Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita yra svarbi įmonės finansinės atskaitomybės dalis, nes apibūdina įmonės nuosavo kapitalo pokyčius per tam tikrą laikotarpį, padeda investuotojams ir kreditoriams suprasti įmonės finansinę padėtį. Tai taip pat gali padėti įmonės vadovams priimant sprendimus dėl kapitalo struktūros ir finansinių strategijų.
Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita gali apimti šiuos elementus:
- Pradinis nuosavo kapitalo balansas – įmonė pradžioje laikotarpio turėjo tam tikrą nuosavo kapitalo balansą, kuriame buvo pateikti visi praeities laikotarpių nuosavo kapitalo pokyčiai.
- Kapitalo pokyčiai per laikotarpį – ataskaitoje pateikiami visi nuosavo kapitalo pokyčiai, įskaitant kapitalo įnašus, dividendų išmokas, akcijų perleidimus ar pirkimus, turtinių popierių atpirkimo operacijas, nusidėvėjimo ir kt.
- Galutinis nuosavo kapitalo balansas – po to, kai yra pateikti visi laikotarpio nuosavo kapitalo pokyčiai, ataskaitoje pateikiamas galutinis nuosavo kapitalo balansas, kuris yra pradinis nuosavo kapitalo balansas pridėjus arba atėmus laikotarpio nuosavo kapitalo pokyčius.
- Nuosavo kapitalo struktūros pokyčiai – jei per laikotarpį buvo keičiama įmonės nuosavo kapitalo struktūra (pvz., kapitalo įnašų didinimas), ataskaitoje gali būti pateikti ir šie pokyčiai.
Nuosavo kapitalo formavimo ir pokyčių apskaitos tvarką nustato 8-asis verslo apskaitos standartas „Nuosavas kapitalas“, o nuosavo kapitalo struktūros ir pateikimo finansinėse ataskaitose tvarką – 4-asis verslo apskaitos standartas „Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita“. Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje parodomi visi nuosavo kapitalo pokyčiai. Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje turi būti nurodoma:
- nuosavo kapitalo straipsnių duomenys lyginamojo ir ataskaitinio laikotarpių pradžioje ir pabaigoje;
- apskaitos politikos pakeitimo rezultatas;
- klaidų taisymo rezultatas;
- atsižvelgiant į 7.2 ir 7.3 punktuose nurodytus koregavimus, perskaičiuoti nuosavo kapitalo straipsnių duomenys ataskaitinio laikotarpio pradžioje;
- ilgalaikio materialiojo turto perkainojimo rezultatas;
- iš veiksmingų apsidraudimo priemonių atsiradusio finansinio turto ir finansinių įsipareigojimų vertinimo tikrąja verte rezultatas;
- savų akcijų įsigijimas (pardavimas);
- kitas pelno (nuostolių) ataskaitoje nepripažintas pelnas (nuostoliai);
- ataskaitinio laikotarpio grynasis pelnas (nuostoliai);
- paskelbti dividendai ir kitos su pelno paskirstymu susijusios išmokos;
- įstatinio kapitalo padidėjimas (sumažėjimas);
- rezervų pokyčiai.
Šiame standarte nustatytos nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos formos ir jose pateikti straipsniai yra privalomi, kai teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka finansinės ataskaitos skelbiamos viešai Juridinių asmenų registre. Įmonės savo nuožiūra negali keisti nustatytų nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos formų, įrašyti kitokius straipsnių pavadinimus, įterpti naujus ar išbraukti esamus straipsnius, juos pergrupuoti net ir tuo atveju, kai juose nurodytos sumos lygios nuliui. Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos formose privalomų straipsnių sumas galima išskaidyti į smulkesnes sudėtines dalis ir parodyti atskirose eilutėse ir stulpeliuose tik tuo atveju, jei yra šios dvi sąlygos: to reikia dėl įmonės veiklos specifikos arba būtina norint pateikti tikrą ir teisingą informaciją apie įmonės finansinę būklę ir nuosavo kapitalo pokyčius.
Žemės ūkio bendrovės ir kooperatinės bendrovės nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje pateikia informaciją apie pagrindinio kapitalo, atsargos (rezervinio) kapitalo, perkainojimo rezervų, kitų rezervų ir nepaskirstytojo pelno (nuostolių) pokyčius.
Valstybės įmonės ir savivaldybės įmonės nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje pateikia informaciją apie įmonės savininko kapitalo, turtą, kuris pagal įstatymus gali būti tik valstybės nuosavybė, atitinkančio kapitalo, privalomojo rezervo, perkainojimo rezervo, kitų rezervų ir nepaskirstytojo pelno (nuostolių) pokyčius. Valstybės įmonė, kuri teisės aktų nustatyta tvarka yra centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoja, nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje taip pat pateikia informaciją apie turtą, kuris yra naudojamas valstybės institucijų ir įstaigų funkcijoms atlikti ir kuris yra perduotas įmonei valdyti, naudoti ir disponuoti juo patikėjimo teise, atitinkančio kapitalo (toliau – centralizuotai valdomą valstybės turtą atitinkantis kapitalas) pokyčius.
Neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys, išskyrus tikrąsias ūkines bendrijas ir komanditines ūkines bendrijas, kurių visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, savo nuožiūra sudarantys nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitą pagal standarto 3 priede pateiktą formą, joje pateikia informaciją apie faktiškai iš savininkų (ūkinių bendrijų dalyvių ar individualių įmonių savininko) gautų įnašų, perkainojimo rezervo, kitų rezervų ir nepaskirstytojo pelno (nuostolių) pokyčius. Tikrosios ūkinės bendrijos ir komanditinės ūkinės bendrijos, kurių visi tikrieji nariai yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, sudarančios nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitą pagal standarto 1 priede pateiktą formą, faktiškai iš dalyvių gautus įnašus parodo stulpelyje Apmokėtas įstatinis arba pagrindinis kapitalas.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?