Įmonei pradėjus bankroto procedūrą, jos darbuotojai gali gauti išmokas iš Garantinio fondo. Į Garantinio fondo išmokas gali pretenduoti darbuotojai, kurie įmonėje pradėjo dirbti anksčiau nei teismas nutarė iškelti bankroto ar restruktūrizavimo bylą ar kreditoriai pradėjo vykdyti bankroto procedūras ne teismo tvarka. Šiuo atveju nėra svarbu, ar darbo santykiai tęsiasi toliau, ar darbo sutartis po teismo sprendimo baigėsi.
Į Garantinį fondą 0,16 % dydžio įmokas nuo darbuotojams, priskaičiuotų pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, moka darbdavys (draudėjas). Be šių įmokų, taip pat Garantinio fondo lėšas sudaro delspinigiai, palūkanos ir baudos; iš darbdavių gautos lėšos administratoriaus reikalavimams tenkinti; fizinių ir juridinių asmenų, kitų organizacijų ir jų padalinių savanoriškos įmokos; pajamos už investuotas laikinai laisvas Garantinio fondo lėšas; kitos teisėtai gautos lėšos. Į Garantinį fondą šių įmokų nemoka Lietuvos bankas, biudžetinės įstaigos, politinės partijos, profesines sąjungos, religinės bendruomenės ir bendrijos. Minėtų įstaigų darbuotojams išmokos Garantinio fondo lėšų neskiriamos.
Apskaičiuojant iš Garantinio fondo skiriamas lėšas, taikomas minimaliosios mėnesinės algos (MMA) dydis, buvęs teismo nutarties iškelti bankroto bylą arba kreditorių susirinkimo nutarimo bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka priėmimo dieną. Nemokumo bylos iškėlimo darbdaviui atveju skiriama teismo nutartimi patvirtinto kreditorinio reikalavimo dydžio išmoka, tačiau ne didesnė nei 6 MMA dydžio. Kreditoriams vykdant bankroto procedūras ne teismo tvarka skiriama kreditorių susirinkimo sprendimu patvirtinto kreditorinio reikalavimo dydžio išmoka, tačiau ne didesnė nei 6 MMA dydžio. Tuo atveju, kai inicijuojamas juridinio asmens likvidavimas, skiriama per 3 mėnesius iki teismo nutarties priėmimo datos darbuotojui priskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų sumos, išskaičius mokesčius, dydžio išmoka, bet ne didesnė nei 6 MMA dydžio. Kaip pavyzdžiui, 2023 metais darbdaviui bankrutavus ar tapus nemokiu darbuotojui išmokama priskaičiuota su darbo santykiais susijusių pajamų suma ne didesnė nei 5040 Eur (840 Eur x 6 = 5040 Eur).
Darbuotojas gavęs išmoką iš Garantinio fondo, galės pretenduoti į ilgalaikę darbo išmoką, jeigu atitinka šiuos kriterijus:
-
buvo atleistas pagal Darbo kodekso 57 str., t. y. darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės;
-
iki atleidimo pas darbdavį nepertraukiamai buvo išdirbęs 5 ar daugiau metų (įskaitant perkėlimo atvejus);
-
per 3 mėnesius po atleidimo neįsidarbino pas tą patį darbdavį;
-
nebuvo biudžetinių įstaigų ar Lietuvos banko darbuotojas;
-
kreipėsi dėl išmokos skyrimo ne vėliau kaip per 12 mėnesių po atleidimo iš darbo (prašymo nereikia teikti, jeigu jau esate pateikęs prašymą skirti bet kurią kitą „Sodros” mokamą išmoką).
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?