Apskaitoje būtina skirti esamus ir būsimus įsipareigojimus. Įmonės vadovo ketinimas ateityje atlikti tam tikrus veiksmus, pvz., nupirkti prekių partiją, įsigyti medžiagų, sudaryti paslaugų pirkimo sutartį, priimti į darbą darbuotoją ir pan., nesukuria įsipareigojimų. Įsipareigojimai apskaitoje registruojami tada, kai atsiranda pagrindas, kad jiems padengti (apmokėti) reikės tam tikrų išlaidų, mažinančių turtą arba galimą ekonominę naudą. Įsipareigojimas mokėti nekilnojamojo turto mokestį yra būsimasis įsipareigojimas, nes to reikalauja įstatymas, tačiau apskaitoje tokį įsipareigojimą registruoti reikės tik tada, kai jis taps esamuoju, t. y. kai atsiras prievolė jį mokėti ir jis bus apskaičiuotas. Vykdydama įsipareigojimą, kad patenkintų kitų asmenų reikalavimą, įmonė paprastai turi atiduoti dalį išteklių, galinčių ateityje teikti ekonominės naudos.
Dažniausiai įsipareigojimai įvykdomi turtu: sumokami pinigai, perduodamas panašios vertės ilgalaikis ar trumpalaikis turtas (pastatai, mašinos, įrenginiai, prekės, produkcija, finansinis turtas ir pan.). Tarpusavio susitarimu įsipareigojimai gali būti įvykdomi pakeičiant vieną kitu, paverčiant įsipareigojimą įmonės nuosavu kapitalu, pvz., išleidžiant naują akcijų emisiją pasibaigus konvertuojamų obligacijų terminui. Įsipareigojimas gali atsirasti ir dėl dotacijos teikėjo nustatytų sąlygų vykdymo. Viena iš įsipareigojimų įvykdymo formų gali būti įsipareigojimo atšaukimas (panaikinimas) arba kreditoriaus teisės į įsipareigojimą praradimas (pvz., suėjus senaties terminui).
Pavyzdžiui, sudarius nekilnojamojo turto pirkimo ir pardavimo sutartį, bet dar nepradėjus jos vykdyti, nei ilgalaikis materialusis turtas, nei įsipareigojimas pirkėjo apskaitoje neregistruojami. Jei pirkimo ir pardavimo sutartyje numatyta, kad visa rizika ir nauda pereina pirkėjui, kai perduodama nuosavybės teisė (užregistruojama registre), pirkėjo apskaitoje turto ir įsipareigojimo padidėjimas bus registruojamas, kai pereis nuosavybės teisė.
Pateikiamas pavyzdys: Įvairius renovacijos ir remonto darbus atliekanti UAB „A“ 20X1 m. liepos 14 d. su restoranų tinklą turinčia UAB „B“ sudarė remonto paslaugų sutartį, kurios viena iš pagrindinių sąlygų yra UAB „A“ įsipareigojimas per 3 mėn. nuo sutarties pasirašymo dienos atlikti UAB „B“ priklausančių patalpų, t. y. būsimo restorano, remontą. Laiku neįvykdžius užsakymo, pagal sutartį UAB „A“ įpareigota mokėti UAB „B“ 5 proc. delspinigių nuo remonto darbų sąmatos sumos. Pagal sutartį remonto darbų pabaiga turi būti 20X1 m. spalio 14 d., suderinta ir patvirtinta remonto darbų sąmatos suma 150.000 Eur. UAB „A“ laiku remonto darbų nebaigė ir savo apskaitoje turi registruoti esamą įsipareigojimą, t. y. 7.500 Eur delspinigių UAB „B“.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?