Nuolatinio Lietuvos gyventojo užsienio valstybėse, kurios nėra nei užsienio valstybės, su kuriomis Lietuva yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, nei valstybės ar zonos, kurios įtrauktos į Finansų ministro 2001 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 344 “Dėl tikslinių teritorijų sąrašo patvirtinimo” patvirtintą Tikslinių teritorijų sąrašą (žr. GPMĮ 2 str. 21 dalies komentarą), gautų bet kokios rūšies pajamų, nuo kurių tose užsienio valstybėse buvo sumokėtas pajamų mokestis arba jam tapatus mokestis, tarptautinis juridinis dvigubas apmokestinimas Lietuvoje naikinamas taikant atskaitymo (kredito) metodą, t.y. užsienio valstybėje sumokėtas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis nuo šiose nuostatose minimų pajamų atskaitomas iš Lietuvoje mokėtinos pajamų mokesčio sumos, tenkančios šioms užsienio valstybėje gautoms pajamoms.
Pagal šio straipsnio 2 dalies nuostatas iš pagal GPMĮ apskaičiuotos pajamų mokesčio sumos nuolatinis Lietuvos gyventojas gali atskaityti užsienio valstybėje nuo pajamų sumokėtą pajamų mokestį ar jam tapatų mokestį tuo atveju, jeigu:
- pajamos gautos užsienio valstybėje, kuri nėra nei valstybė, su kuria Lietuva yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, nei valstybė, įtraukta į Tikslinių teritorijų sąrašą ir
- pajamų, nuo kurių užsienio valstybėje buvo sumokėtas pajamų mokestis ar jam tapatus mokestis, šaltinis yra 2.1. punkte nurodytoje užsienio valstybėje, ir
- užsienio valstybėje sumokėtas mokestis, kuris yra pajamų mokestis arba jam tapatus mokestis, ir
- gyventojas turi tos užsienio valstybės mokesčio administratoriaus patvirtintą dokumentą apie toje valstybėje gautų pajamų sumą ir nuo jų toje valstybėje sumokėtą pajamų mokestį ar jam tapatų mokestį.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, mokestiniu laikotarpiu (kalendoriniais metais) užsienio valstybėse, kurios nėra nei valstybės, su kuriomis Lietuva yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, nei valstybės, kurios įtrauktos į Tikslinių teritorijų sąrašą, sumokėjęs pajamų mokesčius ar jam tapačius mokesčius, į Lietuvos Respublikos biudžetą mokėtiną pajamų mokesčio sumą apskaičiuoja tokiu būdu:
- apskaičiuoja visas savo per mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus) gautas pajamas, kurių šaltinis yra Lietuvoje ir užsienio valstybėse;
- GPMĮ 16 straipsnio nustatyta tvarka apskaičiuoja apmokestinamųjų pajamų sumas (žr. GPMĮ 16 straipsnio komentarą);
- GPMĮ nustatyta tvarka apskaičiuoja nuo užsienio valstybėse gautų pajamų Lietuvoje mokėtinas pajamų mokesčio sumas ;
- iš taip apskaičiuotų pajamų mokesčio sumų atskaito užsienio valstybėse sumokėto pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio sumas, nustatytas remiantis šio straipsnio 4 ir 5 dalimi (žr. šio straipsnio 4 dalies komentare pateiktus pavyzdžius).
Užsienio valstybėje sumokėto mokesčio suma kita valiuta nei eurais turi būti nurodoma eurais pagal oficialų euro ir užsienio valiutos santykį, kurį Europos centrinis bankas buvo nustatęs:
- tokių pajamų faktiško gavimo dieną, kai mokestis užsienio valstybėje buvo išskaičiuotas prie pajamų šaltinio, arba
- užsienio valstybėje pajamų mokesčio sumokėjimo dieną, kai pajamų mokestį užsienio valstybėje sumoka pats gyventojas, arba
- paskutinę mokestinio laikotarpio (kalendorinių metų) dieną, kai tikslaus pajamų gavimo momento nustatyti nėra galimybių arba kai pajamos buvo gaunamos periodiškai visą mokestinį laikotarpį.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, per mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus) gavęs pajamų užsienio valstybėje, kuri nėra nei valstybė, su kuria Lietuva yra sudariusi ir taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, nei valstybė arba zona, įtraukta į Tikslinių teritorijų sąrašą, iš GPMĮ nustatyta tvarka apskaičiuoto pajamų mokesčio sumos atskaityti toje užsienio valstybėje nuo tų pajamų sumokėto pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio sumą, apskaičiuotą remiantis šio straipsnio 4 ir 5 dalimi, gali tik turėdamas tos užsienio valstybės mokesčio administratoriaus patvirtintą dokumentą apie per tą mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus) gautas pajamas ir nuo jų toje užsienio valstybėje sumokėtą pajamų mokestį ar jam tapatų mokestį. Tokį dokumentą gyventojas turi pateikti kartu su metine pajamų mokesčio deklaracija. Jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas dokumentų, reikalingų užsienio valstybėje sumokėto pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio atskaitymui, teikdamas metinę pajamų mokesčio deklaraciją neturi, tai užsienio valstybėje sumokėtos pajamų mokesčio ar jam tapataus mokesčio sumos atskaityti negali, tačiau vėliau, turėdamas reikalingus dokumentus, gali kreiptis į Lietuvos Respublikos mokesčių administratorių dėl pajamų mokesčio perskaičiavimo, kartu pateikdamas patikslintą metinę pajamų mokesčio deklaraciją bei pridėdamas visus reikalingus dokumentus.
Jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas gavo pajamų šios dalies nuostatose nurodytose užsienio valstybėse, kuriose mokestinis laikotarpis nesutampa su Lietuvoje nustatytu mokestiniu laikotarpiu, ir tokios pajamos užsienio valstybėje buvo apmokestintos pajamų mokesčiu ar jam tapačiu mokesčiu (todėl užsienio valstybės mokesčių administratorius nuolatiniam Lietuvos gyventojui išduoda vieną dokumentą apie užsienio valstybėje mokestiniu laikotarpiu nuolatinio Lietuvos gyventojo gautas pajamas ir nuo jų toje valstybėje sumokėtą pajamų mokestį; t. y. dokumente nurodytų pajamų viena dalis ir nuo jos užsienio valstybėje sumokėtas pajamų mokestis priskiriamas vieniems kalendoriniams metams, kita dalis – kitiems kalendoriniams metams), nuolatinis Lietuvos gyventojas nuo už atitinkamus kalendorinius metus Lietuvoje mokėtinos pajamų mokesčio sumos gali atskaityti tik tą pajamų mokesčio sumą, kuri užsienio valstybėje buvo sumokėta nuo tiems kalendoriniams metams tenkančios užsienio valstybėje gautų pajamų sumos.
Jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas neturi dokumentų arba juose pateiktų duomenų nepakanka, kad pats galėtų atskirti kalendoriniams metams tenkančią užsienio valstybėje gautų pajamų sumą ir nuo jų užsienio valstybėje sumokėto pajamų mokesčio sumą, tai nuo kalendoriniams metams tenkančios užsienio valstybėje gautų pajamų sumos dalies toje valstybėje sumokėto pajamų mokesčio sumos dalį nuolatinis Lietuvos gyventojas, remdamasis užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintame dokumente nurodytais duomenimis, apskaičiuoja taip:
M x d /D, kur
M - nuo užsienio valstybės mokestiniu laikotarpiu toje valstybėje gautų pajamų joje sumokėto pajamų mokesčio suma (nurodyta užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintame dokumente);
d - kalendorinių metų dienų skaičius, tenkantis užsienio valstybės mokestiniam laikotarpiui;
D - užsienio valstybės mokestinio laikotarpio dienų skaičius.
Kalendoriniams metams tenkančią užsienio valstybėje gautų pajamų sumos dalį gyventojas apskaičiuoja pagal analogišką taisyklę: t. y. pagal formulę P x d /D (kur P – užsienio valstybėje mokestiniu laikotarpiu gautų pajamų suma, nurodyta užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtintame dokumente ).
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, teikdamas metinę pajamų mokesčio deklaraciją už kalendorinius metus, privalo pateikti užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtinta dokumentą apie užsienio valstybėje mokestiniu laikotarpiu gautas pajamas ir nuo jų sumokėtą pajamų mokestį. Teikdamas metinę pajamų mokesčio deklaraciją už kitus kalendorinius metus, nuolatinis Lietuvos gyventojas turi pridėti tik užsienio valstybės mokesčių administratoriaus patvirtinto tokio dokumento kopiją, tačiau būtinai turi nurodyti, kad šio dokumento originalą buvo pateikęs kartu su savo ankstesnių kalendorinių metų deklaracija.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?