Už gaminio atitikties vertinimą atsako gamintojas, tačiau prekių deklaravimu muitinei Europos Sąjungoje dažniausiai rūpinasi importuotojas. Ir būtent visų pirma importuotojui tenka rūpesčių našta, kai nustatoma, kad gaminio CE ženklinimas netinkamas. Kokios yra importuotojo prievolės?
Importuotojas yra Sąjungoje įsisteigęs fizinis arba juridinis asmuo, pateikiantis trečiosios valstybės gaminį rinkai. Importuotojas į ES rinką gali pateikti tik reikalavimus atitinkančius gaminius, todėl prieš pateikdamas gaminį į rinką, importuotojas turi užtikrinti, kad gamintojas atliko atitinkamą atitikties vertinimo procedūrą.
Savo ruožtu gamintojas atsako už savo gaminio atitikties vertinimą ir atlieka įvairias prievoles, įskaitant reikalavimus dėl atsekamumo - kad rinkos priežiūros institucijos galėtų surasti atsakingus ekonominės veiklos vykdytojus ir gauti įrodymų, kad gaminiai atitinka reikalavimus. Nurodyti gamintojo, o importuojamų gaminių atveju ir importuotojo pavadinimą ir adresą ant gaminio yra pagrindinis atsekamumo reikalavimas. Taip rinkos priežiūros institucijos prireikus gali greitai susisiekti su ekonominės veiklos vykdytoju, atsakingu už nesaugaus arba reikalavimų neatitinkančio gaminio pateikimą Sąjungos rinkai.
Taip pat žinotina, kad be gamintojo ir importuotojo, tam tikrų prievolių gali turėti ir jau minėtas gamintojo įgaliotasis atstovas Sąjungoje bei platintojas, tiekiantis gaminį rinkai, tačiau neveikiantis nei kaip gamintojas, nei kaip importuotojas.
Ką daryti tuo atveju, jei VVTAT specialistas priima sprendimą, kad yra CE ženklinimo neatitikimas ir neleidžia gaminio išleisti į rinką, tačiau importuotojas su šiuo sprendimu nesutinka?
Jeigu priimamas sprendimas ir asmuo kuriam jis skirtas nesutinka su tuo, pačiame sprendime būna nurodyta, kad sprendimas per vieną mėnesį nuo jo priėmimo dienos gali būti apskųstas atitinkamos apygardos administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka. Kreipimasis į teismą nesustabdo sprendimo vykdymo, jeigu teismas nenustato kitaip.
Praktikoje buvo atvejų, kai ekonominės veiklos vykdytojai kreipėsi į teismą skųsdami sprendimus, tačiau nepamenu nei vieno atvejo, kad jis būtų pakeistas. Tiesa, vieną kartą teismas nurodė pakeisti sprendimo blanko formą, išversti į lietuvių kalbą privalomą tekstą, kuris buvo tik angliškai: „Dangerous product — release for free circulation not authorised — Regulation (EC) No 765/2008”. („Pavojingas gaminys – išleisti į laisvą apyvartą draudžiama – Reglamentas (EB) Nr. 765/2008“). Sprendimas neišleisti gaminio į rinką gali būti pakeistas, jeigu neįvertinti kažkokie teisės aktų niuansai ar padaryta klaida. Pavyzdžiui, buvo atvejis, kai nei specialistas, nei importuotojo atstovas nepastebėjo CE ženklo ant skaidrių apsauginių akinių, nes jis buvo matomas tik tam tikru kampu.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?