Straipsnis galioja:
nuo {{c.currentPost.validFrom}}
iki {{c.currentPost.validTo}}
Nėra žymų
Yra pakeitimų
Kas tai yra civilinė sauga?
Remiantis LR Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo 2 str. 3 d., civilinė sauga – tai veikla, apimanti:
- valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų ir gyventojų pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms;
- veiksmus joms gresiant ar susidarius;
- ekstremaliųjų situacijų valdymą;
- ekstremaliųjų situacijų padarinių šalinimą.
Civilinė sauga labai panašiai kaip ir darbo sauga yra besisukantis ratas, kuris susidaro iš:
- Prevencija: prielaidos pasyviai apsaugai (struktūrinės / nestruktūrinės prevencinės priemonės);
- Prelaidos aktyviai apsaugai (žinios, gebėjimai, galimybės, planavimas, vertinimas);
- Gelbėjimo veiksmai (gelbėjimas, koordinaviams, vadovavimas);
- Grįžimas į normalią padėtį (padarinių šalinimas, įvertinimas, išvados) bei išmoktos pamokos (kaip ateotyje išvengto tokios situacijos).
Kas sudaro civilinės saugos sistemos pajėgas?
- Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo pajėgos – priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimoi departamntas prie Vidaus reikalų ministerijos ir jam pavaldžios įstaigos, savivaldybių priešgaisrinės tarnybos, žinybinės priešgaisrinės pajėgos ir savanoriškos ugniagesių formuotės. Šios pajėgos gesina gaisrus, vykdo gelbėjimo, paieškos ir kitus neatidėliotinus darbus, likviduoja įvykius, ekstremaliuosius įvykius bei ekstremaliąsias situacijas ir šalina jų padarinius.
- Policijos pajėgos – policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, teritorinės ir specializuotos policijos įstaigos. Jos saugo ekstremaliosios situacijos židinį, kontroliuoja civilinės saugos sistemos pajėgų ir kitų tarnybų patekimą į ekstremaliosios situacijos židinį, palaiko viešąją tvarką ir užtikrina eismo saugumą ekstremaliosios situacijos židinyje, renka ir sistemina informaciją apie nukentėjusius ir žuvusius gyventojus, nustato žuvusiųjų tapatybę ir organizuoja jų išgabenimą iš ekstremaliosios situacijos židinio teisės aktų nustatyta tvarka ir atvejais kartu su kitomis kompetetingomis institucijomis.
- Valstybės sienos apsaugos tarnybos pajėgos – ekspertai, specilaistai, orlaivių ekipažai ir patrulinių laivų įgulos. Jos dalyvauja vykdant paieškos ir gelbėjimo darbus pasienio vidaus vandenyse, ieško pasiklydusių, dingusių asmenų, žvalgo ekstremaliosios situacijos židinį iš oro, stebi radiacijos foną ir padeda policijos pareigūnams užtikrinti arba savarankiškai vykdo policijos pajėgų funkcijas pasienio ruože ir kituose Valstybės sienos apsaugos tarnybos kontroliuojamouose ir saugomuose objektuose.
- Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančių asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų pajėgos – greitosos medicinos pagalbos įstaigos, kitos Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančios asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos. Jos teikia greitosios medicinos pagalbos paslaugas, prireikus nugabena nukentėjusiuosiu ir (arba) pacientus į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, nustato cheminę, biologinę, radiologinę taršą ir kontroliuoja jos plitimą.
- Viešojo saugumo tarnybos pajėgos – viešojo saugumo tarnybos padaliniai. Jie užkerta kelią veiksmams, keliantiems pavojų gyventojų gyvybei ar sveikatai, turtui, gamtai, arba veiksmams, kuriais šiurkščiai pažeidžiama viešojo tvarka (masiniai neramumai, grupiniai veiksmai, kuriais pažeidžiama viešoji tvarka ar priešinamasi civilinės saugos sistemos pajėgoms), padeda likviduoti ektremaliąsias situacijas ir jų padarinius.
- Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pajėgos – valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba ir jai pavaldžios įstaigos, veterinarijos gydytojai. Jos organizuoja gyvūnų apsaugą nuo užlrečiamų ligų, o joms atsiradus – tokių ligų židinių likvidavim, atlieka gyvūnų užkrečiamųjų ligųlaboratorinius tyrimus, vykdo apsaugos nuo bendrų žmonėms ir gyvūnams užkrečiamų ligų likvidavimo, profilaktikos ar apsaugos priemones, prižiūri ir kontroliuoja geriamojo vandens, maisto, pašarų saugą ir kokybę.
- Avarinių tarnybų, atliekančių neatidėliotinus darbus, pajėgos – vandentiekio,. kanalizacijos, elektros, šilumos tinklų, dujų ūkio, kelių priežiūros tarnybų, sanitarinio švarinimo ir kitas komunalines paslaugas teikiančių įmonių pajėgos. Jos likviduoja vandentiekio, kanalizacijos, elektros, šilumos tinklų, dujų ūkio avarijas, atkuria nutrūkusių paslaugų teikimą, rūpinasi kelių pravažumu (valo kelius), padaro nekenksmingas cheminėmis, biologinėmis, radiologinėmis medžiagomis užterštas patalpas, surenka išsiliejusias kenksmingas medžiagas ir pan.
- Ūkio subjekto, įstaigos pajėgos – ūkio subjketo darbuotojai. Jie pradeda gesinti ūkio subjekte kilusį gaisrą arba likviduoti kilusią avariją, organizacija darbuotojų ir (arba) turto evakavimą, padeda kitoms civilinės saugos sistemos pajėgoms likviduoti ūkio subjekte kilusį ekstremalųjį įvykį ir jo padarinius.
- Parengtų savanorių ir asociacijų pajėgos – parengti savanoriai ir asociacijų nariai. Padeda likviduoti ekstremaliąsias situacijas, teikia pirmąją medicinos ir socialinę pagalbą, psicholiginę paramą.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
Sukurti straipsnį
10 aktyviausių autorių :
Publikuoti straipsniai:
Susisiekite su mumis: [email protected]
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?