Projekto vykdytojo prašymu projekto sutartyje gali būti numatytas avansas projektams finansuoti. Įgyvendinančioji institucija projekto sutartyje nustato didžiausią projekto vykdytojui galimą išmokėti avanso dydį, atsižvelgdama į:
- projekto išlaidoms numatomus taikyti išlaidų apmokėjimo būdus (avansas negali būti skirtas apmokėti tai išlaidų daliai, kurią numatoma apmokėti sąskaitų apmokėjimo būdu);
- projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpį ir planuojamas mokėjimo prašymų teikimo datas ir sumas;
- kai projektus įgyvendina viešieji juridiniai asmenys, – laikiną pinigų srautų poreikį, susijusį su projekto netinkamo finansuoti pirkimo ir (arba) importo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) dalies, tenkančios projekto finansuojamajai daliai, apmokėjimu, jeigu PVM bus grąžinamas Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nustatyta tvarka.
Tokiu atveju projekto vykdytojas:
- pateikia įgyvendinančiajai institucijai pagrindimą, kad pats neturi galimybės apmokėti netinkamo finansuoti PVM, susijusio su projekto įgyvendinimu;
- pasinaudoja Pridėtinės vertės mokesčio įstatyme numatytomis galimybėmis ir nedelsdamas kreipiasi į Valstybinę mokesčių inspekciją prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos dėl PVM skirtumo ar jo dalies grąžinimo.
Projektui finansuoti išmokėtas avansas gali būti laikinai panaudotas netinkamam finansuoti PVM apmokėti, kuris projekto vykdytojui kompensuojamas Iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamų projektų netinkamo finansuoti pridėtinės vertės mokesčio apmokėjimo tvarkos aprašo, patvirtinto finansų ministro 2010-06-22 įsakymu Nr. 1K-203 „Dėl Iš Europos Sąjungos fondų lėšų bendrai finansuojamų projektų netinkamo finansuoti pridėtinės vertės mokesčio apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
Pagal pateiktą avanso mokėjimo prašymą išmokamo avanso poreikis ir dydis vertinami pagal įgyvendinančiosios institucijos vidaus procedūrų apraše nustatytą išmokamo avanso vertinimo tvarką. Įgyvendinančiosios institucijos vidaus procedūrų apraše. Visais atvejais projekto vykdytojui išmokėto ir tarpiniuose mokėjimo prašymuose neįvertinto avanso suma negali viršyti 30% projektui įgyvendinti skirtos projekto finansavimo lėšų sumos.
Kartu su avanso mokėjimo prašymu privatūs juridiniai asmenys turi pateikti avanso draudimo dokumentą: finansų įstaigos ar draudimo įmonės garantiją ar laidavimo raštą arba laidavimo draudimo raštą dėl visos avanso sumos, viešieji juridiniai asmenys – avanso draudimo dokumentą dėl avanso sumos, kai ji didesnė kaip 30.000 Eur. (trisdešimt tūkstančių eurų). Viešiesiems juridiniams asmenims gali būti netaikomas reikalavimas pateikti avanso draudimo dokumentą dėl avanso sumos, jeigu mokėjimo prašymai teikiami ne rečiau kaip kas mėnesį, per 2 mėnesius projekto vykdytojui pačiam vykdant projekto veiklas patiriamų ar planuojamų patirti tiesioginių išlaidų suma – daugiau nei 30.000 Eur. ir avanso suma neviršija 45.000 Eur.
Reikalavimas pateikti avanso draudimo dokumentą netaikomas biudžetinėms įstaigoms, taip pat viešosioms įstaigoms, kurių savininkė arba viena iš dalininkų yra valstybė, labdaros ir paramos fondams, kurių vienintelė dalininkė yra valstybė, ir avanso daliai.
Avanso draudimo dokumente nurodytas naudos gavėjas turi būti sprendimą dėl projekto finansavimo priėmusi institucija. Avanso draudimo dokumente turi būti nurodyta avanso draudimo suma ir galiojimo terminas, kuris negali būti trumpesnis nei mokėjimo prašymo, kuriame galutinai įvertinamas turimas avansas, patvirtinimo data. Kai įgyvendinama jungtinė priemonė, avansas projekto vykdytojui išmokamas iš visų ministerijų, kurių administruojamos veiksmų programos priemonės sudaro jungtinę priemonę, lėšų, proporcingai kiekvienos ministerijos lėšų daliai.
Gavęs avansą, projekto vykdytojas tarpinį arba galutinį mokėjimo prašymą teikia įgyvendinančiajai institucijai ne vėliau kaip po 90 dienų nuo avanso gavimo dienos. Jeigu per 90 dienų nuo avanso gavimo dienos projekto vykdytojas nepradeda įgyvendinti projekto veiklų ir mokėjimo prašymuose nedeklaruoja patirtų išlaidų, avansu išmokėtos lėšos arba jų dalis turi būti susigrąžinamos.
Jeigu tikrindama mokėjimo prašymą arba gavusi informaciją iš ministerijos įgyvendinančioji institucija nustato, kad įgyvendinant projekto veiklas neužtikrinamas efektyvus avanso panaudojimas, ji savo vidaus procedūrų apraše nustatyta išmokamo avanso vertinimo tvarka įvertina avanso poreikio sumažėjimą ir avansu išmokėtų lėšų suma ar jos dalimi sumažina pagal patvirtintą mokėjimo prašymą mokėtiną sumą arba inicijuoja avansu išmokėtų projekto finansavimo lėšų arba jų dalies susigrąžinimą.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?