Darbuotojų saugos ir sveikatos instruktavimą reglamentuoja Darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) instrukcijų rengimo ir darbuotojų, darbdavių susitarimu pasiųstų laikinam darbui į įmonę iš kitos įmonės, instruktavimo tvarkos aprašas. Aktuali redakcija įsigaliojo nuo 2018-07-04.
Tvarkoje apibrėžtos tokios sąvokos:
Instruktavimas – darbuotojo informavimas apie jo darbovietėje, darbo aplinkoje, darbo vietoje esančius ar galimus pavojus, jų keliamą riziką darbuotojo saugai ir sveikatai, būtinus veiksmus ir apsaugos priemones, kad išvengti nelaimingų atsitikimų darbe ir sveikatos sutrikimų.
DSS instrukcija – darbdavio ar darbdaviui atstovaujančio asmens parengtas ir jo nustatyta tvarka patvirtintas darbuotojų saugos ir sveikatos vietinis (lokalinis) norminis teisės aktas, kuriuo įvardijami, pateikiami darbo vietoje, darbo aplinkoje esami ir galimi rizikos darbuotojų saugai ir sveikatai veiksniai, nurodomi saugūs darbo metodai bei veiksmai, saugant savo ir kitų darbuotojų sveikatą bei gyvybę.
Instrukcija gali būti rašytinės formos arba vaizdo įrašas, grafinė bei kitos formos laikmena.
Instruktavimo tvarka
Instruktavimo tvarkoje turi būti:
- nurodomi darbdavio įgalioti asmenys, kurie instruktuos darbuotojus; • nustatomi instruktavimo atvejai, apimtys, formos; • nustatomas instruktavimo periodiškumas;
- nurodoma instruktavimo įforminimo tvarka;
- nurodoma kokiu būdu bus įsitikinama ar darbuotojas suprato kaip reikia dirbti saugiai ir nepakenkti sau ir kitų darbuotojų saugai ir sveikatai.
Dažniausiai pasirenkama forma yra parašas žurnale ar instrukcijoje, tačiau jų gali būti pačių įvairiausių. Šiame dokumente turi būti nurodyti asmenys, kurie instruktuos darbuotojus. Jie gali būti parenkami pagal kompetencijas darbuotojų saugos ir sveikatos srityje.
Pagal Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 2str. 3d. numatyta, kad instruktuoti gali pats įmonės vadovas, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas ar darbdavio įgaliotas asmuo darbuotojų saugai ir sveikatai (t.y. administracijos pareigūnas ar struktūrinio padalinio vadovas). Instruktuoti darbuotojus darbo vietoje rekomenduojama paskirti tuos asmenis, kurie puikiai išmano darbo procesus ir geba perteikti saugius darbo metodus darbuotojams (pvz., DSS specialistas, palyginti su padalinio vadovu ar kitu darbdavio įgaliotu asmeniu, kuris turi sau pavaldžių darbuotojų, ne visada gali gerai išmanyt konkretaus darbo procesus).
Įstatymo 26 straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad įmonės vadovas savarankiškai nustato darbdavio įgaliotų asmenų mokymo ir žinių iš DSS srities patikrinimo poreikį. Todėl įmonės vadovas, atsižvelgdamas į darbdavio įgaliotų asmenų gebėjimus vykdyti jiems pavaldžių darbuotojų instruktavimą, prieš pavesdamas šias funkcijas, pagal poreikį juos apmoko. Išimtis yra DSS specialistai, kurie savo funkcijas gali vykdyti tik atitikdami teisės aktais nustatytus kvalifikacinius reikalavimus išsilavinimui ir kompetencijai, bei darbdavio įgalioti asmenys, kuriems pavesta vykdyti DSS tarnybos funkcijas, todėl spręsti dėl jų tinkamo pasirengimo vykdyti darbuotojų instruktavimą įmonės vadovo DSS teisės aktai neįpareigoja.
Darbuotojų instruktavimas
- priimant į darbą;
- perkeliant į kitą darbą (darbo vietą);
- pakeitus darbo organizavimą;
- pradėjus naudoti naujas, modernizuotas darbo priemones ir/ar technologijas;
- priėmus naujus darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktus.
Instruktavimo metu darbuotojai taip pat turi būti supažindinami: darbuotojų evakavimo planu ir veiksmais, kurie įmonėje yra numatyti ir privalomi visiems, iškilus pavojui darbo vietoje avarijų, stichinių nelaimių atveju, įmonės avarijų prevencijos ir likvidavimo priemonių planais; įmonėje paskirtais darbuotojais, atsakingais už pirmosios pagalbos suteikimą, gelbėjimo darbų organizavimą, gaisrų gesinimo ir evakavimo priemonėmis ir kokios priemonės, kilus pavojui, bus panaudotos darbuotojų sveikatai ir gyvybei apsaugoti.
Instruktavimo tvarka
- Įvadinis instruktavimas atliekamas tuoj pat, sudarius darbo sutartį ir įregistuojamas įvadinio instruktavimo registravimo žurnale.
- Pirminis darbo vietoje instrukavimas atliekamas prieš pradedant dirbti. Instruktuojama pagal įmonėje parengtus vietinius teisės aktus;
- Periodinis instruktavimas atliekamas nustatytu periodiškumu;
- Papildomas instruktavimas atliekamas atsiradus naujiems arba pasikeitus rizikos veiksniams, perkėlus darbuotoją į kitą darbo vietą, patvirtinus naujus ar pataisius senus norminius dokumentus, darbuotojui nebuvus darbe ilgiau kaip 60 dienų;
- Tikslinį instruktavimą privalo išklausyti asmenys, dirbantys pagal paskyras – leidimus Instruktavimo periodiškumas atsižvelgiamas į profesinės rizikos rezultatus, atliekamų darbų pobūdį, darbuotojo profesinis pasirengimą ir jo žinias darbuotojų saugos ir sveikatos srityje, bendrąjį darbo stažą įmonėje.
Atsižvelgiama į įmonės veiklos ypatumus pvz. įmonė, kuri vykdo administravimo darbus ir darbuotojai dirba tik biure instruktavimui pakaktų ir vienos darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijos, tačiau vykdant pavojingus darbus ar eksploatuojant pavojingus įrenginius instrukcijų kiekis turi būti pakankamas, gali būti naudojami mokomieji video, vaizdinė medžiaga, rekomendacijos ir atmintinės.
Labai svarbu įvertinti pateikiamos informacijos kiekius – darbuotojams vienu metu pateikti tiek informacijos, kiek realiai galima įsisavinti: pavyzdžiui, nerealu per vieną dieną darbuotoją instruktuoti pagal 19 saugos ir sveikatos instrukcijų, kurių apimtis gali būti iki 150 puslapių informacijos (Valstybinės darbo inspekcijos specialistai nuolat pabrėžia, kad formalus instruktavimas, vien surenkant instruktuojamų parašus, yra netoleruotinas). Nustatant instruktavimo apimtis svarbu atsižvelgti į įmonės veiklos ypatumus. Įmonės, kuri vykdo administravimo darbus, darbuotojams, dirbantiems tik biure, instruktuoti pakaktų ir vienos DSS instrukcijos. Tačiau vykdant darbus statybvietėse, atliekant įvairius remonto darbus, vienos instrukcijos nepakaks.
Darbuotojams instruktuoti būtų tikslinga naudoti vaizdinę medžiagą, mokomuosius filmukus, įvairias rekomendacijas ir atmintines arba instrukcijas darbo procesams atlikti, nustatant nuosekliai vykdytinus darbo etapus, naudojamas apsaugos priemones, saugius veiksmus ir pan. Instruktavimo tvarka Nustatomas instruktavimo periodiškumas: atsižvelgti į vykdomos veiklos rūšį, atliekamų darbų pobūdį, darbuotojų pasirengimą, darbo stažą.
Nustatoma instruktavimo įforminimo tvarka
Rekomenduojama Tvarkoje apibrėžti, kokiu būdu įforminamas instruktavimo faktas, kadangi DSS teisės aktai nereglamentuoja darbuotojų instruktavimo duomenų fiksavimo formos. Kilus ginčui, instruktavimo faktą patvirtinantys dokumentai gali būti pateikiami kaip įrodymas, kad darbuotojas buvo instruktuotas, kaip saugiai dirbti jam pavestą darbą. Todėl rekomenduojame instruktavimo faktą patvirtinti raštiškai, darbdavio pasirinktu būdu. Pavyzdžiui: darbuotojas gali pasirašyti instrukcijoje (dažniausiai pasitaikantis būdas); galima naudoti Instruktavimų registracijos žurnalą (pavyzdys); darbdavys gali pasirinkti ir kitas priemones, tarp jų ir darbuotojų instruktavimo fakto patvirtinimą elektroniniu būdu.
Įsitikinimas, kad darbuotojas suprato informaciją: po instruktavimo darbdavys ar darbdaviui atstovaujantis asmuo įsitikina, ar darbuotojas suprato, kaip pavestą darbą atlikti saugiai ir nepakenkti sau ir kitiems darbuotojams. Darbuotojas, kuris nesuprato, kaip reikia saugiai dirbti ir nepakenkti savo ir kitų darbuotojų sveikatai, turi būti instruktuotas iš naujo Instrukcijų rengimas Instrukcijos rengiamos ir tvirtinamos prieš pradedant eksploatuoti įmonę, jos padalinius, darbo vietas, darbo priemones: tam tikrų profesijų darbuotojams (pvz. Šaltkalviams, šlifuotojams); darbams (pvz. Remonto, montavimo); darbo vietoms.
Darbo įrenginių (priemonių) naudojimo instrukcijos rengiamos nesant gamintojo parengtos naudojimo instrukcijos arba, kai gamintojo parengtoje naudojimo instrukcijoje nepateikiama visa reikalinga informacija (saugios darbo įrenginių naudojimo sąlygos, galimos neįprastos įrenginio naudojimo situacijos ir šių situacijų galimos pasekmės darbuotojų saugai ir sveikatai, praktiniai patarimai, kaip saugiai naudoti darbo įrenginius) darbuotojų saugai ir sveikatai užtikri.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?