Pakuočių ir (ar) gaminių apskaitą Gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS) privalo vykdyti Atliekų tvarkymo įstatyme ir Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatyme apibrėžti gamintojai ir (ar) importuotojai, t.y.:
- pakuočių (išskyrus atvejus, nurodytus Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 71 straipsnio 2 dalyje); transporto priemonių; elektros ir elektroninės įrangos; apmokestinamųjų gaminių.
- baterijų ir akumuliatorių;
- alyvų.
Visi pakuočių ir (ar) gaminių gamintojai ir (ar) importuotojai privalo registruotis Gamintojų ir importuotojų sąvade GPAIS. Vykdant atliekų perdavimo procedūras per GPAIS, pildant lydraščius, pirmiausiai į GPAIS turi būti pateikta informacija apie sutartį tarp atliekų siuntėjo ir atliekų gavėjo. Atkreipiame dėmesį, kad visais atvejais informaciją apie sutartį į GPAIS turi įkelti atliekų gavėjas. Ši taisyklė galioja be išimčių, net tais atvejais, kai lydraštį formuoja siuntėjas.
Ar reikia vykdyti pakuočių apskaitą, jei įmonė importuoja supakuotas prekes ir neišpakavusi jas eksportuoja?
Vadovaujantis Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 7-1 straipsnio 2 dalimi, nuo pareigos registruotis (naudojantis GPAIS) Gamintojų ir importuotojų sąvade ir vykdyti pakuočių apskaitą atleidžiama:
- jeigu įmonė pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymą neprivalo būti registruota pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtoja (netaikoma gamintojams ir importuotojams, kurie Lietuvos Respublikos vidaus rinkai tiekia gaminius, supakuotus į pakuotę, kuriai pagal Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 11 straipsnio 1 ir (ar) 2 dalį taikoma užstato sistema);
- toms per ataskaitinį laikotarpį įmonės importuotoms prekėms (supakuotiems gaminiams), kurios pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą neapmokestinamos importo PVM.
Atvejai, kai importuojamos prekės neapmokestinamos importo PVM, reglamentuoti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo V skyriuje. Jei įmonei netaikytini minėti punktai, ji turi registruotis Gamintojų ir importuotojų sąvade ir vykdyti pakuočių apskaitą naudojantis GPAIS.
Importuojamos prekės ant 10 daugkartinių medinių padėklų, prekės nuo visų padėklų nukraunamos, 3 mediniai padėklai a) su prekėmis arba b) be prekių eksportuojami, 7 padėklai pakrauti prekėmis patiekiami vidaus rinkai. Kaip vykdyti padėklų apskaitą GPAIS? Padėklus rekomenduojame GPAIS apskaityti kaip atskirus prekinius vienetus, nesusiejant jų apskaitos su kitomis įmonėje apskaitomomis pakuotėmis.
Rekomenduojami žingsniai vykdant apskaitą GPAIS:
- Prekinių vienetų sąraše aprašomi 2 padėklai: prekėmis užpildytas padėklas, kurio pavadinimas, pvz., „Pripildytas daugkartinis padėklas“, toliau pasirenkama: tipas – Daugkartinė neužstatinė, pakuotės kategorija – Transporto (tretinė), pakuotės rūšis – 48 - Medinė (antrinė) tretinė daugkartinė, prekinių vienetų skaičius pakuotėje – 1, pakuotės svoris, t – 1 padėklo svoris, pvz., 0,012 t. tuščias padėklas, kurio pavadinimas, pvz., „Tuščias padėklas“, toliau pasirenkama: tipas – Daugkartinė neužstatinė, pakuotės kategorija – Nenurodoma, pakuotės rūšis – 08 - Medinė tuščia, prekinių vienetų skaičius pakuotėje – 1, pakuotės svoris, t – 1 padėklo svoris, pvz., 0,012 t.
- Žurnale pildoma: apie importuotus prekėmis užpildytus padėklus: pasirenkamas prekinis vienetas „Pripildytas daugkartinis padėklas", gavimo būdas – importuota (įvežta), veiklos būdas – mažmeninė arba didmeninė prekyba, kiekis, vnt. – 10 vnt.; apie susigrąžintus* tuščius padėklus (įvertinus, kad nukrovus prekes nuo padėklo ir juos tuščius ar pripildytus prekėmis eksportavus arba patiekus į LR vidaus rinką, reiškia padėklo susigrąžinimą): pasirenkamas prekinis vienetas „Tuščias padėklas“, gavimo būdas – Susigrąžinta, veiklos būdas – mažmeninė arba didmeninė prekyba, kiekis, vnt. – 10 vnt.; apie 3 eksportuotus padėklus: pasirenkamas prekinis vienetas „Tuščias padėklas“, jei eksportuojami tušti padėklai, arba „Pripildytas daugkartinis padėklas", jei eksportuojamas prekėmis užpildytas padėklas, gavimo būdas – Pagaminta, veiklos būdas – Išvežimas iš LR rinkos, kiekis, vnt. – 3 vnt.; apie 7 prekėmis užpildytus padėklus patiektus vidaus rinkai: pasirenkamas prekinis vienetas „Pripildytas daugkartinis padėklas", gavimo būdas – Pagaminta, veiklos būdas – mažmeninė arba didmeninė prekyba, kiekis, vnt. – 7 vnt.
Pastaba: šie 7 padėklai lieka nesusigrąžinti, jei nesusigrąžinami iš klientų, kuriems buvo patiekti, ar jei neįsigyjami naudoti tušti padėklai iš, pvz., padėklų surinkimu užsiimančių įmonių.
*Pastaba: kaip susigrąžintas daugkartinės pakuotės kiekis apskaitytinas ir deklaruotinas toks kiekis importavus išpakuotų daugkartinių pakuočių, kuris vėl panaudojamas pakavimui, t. y. kurį įmonė vėliau realizuoja dar kartą panaudodama šias išpakuotas tuščias daugkartines pakuotes produkcijos / prekių pakavimui arba šias išpakuotas tuščias daugkartines pakuotes parduodama kitai įmonei. Kaip susigrąžintas daugkartinės pakuotės kiekis negali būti apskaitytas ir deklaruotas atliekų tvarkytojui perduotas nebetinkamų naudoti daugkartinių pakuočių kiekis.
Kokiais atvejais vienkartinė pakuotė gali būti apskaitoma kaip daugkartine pakuote ar atvirkščiai?
Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme apibrėžta daugkartinės pakuotės sąvoka – „Daugkartinė pakuotė – pakuotė, skirta naudoti pagal paskirtį daugiau negu vieną kartą.“ Pakuotės tinkamumą naudoti ją ne vieną kartą gali nustatyti pakuotės gamintojas (pavyzdžiui, jeigu pakuotės gamintojas pardavimo dokumente nurodo, kad pardavė vienkartinę pakuotę, tai ir įmonė įsigijusi tokią pakuotę, turi ją apskaityti kaip vienkartinę). Kaip daugkartinė pakuote turėtų būti apskaitomos visos pakuotės (įskaitant medinius padėklus), kurios pagamintos taip, kad būtų naudojamos pagal paskirtį daugiau negu vieną kartą (pavyzdžiui, visos pakuotės, pagamintos vadovaujantis standartu LST EN 13429:2007 Pakuotės. Pakartotinis naudojimas), ir kurios naudojamos pagal paskirtį, t. y. produkcijos pakavimui, daugiau negu vieną kartą, neatsižvelgiant į tai, ar:
- tokias pakuotes būtina išvalyti prieš jas pakartotinai panaudojant pakavimui,
- tokias kartą jau panaudotas produkcijos pakavimui pakuotes iš rinkos susigrąžina ir vėl naudoja produkcijai pakuoti ta įmonė, kuri pirmoji jas panaudojo produkcijos pakavimui,
- įmonė, kartą panaudojusi tokias pakuotes produkcijos pakavimui, vykdo tokių pakuočių susigrąžinimą iš rinkos ir jų pakartotiną naudojimą.
Įmonė importuoja ir tiekia Lietuvos Respublikos rinkai įvairias prekes, supakuotas į flakonus (pvz., plaukų priežiūros, automobilių priežiūros ir pan.). Kokią pakuotės (flakono) rūšį pagal medžiagą reikėtų nurodyti apskaitant pakuotes?
Pakuočių apskaita vykdoma Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 348 „Dėl Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“, (Taisyklės) nustatyta tvarka. Vadovaujantis Taisyklių 24.2 papunkčio nuostatomis, pagal medžiagas, iš kurių pakuotės pagamintos, tuščios pakuotės ir gaminių pripildytos pakuotės skirstomos į stiklines, plastikines, polietilenterftalato (PET), popierines ir kartonines, metalines, kombinuotąsias, medines, kitas pakuotes.
Kaip nurodyta Taisyklių 34 punkte, pakuočių apskaitoje pateikti duomenys ir informacija turi būti pagrįsti kituose įmonės apskaitos dokumentuose, patvirtinančiuose pakuočių buvimą ir judėjimą, pateikta informacija. Todėl apskaitant importuojamas, Lietuvos rinkai tiekiamas pakuotes ir nurodant pakuočių (flakonų) rūšį pagal Taisyklių 24.2 papunktyje nurodytas medžiagas, reikėtų vadovautis pirkimo – pardavimo dokumentuose, prekių įvežimo (importo) į Lietuvos Respubliką ir kituose dokumentuose pardavėjo pateikta informacija apie importuojamų pakuočių medžiagos rūšį, iš kurios yra pagamintos pakuotės.
Kokiais teisės aktais ir (ar) kokiomis pakuočių savybėmis gamintojas ir (ar) importuotojas turėtų vadovautis pakuotes priskiriant perdirbamosioms/neperdirbamosioms pakuotėms?
Perdirbamosios pakuotės sąvoka yra apibrėžta Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo (toliau – Įstatymas) 2 straipsnio 12 dalyje (Įstatymo suvestinė redakcija galiosianti nuo 2021 m. sausio 1 d.), neperdirbamosios pakuotės – to paties Įstatymo 2 straipsnio 10 dalyje. Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje nustatytas reikalavimas, kad Lietuvos rinkai gali būti tiekiamos tik tos pakuotės, kurios atitinka visus šiame įstatyme pakuotėms (įskaitant pakartotinai naudojamas pakuotes) nustatytus reikalavimus.
Atitikties nurodytiems pakuočių reikalavimams tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos vidaus rinkai tiekiamų pakuočių atitikties Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme nurodytiems pakuočių reikalavimams įgyvendinimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012-08-07 įsakymu Nr. 4-804/D1-647.
Gamintojai ir importuotojai, norėdami pagrįsti, kad jų tiekiamos rinkai pakuotės priskiriamos perdirbamosioms, turėtų: a) turėti dokumentus, pagrindžiančius, kad jų tiekiamos rinkai pakuotės atitinka Europos Sąjungoje ir (ar) Lietuvos Respublikoje taikomų standartų (pvz., standartų LST EN 13430 ar LST EN 13432) reikalavimus, ir (arba) b) kreiptis į pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus išrašančius perdirbėjus ir eksportuotojus ir kaip įrodymą turėti iš jų gautus raštiškus atsakymus, ar tokios rūšies pakuočių (pvz., pakuotės, kurios pagamintos iš žemo tankumo polietileno, daugiasluoksnės pakuotės, pagamintos iš popieriaus ar kartono (vyraujanti pakuotės medžiaga), plastiko ir aliuminio ir pan.) atliekos perdirbamos Lietuvoje ar išvežamos perdirbti į kitas šalis.
Jei gamintojas ir (ar) importuotojas neturi dokumentų, pagrindžiančių, kad jų tiekiamos rinkai pakuotės atitinka Europos Sąjungoje ir (ar) Lietuvos Respublikoje taikomų standartų reikalavimus, arba dokumentų iš minėtų atliekų tvarkytojų, kad tokios rūšies pakuočių, kurias jie tiekia Lietuvos rinkai, atliekos perdirbamos Lietuvoje ar išvežamos perdirbti į kitas šalis, nes šios rūšies pakuočių atliekos tvarkomos jas panaudojant energijai gauti ar pašalinant sąvartyne, tokias pakuotes, kaip numatyta Įstatymo 2 straipsnio 10 dalyje, gamintojas ir (ar) importuotojas turėtų identifikuoti kaip neperdirbamąsias pakuotes.
Kaip vykdyti importuotų tuščių pakuočių, kurios pripildytos išleidžiamos į vidaus rinką, apskaitą GPAIS?
Vadovaujantis Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo taisyklių 23 ir 37 punktais, neatsižvelgiant į Lietuvos rinkai tiektą pakuočių kiekį, visi pakuočių gamintojai turi vykdyti visų tuščių pakuočių apskaitą sudarydami tuščių pakuočių sąrašą, kuriame nurodomi nustatyti tuščios pakuotės duomenys. Informuojame, kad šiuo metu GPAIS pildant tuščių pakuočių apskaitos žurnalą, nėra galimybių pasirinkti tinkamą pakuočių veiklos būdą, kai pakuočių gamintojo vykdomoje veikloje importuota tuščia pakuotė pripildoma ir perleidžiama kitam asmeniui.
Todėl vadovaujantis Tvarkos, kai negalima naudotis Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacine sistema, aprašo 6 punktu, pakuočių gamintojai dėl techninių kliūčių (šiuo atveju – dėl nesamo funkcionalumo) negalėdami GPAIS tuščių pakuočių apskaitos žurnale nurodyti tinkamo veiklos būdo, šiuos duomenis turi pažymėti ir saugoti popieriniu arba elektroniniu formatu laisva forma.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?