne ilgiau kaip 30 dienų) ar kasos aparatas perkeliamas laikinai naudoti kitu adresu (pvz., dirbti parodose, mugėse ir panašiai, bet ne ilgiau kaip 10 dienų), išregistruoti kasos aparato ar pakeisti įregistruoto kasos aparato registravimo duomenų nebūtina.
VMI savo sprendimu gali išregistruoti kasos aparatą vienu iš šių atvejų:
- kai ūkio subjektas išregistruotas iš Juridinių asmenų registro arba Mokesčių mokėtojų registro;
- kai ūkio subjektas daugiau kaip 2 metus neteikia mokesčių deklaracijų ir VMI nustatyta tvarka nėra laikinai atleistas nuo mokesčių deklaracijų pateikimo;
- kai neišregistruotas kasos aparatas, dėl kurio ūkio subjektui buvo nustatyti pažeidimai.
Kasos aparato naudojimas
Kiekvienam naudojamam autonominiam kasos aparatui turi būti užpildomas atskiras Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnalas. Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnale turi būti autonominio kasos aparato kiekvienos darbo dienos ataskaita (Z), išskyrus šio Taisyklių punkto antrojoje pastraipoje nurodytus atvejus. Ataskaitos (Z) turi būti pasirašytos autonominį kasos aparatą naudojančio ūkio subjekto vadovo įgalioto atsakingo asmens, autonominį kasos aparatą naudojančio gyventojo ir įklijuotos Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnale. Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnalas per darbo dieną laikomas kasos operacijų atlikimo vietoje. Transporto priemonėse ir kitose nestacionariose atsiskaitymo vietose gali būti laikoma Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnalo titulinio lapo kopija.
Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnale klijuojama kiekviena darbo dienos ataskaita (Z) ir kiekvieno kalendorinio mėnesio suminė fiskalinė ataskaita. Už kasos aparato kasos operacijų žurnalo užpildymą ir saugojimą atsako kasos aparato naudotojas ar jo vadovas. Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnalas yra apskaitos registras. Užpildytas kasos aparato kasos operacijų žurnalas turi būti saugomas Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatyta tvarka 10 metų.Virtualios fiskalizacijos kasos aparato arba kasos aparato, veikiančio su saugos moduliu, kasos operacijų žurnalas automatiškai formuojamas i.EKA pagal pateiktus į i.EKA dienos (pamainos) fiskalinių ataskaitų (Z) (toliau – atskaita (Z)) tokius duomenis: ataskaitos (Z) data, ataskaitos (Z) numeris, ataskaitos (Z) periodo pradžios data, ataskaitos (Z) periodo pabaigos data, pardavimų suma (Eur), pardavimų mokesčių suma (Eur), pridėtinės vertės mokesčiu (toliau – PVM) neapmokestintų pardavimų suma (Eur), kitų lėšų sumokėjimo operacijų bendra suma (Eur), kitų lėšų išmokėjimo operacijų bendra suma (Eur).
Juridinio asmens kasos aparato naudojimas
Atsakingas asmuo privalo: pasirašyti į kasos aparatą įdedamų naujų kontrolinių juostų pradžioje ir baigtų spausdinti kontrolinių juostų pabaigoje; užtikrinti, kad kasos aparatu dirbtų tik apmokyti kasininkai, susipažinę su to aparato naudojimo instrukcija.
Darbo dienos pradžioje atsakingas asmuo privalo: kasininkui įteikti darbui reikalingą pinigų sumą (gali būti užregistruotas praėjusios dienos kasos likutis), kvitų ritinėlius ir kontrolinės juostos ritinėlius (autonominiams kasos aparatams su popierine kontroline juosta) bei kitus reikmenis; patikrinti, ar nepažeistos autonominio kasos aparato plombos; įsitikinęs, kad kasos aparatas parengtas dirbti, nurodyti kasininkui pradėti darbo dieną.
Autonominio kasos aparato duomenys apie inkasuotų grynųjų pinigų sumas turi sutapti su Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnale nurodytomis sumomis ir pinigų perdavimą patvirtinančiais apskaitos dokumentais, turinčiais Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos įstatymo nustatytus rekvizitus, jei tokie dokumentai yra, o šiame žurnale nurodyta inkasuota suma – finansinės apskaitos dokumente įrašyta arba inkasuota suma.Jei, išspausdinus kvitą arba pateikus kvitą elektroniniu būdu, pirkėjas nutraukia pirkimą – pardavimą, jei išspausdintas arba pateiktas elektroniniu būdu klaidingas kvitas arba jei pirkėjas grąžina įsigytą prekę, kasininkas privalo: įmonės vadovo nustatyta tvarka surašyti laisvos formos pinigų grąžinimo aktą (autonominio kasos aparato atveju gali būti atliekamas įrašas Autonominio kasos aparato kasos operacijų žurnale), kuriame turi nurodyti kvito datą ir numerį, grąžinamos prekės pavadinimą, grąžinimo priežastis ir pirkėjui grąžinamą pinigų sumą.
Kasininkas, išmokėdamas grynuosius pinigus, gali registruoti grąžinimą tik tokiu kasos aparatu, kuriame yra gamintojo įdiegta prekės grąžinimo ir / arba paslaugų atsisakymo funkcija.
Individualia veikla besiverčiančio gyventojo kasos aparato naudojimas
Individualia veikla besiverčiantis gyventojas gali naudoti tik VMI jo vardu įregistruotą kasos aparatą. Kai kasos aparatą naudoja verslo liudijimą įsigijęs gyventojas, jo vardu įregistruotą kasos aparatą gali naudoti jo verslo liudijime įrašytas fizinis asmuo. Kai kasos aparatą naudoja gyventojas, kuris veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymą, jo vardu įregistruotą kasos aparatą gali naudoti jo darbuotojai. Kai kasos aparatą naudoja gyventojai, veikiantys jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties pagrindu, o kasos aparatas įregistruojamas vieno iš partnerių vardu, įregistruotą kasos aparatą prekybos veikloje gali naudoti visi partneriai. Individualia veikla besiverčiantis gyventojas dėl kasos aparato įregistravimo VMI turi kreiptis į aptarnavimo įmonę. Individualia veikla besiverčiantis gyventojas turi:
- kiekvieną dieną užpildyti Kasos operacijų apskaitos žurnalą;
- pasirašyti į autonominį kasos aparatą įdedamų naujų popierinių kontrolinių juostų pradžioje ir baigtų spausdinti popierinių kontrolinių juostų pabaigoje;
- registruoti kasos aparatu visus atsiskaitymus ir visas prekybos (paslaugų) operacijas, grynųjų pinigų išmokėjimą, įdėjimą ir išėmimą iš kasos aparato kasos;
- užregistravęs visas prekių (paslaugų) pardavimo (pirkimo) operacijas, pagal kasos aparato duomenis nustatyti visą mokėtiną sumą;
- kasos aparatu registruoti atsiskaitymą pagal mokėjimo būdą;
- užbaigtą spausdinti kvitą kartu su grąža, jei yra teikiama, kai sumokama grynaisiais ir / arba negrynaisiais pinigais, kai yra naudojamasi mokėjimo priemone, išduoti pirkėjui.
Kasos aparato gedimai
Sugedus kasos aparatui (įtarus gedimą ar kitą sutrikimą), jį praradus (dėl vagystės, nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių, pametus ir panašiai) kasininkas turi iškviesti atsakingą asmenį; o jei kasos aparato sutrikimo priežasties negalima savarankiškai pašalinti (įtarus gedimą), atsakingas asmuo turi kreiptis į aptarnavimo įmonę (išskyrus elektros energijos tiekimo sutrikimo atvejį ar kitą nuo ūkio subjekto nepriklausantį ir aptarnavimo įmonės nešalinamą sutrikimą). Kai dėl kasos aparato sutrikimo (įtarus gedimą) kreipiamasi į aptarnavimo įmonę, darbas gali būti tęsiamas šio papunkčio antrojoje pastraipoje nustatyta tvarka. Į aptarnavimo įmonę turi būti kreiptasi nė vėliau kaip per 24 val. (arba artimiausią darbo dieną, jei kasos aparatas sutrinka ne darbo ar šventės dieną) nuo kasos aparato sutrikimo (įtariamo gedimo) momento. Iki kasos aparato remonto pabaigos, sutrikusio elektros energijos tiekimo atnaujinimo ar kito šio papunkčio pirmojoje pastraipoje nurodyto sutrikimo pašalinimo atsiskaitymams turi būti naudojamas kitas to kasos aparato naudotojo vardu įregistruotas kasos aparatas arba atsiskaitoma pagal Apraše nustatytu būdu išrašomus apskaitos dokumentus.
Aptarnavimo įmonė, gavusi šio papunkčio pirmoje arba antroje pastraipose nurodytą kasos aparato naudotojo ar jo įgalioto asmens pranešimą, per 3 darbo dienas turi išregistruoti kasos aparatą i.EKA, nurodydama išregistravimo priežastį „Prarastas“. Prarasto / pamesto autonominio kasos aparato kasos aparato techniniame pase turi būti padarytas aptarnavimo įmonės specialisto įrašas apie autonominio kasos aparato praradimą / pametimą. 1 priedas. Kasos aparato techninis pasas2 priedas. Kasos aparato kasos operacijų žurnalo formos pavyzdys3 priedas. Individualia veikla besiverčiančio gyventojo kasos aparato kasos operacijų ir išlaidų apskaitos žurnalo formos pavyzdysKasos aparatų modeliai
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?