MooreStephens.lt vadovė, auditorė Danguolė Pranckėnienė ir B1.lt vadovas Filip Borcov kalbasi apie įmonių vadovų ir buhalterių santykį, kuris keičiasi. Pašnekovai pastebi, kad pokyčius lemia išoriniai veiksniai.
- Buhalteris vėl tampa apskaitininku
D. Pranckėnienė: „Buvo laikas kai buhalteris dirbo verslui ir vadovai dažnai ateidavo pasitarti. Tačiau dabar buhalteriui nėra kada dirbti verslui, nes buhalteris dabar daugiau laiko skiria įvairioms valstybės institucijoms. Nesvarbu ką rašo portalai, kad Lietuva pakilo į verslumo indeksų viršų, nes buhalteriai per 8 minutes priduoda ataskaitas į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) ar „Sodrą“. Taip nėra. Buhalteris dabar apkrautas tokiu paprastu duomenų suvedimo darbu. Kartais atrodo, kad buhalteris jau daugiau yra duomenų suvedinėtojas (apskaitininkas), nei buhalteris. Beje tų duomenų, kurių verslui nereikia. Buhalteris skiria dėmesį dalykams, kurių niekam nereikia ir neturi laiko suteikti paslaugos, kurios reikia verslui. 40—60 % laiko atitenka valstybinėms institucijoms. Tarkim, VMI tai tik viena pusė, o kur dar pildymai Statistikos departamentui, „Sodra“, duomenys apie pakuotes, tai verslui nelieka laiko“.
- Kaip vesti UBER veiklą iki i.MAS ir vėliau?
D. Pranckėnienė: „Galiu papasakoti pavyzdį. Turime klientą, kuris norėjo nusipirkti kelis automobilius ir užsiimti UBER veikla. Jeigu tai būtų iki išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (iMAS) sukūrimo, tai reikštų tris įrašus: gauta sąskaita iš UBER, gauti pinigai iš UBER, gautas komisinis iš UBER. Viskas, tai trys įrašai. Kalbame apie UAB. Dabar po sistemos įvedimo, kiekvienam užsakymui yra generuojama sąskaita faktūra. Įmonė per mėnesį gauna 3.000 sąskaitų. Ten yra įvesta ir tokios perteklinės informacijos, tarkim, kad važiavo koks Filipas ar Donatas, Danguolė. Ir sąskaitos dažniausiai yra nuo 1 iki 4 Eur. Ir kiekviena sąskaita turi būti įtrauka į PVM registrą, taip pat nurodant keleivio vardą, pavardę, asmens kodą ir kitus duomenis. Vadinasi buhalterė gavusi sąskaitą turi sukurti pirkėją, tuomet registruoti sąskaitą faktūrą. Puiku, kad nereikia įrodyti maršruto kur važiavo. Bet tikriausiai čia tik laiko klausimas. Taigi buhalteris suveda, tada gauna vieną pinigų pervedimo įrašą iš UBER ir tada reikia visiems 3.000 sąskaitų faktūrų padaryti užskaitas. Tai yra 6.000 operacijų. Žinoma mes investavome ir robotizavome šią sritį. Tada duomenų įvedimas vyksta greičiau, bet vardan ko. Lygiai ta pati beprasmybė yra su restoranais. Reikia keliolika įrašų, kad kasoje fiksuotos operacijos atsidurtų ISAF sąraše.“
- Buhalteris dabar dirba ne įmonei bet VMI
F. Borcov: „Taigi apibendrinant galima sakyti, kad anksčiau buhalteris dirbo verslui, jis buvo lyg skydas, o dabar jis dirba valstybinėms institucijoms“.
D. Pranckėnienė: „Taip, buhalteris dabar yra priverstas surinkti perteklinius, nereikalingus duomenis, juos analizuoti ir pateikti institucijoms. Tarkim, darbo laikas ir darbo užmokestis pagal darbuotojų lytį: vyrus ir moteris“.
- Kodėl statistikos departamentas negali pats imti duomenų iš VMI ir „Sodros“?
F. Borcov: „Kodėl Statistikos departamentas negali pats imti duomenų iš VMI ir „Sodros“? Tarkim atiduodame turimus duomenis VMI, o tada Statistikos departamentas ir „Sodra“ patys paima duomenis iš VMI“.
D. Pranckėnienė: „Filipai, statistika iš principo yra reikalinga. Ir planavimui, ir viskam“.
F. Borcov: „Gerai, bet kodėl Statistikos departamentas negali pats imti duomenų iš VMI ir „Sodros“?“
D. Pranckėnienė: „Tikrai, kodėl? Žinoma, jie labai stengiasi, bet apkrauna, ką jiems pigiausia. Jeigu įmonė dar turi kreditų, tai reikia teikti duomenis bankui. Jeigu neturi kreditų, taip pat reikia teikti duomenis bankui, ten jau statistikos apibendrinimas. Buhalteris tokių keistų perteklinių duomenų rinkėjas. Tarkim, renka duomenis kiek ir kokios talpos alkoholio butelių išgėrė darbuotojas“.
F. Borcov: „Galime kreiptis dėl neatitikimo bendrąjam duomenų apsaugos reglamentui (BDAR), kad tai pertekliniai duomenys?“.
D. Pranckėnienė: „Nieko nepareikalausi. Ko valstybė reikalauja, tam yra sukurtas teisinis pagrindas“.
Ačiū už pokalbį!
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?