Kasmet Kalbos inspekcija patikrina po keletą prekybos įmonių. Tikrinama jose parduodamų prekių aprašų, etikečių kalba. 2016–2018 metais tikrinant prekybos centrus, interjero aksesuarų, buities reikmenų parduotuves pastebėta, kad nemaža dalis klaidų kartojasi daugelio įmonių prekių etiketėse ir aprašuose. Kalbos komisija pateikė būdingiausias gramatikos, žodyno, rašybos, skyrybos klaidas ir jų taisymus.
Variantų, kuriais galima pakeisti netaisyklingus gramatikos junginius ar formas, gali būti ir daugiau, negu pateikiama apžvalgoje. Priimtiniausią variantą gali pasirinkti patys prekybos darbuotojai. Nereikėtų nuvertinti ir savo kūrybiškumo – kai atsivežama naujų produktų ar gaminių, kuriems pavadinti nėra lietuviškų atitikmenų, pavadinimus galima kurti patiems, pasitariant su kalbininkais. Negalima pamiršti, kad prekių etikečių ir aprašų paskirtis – informuoti vartotoją, todėl viskas jose turi būti parašyta aiškiai, vengiant savo sukurtų santrumpų, kurias pirkėjui sunku suprasti.
Gramatika
Lietuvių kalboje terminai sudaromi su įvardžiuotinėmis neveikiamųjų dalyvių formomis, pvz.: siurbliams su vandens filtrais ar plaunantiems (=plaunamiesiems) siurbliams; tonizuojantis (=tonizuojamasis) „Unicellular“ vanduo; turi drėkinamųjų, apsauginių ir raminančių (=raminamųjų) savybių; drėkinantis (=drėkinamasis) kūno pienelis; šveičiamos (=šveičiamosios) kempinės. Išskiriamajai daikto ypatybei reikšti pavadinimuose vartotina įvardžiuotinė forma, pvz.: ekologiškas geriamas (=geriamasis) šokoladas; geriamas (=geriamasis) vanduo; žalių (=žaliųjų) citrinų sultys; kietas (=kietasis) sūris „Džiugas“; juodas (=juodasis) šokoladas; žalios (=žaliosios) alyvuogės.
Neapibendrintai reiškiant augalų ar kitų produktų rūšį didesniam negu vienas kiekiui žymėti vartotina daugiskaita, o ne vienaskaita, pvz.: sojos (=sojų) gėrimas; bambuko (=bambukų) milteliai; argano (=arganų) aliejus; speltos (=speltų) miltai; spagečiai su kiaušiniu (=kiaušiniais).
Daugiskaita vartojama, kai kalbama apie prieskonių vaisius, šakniastiebius, sėklas, smulkintus prieskonių lapus, pvz.: su šviežiomis žolelėmis (baziliku (=bazilikais), krapais, laiškiniais česnakais, daržiniu builiumi (=daržiniais builiais) ir kt.); Sudėtis: cinamonas, apynys, juodasis pipiras (=cinamonas, apyniai, juodieji pipirai); sudedamosios dalys: alavijas, medetka (=alavijai, medetkos); saulėje džiovintų pomidorų ir baziliko (=bazilikų) humusas; su sezamo (=sezamų) sėklomis; kiaulienos nugarinė su rozmarinu (=rozmarinais).
Kai kalbama apie prieskonių miltelius, iki mažų grūdelių susmulkintą prieskonių masę, vartojama vienaskaita, pvz., cikorijų (=cikorijos) kava. Derinamasis arba kilmininku išreikštas nederinamasis pažyminys neturi eiti po pažymimojo žodžio atskirai vartojamuose prekių ir kitų gaminių pavadinimuose, pvz.: Arbata šalavijų (=Šalavijų arbata); Arbata rožių pumpurų (=Rožių pumpurų arbata); Tarka keturių pusių (=Keturių pusių tarka); Silikoniniai raišteliai maisto (=Silikoniniai maisto raišteliai). Kai norima etiketėse požymius, ypatybes nurodyti po prekės pavadinimo, juos reikia atskirti kableliu, pvz.: Tarka keturių pusių (=Tarka, keturių pusių); Silikoniniai raišteliai maisto (= Maisto raišteliai, silikoniniai); Keptuvė 26 cm (=Keptuvė, 26 cm); sulčiaspaudė lėtaeigė (=Sulčiaspaudė, lėtaeigė). 2 Apibūdinant daikto rūšį (ypač etiketėse) vartotinas ne naudininkas, o kilmininkas, pvz.: Tarka sūriui (=Sūrio tarka); Silikoninė formelė saldainiams (=Silikoninė saldainių formelė); Mediniai pagaliukai ledams (=Mediniai ledų pagaliukai).
Padalyvis nevartotinas šalutiniam to paties veikėjo veiksmui reikšti, pvz.: vadovaujantis (=vadovaudamiesi) prietaiso naudojimo instrukcija pripildykite prietaiso talpyklą; pirmą kartą naudojant (=naudodami) prietaisą būtinai sutepkite peiliukus ir įjungus (=įjungę) palikite; gaminame švelniai skrudinant (=skrudindami); vartokite kaip šaltą ir karštą gėrimą, maišant su dribsniais, verdant ar kepant (=maišydami su dribsniais, virdami ar kepdami); ruošiant (=ruošdami) kavos aparatu, pripilkite filtrą nesuslėgdami cikorijos; siekiant (=siekdami; jei siekiate) papildomo efekto, dar patepkite. Abstrakčiųjų priesagos -imas, -ymas daiktavardžių naudininkas paskirčiai reikšti nevartotinas. Dažniausia jis turi būti keičiamas bendratimi, pvz.: nenaudokite šio skysčio veido, rankų kūno ar maisto valymui (=veidui, rankoms, kūnui ar maistui valyti); molis ir ketus – seniausiai puodų ir keptuvių gaminimui (=puodams ir keptuvėms gaminti) naudojamos medžiagos; indas maisto laikymui (=maistui laikyti); puikus gėrimas atsigaivinimui (=atsigaivinti); skirta plikymui (=plikyti); nenaudokite antakių ir blakstienų dažymui (=antakiams ir blakstienoms dažyti); vienas žiupsnelis nosies skalavimui (=nosiai skalauti). Su pilnį žyminčiu veiksmažodžiu pripildyti objektas reiškiamas ne įnagininku, o kilmininku (ne pripildyti kuo, o pripildyti ko), pvz.: pripildykite prietaiso talpyklą karštu vandeniu (=karšto vandens); pripildykite prietaiso talpyklą valymo priemone (=valymo priemonės).
Neapibrėžtam daiktų kiekiui ar daikto daliai reikšti vartotinas dalies kilmininkas, o ne galininkas, pvz.: pripilkite valymo priemonę (=priemonės) iki pirmos linijos; sudėtyje yra natrio monofluorofosfatas (=yra natrio monofluorofosfato). Galininkas netinka paskirčiai reikšti, pvz.: tinka saldinti karštus ir šaltus gėrimus, gardinti košes, ledus, blynus (=tinka karštiems ir šaltiems gėrimams saldinti, košėms, ledams, blynams gardinti), tinka gardinti sriubas, padažus, žuvies ir daržovių patiekalus (=tinka sriuboms, padažams, žuvies ir daržovių patiekalams gardinti); puikiai tinka nuvalyti makiažą (=makiažui nuvalyti). Dėka nevartotina veiksmo priežasčiai ir būdui nusakyti, pvz.: dėka arganų aliejaus, oda intensyviai drėkinama šveitimo metu (=šveičiant dėl arganų aliejaus oda intensyviai drėkinama; šveičiant arganų aliejus intensyviai drėkina odą); dėka vaško (=dėl vaško) šis kūno losjonas švelnina ir maitina sausą bei jautrią odą; Dėka storo dugno (=Dėl storo dugno) gaminiai išlaiko šilumą. Paskirčiai žymėti nevartotinas verstinis junginys prieš su galininku. Dažniausiai šis junginys taisomas prielinksnio nuo su kilmininku junginiu, pvz.: priemonė prieš stiklų rasojimą (=nuo stiklų rasojimo); šluostės stiklams prieš rasojimą (=stiklų šluostės nuo rasojimo); elektrinis aparatas prieš uodus (=nuo uodų); veiksmingai pasirūpina keturiais dalykais: prieš apnašų, prieš negaivų kvapą (=naikina apnašas; negaivų kvapą), stiprina dantis, apsaugo dantenas.
Žodžių daryba
Veiksmažodis praturtinti nevartotinas reikšme „papildyti“ (ir dalyvis „praturtintas“ – reikšme „papildytas“, „turintis“), pvz.: gėrimas praturtintas (=papildytas) kaliu ir vitaminais; vanduo 3 praturtintas (=papildytas) AHA rūgštimis; šis kremas praturtintas (=papildytas) ekologišku Provanso medumi. Būdvardis turtingas nevartotinas reikšme „gausus“: kaukė yra ypač turtinga savo sudėtimi (=kaukėje gausu veiksmingų medžiagų; kaukėje daug vertingų medžiagų); alyvuogių vaškas – turtingas (=gausus) flavonoidų. Suteikiantis energijos gėrimas turi būti vadinamas energiniu gėrimu, nes siejamas ne su energetika, o su energija, maisto vertė taip pat turi būti energinė: energetinis (=energinis) gėrimas; energetinė (=energinė) vertė.
Daiktavardis įpakavimas nevartotinas reikšme „pakuotė“: žiūrėti ant įpakavimo (=pakuotės); išvyniokite tabletę iš įpakavimo (=pakuotės). Vediniai su priesaga -tojas reiškia asmenis. Su šia priesaga nedaromi daiktavardžiai, žymintys priemones ar tam tikras medžiagas, pvz.: nereikia nukalkintojo (=vandens minkštiklio); kvapo šalintojas (=kvapo šalinimo priemonė); šampūnas blizgintojas (=blizginamasis šampūnas; blizgesio suteikiantis šampūnas); salono atnaujintojas (=salono atnaujinimo priemonė). Su priesaga -ėjas nedaromi daiktavardžiai, žymintys įrankius bei kitas darbo priemones ar tam tikras medžiagas, pvz.: nugręžėjas (=gręžtuvas); obuolių šerdžių išėmėjas (=išėmiklis); kavos indas su nuspaudėju (=spaustuvu; su nuspaudžiamu filtru); silikoninis riebalų surinkėjas (=rinkiklis); suktukas su paleidėju (=suktukas su paleidimo mechanizmu); pūkų surinkėjas (=rinkiklis); nuospaudų nuėmėjas (=nuėmiklis); akių makiažo dvifazis nuėmėjas (=dvifazis akių makiažo valiklis); dažų ir nešvarumų sugėrėjas (=sugėriklis). Eko-, auto- – tarptautinių žodžių dalys, jos negali būti vartojamos kaip savarankiški žodžiai, pvz.: EKO (=Ekologiški) burokėliai, EKO (=Ekologiški) pievagrybiai, auto (=automobilių) stiklų valiklis. Nevartotini nelietuviški arba nesulietuvinti (be galūnių) pavadinimai: acai (=kopūstpalmių vaisių) sultys, arbata rooibos (=siauralapių raibsteglių; raudonoji) arbata, acerolos (=malpigijos), su extra virgin (=ypač grynu) alyvuogių aliejumi, vegetarinis užtepas su šitake grybais (=šitakiais arba valgomaisiais danteniais), majonezas su Dijon (=Dižono) garstyčiomis, prancūziškas desertas creme brulee (=krembriulė), chia (=ispaninio šalavijo) sėklos, risotto (=rizotas; daugiaryžis), sūris parmigiano reggiano (=parmidžanas), ekologiškos arabica kavos (=arabikos) pupelės, kukurūzų makaronai spaghetti (=kukurūzų spagečiai) be glitimo, makaronai spageti (=spagečiai), sausainiai su matcha arbata (=su mačia), pasta fettuccine, šviežia (=švieži fetučiniai), rudieji SUSHI (=sušių) ryžiai, šviežias burrata sūris (=šviežia burata), ryžiai paellai (=paelijai) ruošti, paniruoti (=(pa)volioti) panelės (=prietaisų skydelio) valymo servetėlės, 4 barkodas (=brūkšninis kodas), rekomenduojama po odos pilingo (=valymo, šveitimo), amarantas (=burnotis).
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?