Apskaitos paslaugas teikiantis juridinis asmuo tvarko kliento finansinę apskaitą, skirtą gauti finansinei informacijai, reikalingai finansinių ataskaitų rinkiniui, mokesčių deklaracijoms ir kitoms ataskaitoms, kuriose pateikiama finansinė informacija, parengti ir (arba) informacijos vartotojų ekonominiams sprendimams priimti arba atlieka atskirą apskaitos funkciją. Apskaitos paslaugas teikiantis subjektas gali suteikti klientui šias su apskaitos organizavimu susijusias paslaugas, jeigu tai nustatyta apskaitos paslaugų sutartyje: pasiūlyti taikomus finansinės atskaitomybės standartus; parengti ūkinių operacijų registravimo ir vertinimo tvarkos projektą; pasiūlyti apskaitos registrus, jų sudarymo būdą ir formą; atlikti kitas su apskaitos organizavimu susijusias paslaugas.
Apskaitos paslaugų teikimo organnizavimas
Apskaitos paslaugas teikiančio subjekto paslaugų teikimo organizavimas turėtų apimti šias sritis:
-
vadovo pareigas užtikrinant apskaitos paslaugų kokybę;
-
profesinės etikos reikalavimus;
-
santykius su klientais ir konkrečių užduočių prisiėmimą;
-
darbuotojų pareigas ir komandos formavimą;
-
užduočių vykdymą tinkamai ir laiku;
-
stebėseną.
Apskaitos paslaugas teikiančio subjekto vadovo pareiga yra organizuoti apskaitos paslaugų teikimą klientui ir užtikrinti, kad apskaitos paslaugos būtų teikiamos pagal įstatymus, kitus teisės aktus, finansinės atskaitomybės standartus, laikantis profesinės etikos reikalavimų ir apskaitos paslaugų sutarties.
Profesinė etika
Apskaitos paslaugas teikiančiame subjekte turėtų būti laikomasi profesinės etikos reikalavimų. Rekomenduojama vadovautis pagrindiniais buhalterių profesionalų etikos principais, nustatytais Tarptautiniame buhalterių profesionalų kodekse: sąžiningumo; objektyvumo; profesinės kompetencijos ir tinkamo atidumo; konfidencialumo; profesionalaus elgesio.
Santykiai su klientais
Už galimybių priimti klientą ir tęsti apskaitos paslaugų teikimą esamiems klientams įvertinimą gali būti atsakingas apskaitos paslaugas teikiančio subjekto vadovas arba vadovo paskirtas tinkamos kompetencijos kitas darbuotojas.
Užduočių vykdymas ir stebėsena
Apskaitos paslaugas teikiančiame subjekte turėtų būti įdiegiamos priemonės ir procedūros, skirtos užtikrinti, kad užduotys yra atliekamos pagal FAĮ ir kitus teisės aktus, finansinės atskaitomybės standartus ir kliento patvirtintą ūkinių operacijų registravimo ir vertinimo tvarką. Šios priemonės ir procedūros turėtų apimti užduočių atlikimo planavimą, kokybės priežiūrą ir skatinimą.
Stebėsenos tikslas yra įgyti užtikrinimą, kad apskaitos paslaugas teikiančio subjekto nustatytos su apskaitos paslaugų teikimo organizavimu susijusios priemonės, procedūros ir vidaus taisyklės yra tinkamos ir veikia efektyviai. Vadovo nustatytu periodiškumu būti atliekama atskirų sričių atranka patikrinimui. Stebėsenos procedūras atlikti ir tobulinimo sritis nustatyti gali tie patys asmenys, kurie sukūrė ir įdiegė su apskaitos paslaugų teikimo organizavimu susijusias priemones, procedūras ir vidaus taisykles.
Kontrolės principai
Apskaitos paslaugas teikiantis subjektas turi įvertinti apskaitos riziką – tikimybę, kad dėl aplinkybių, galinčių daryti neigiamą poveikį, su apskaita susiję tikslai tinkamai ir laiku parengti kliento finansinę informaciją, reikalingą kliento ataskaitoms parengti ir ekonominiams sprendimams priimti, nebus įgyvendinti arba bus įgyvendinti netinkamai. Apskaitos paslaugas teikiančiame subjekte apskaitos paslaugų teikimo kontrolė turėtų būti organizuojama laikantis šių pagrindinių vidaus kontrolės principų:
-
procedūrų standartizavimo ir skaidrumo – nustatomos apskaitos paslaugas teikiančio subjekto ir kliento su apskaitos organizavimu susijusių procedūrų vykdymo tvarka ir su ja supažindinami jos turintys laikytis darbuotojai;
-
periodinių peržiūrų – atliekamas apskaitos dokumentų, apskaitos registrų, kitos su apskaita susijusios informacijos tarpusavio sutikrinimas, skirtas nustatyti, ar su apskaitos organizavimu susijusios procedūros atliekamos tinkamai;
-
prieigos kontrolės – kontroliuojama prieiga prie apskaitos informacinių sistemų naudojant slaptažodžius, skirtingas funkcijas atliekantys asmenys turi turėti skirtingas prieigos galimybes;
-
pareigų atskyrimo – ūkinių operacijų registravimo ir apskaitos registrų tvarkymas dirbant komandoje atskiriamas nuo suvestinių duomenų peržiūros ir ataskaitų rengimo;
-
kontrolės nenutrūkstamo veikimo – nuolat vykdomos kontrolės procedūros;
-
tinkamumo – kontrolė turi būti taikoma ten, kur galima didžiausia klaidų rizika;
-
efektyvumo ir rezultatyvumo – kontrolės sąnaudos neturi viršyti dėl atliekamos kontrolės gaunamos naudos ir turi būti pasiekti kontrolės tikslai.
Kontrolės priemonės
Apskaitos paslaugas teikiančio subjekto vadovas turi nustatyti apskaitos kontrolės priemones, skirtas laiku ir teisingai parengti apskaitos dokumentus, kuriuos rengia subjekto darbuotojai ir užtikrinti jų taikymą: kai rengiami ir pateikiami klientui apskaitos dokumentai už apskaitos tvarkymo paslaugas, apskaitos funkcijų atlikimą ar kitas atliktas užduotis; kai tvarkant kliento apskaitą parengiami apskaitos dokumentai, kuriais pagrindžiamos kliento apskaitos vidaus ūkinės operacijos, pavyzdžiui, ilgalaikio turto nusidėvėjimo sąnaudų apskaičiavimo, apskaitos klaidų taisymo; jei apskaitos paslaugų sutartyje nustatyta, kad kliento vardu dalį apskaitos dokumentų parengs apskaitos paslaugas teikiantis subjektas.
Prieigų prie apskaitos sistemų ir registrų kontrolės priemonės
Apskaitos paslaugas teikiančio subjekto vadovas turi nustatyti apskaitos kontrolės priemones, skirtas apsaugoti prieigas prie apskaitos informacinių sistemų ir apskaitos registrų ir užtikrinti jų taikymą. Apskaitos paslaugas teikiančiame subjekte turėtų būti atsižvelgiama į rizikos veiksnius, kai darbuotojų ar kitų asmenų prieiga prie apskaitos informacinių sistemų ir apskaitos registrų nesuderinama su jiems pavestų pareigų atlikimu. Apskaitos rizikos dydis gali skirtis priklausomai nuo pasirinktos apskaitos informacinės sistemos savybių. Įvertinus apskaitos riziką, rekomenduojama taikyti prieigų prie apskaitos informacinių sistemų ir kitomis priemonėmis sudaromų apskaitos registrų kontrolės priemones:
-
prieiga suteikiama asmenims pagal jų atliekamas funkcijas; skirtingas funkcijas atliekantys asmenys turi turėti skirtingas prieigos galimybes;
-
nustatomos slaptažodžių sudarymo taisyklės, slaptažodžių keitimo terminai ir panaikinimo atvejai;
-
nustatomos įrašų apskaitos registruose atsekamumo priemonės, t. y. priemonės, leidžiančios nustatyti įrašą apskaitos registre, įskaitant ir didžiąją knygą, padariusį asmenį ir įrašo padarymo datą jei įrašas yra pakeičiamas arba panaikinamas – išsaugoma prieš įrašo pakeitimą arba pašalinimą buvusio įrašo informacija;
-
nustatoma apskaitos periodų uždarymo/užrakinimo tvarka ir paskiriami atsakingi asmenys;
-
periodiškai atliekamas apskaitos informacinių sistemų testavimas ir apskaitos registrų peržiūra;
-
taikomos kitos kontrolės priemonės.
Įmonė turi vykdyti pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemones, nustatytas Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos įstatyme. Įmonė turėtų būti nustatyta, kaip reikia elgtis užfiksavus galimą įtartiną pinigų plovimo atvejį, kokiu kanalu apie tai informuoti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą ir kitos kontrolės procedūros. Taip pat įmonė turėtų taikyti kontrolės priemones, kad nustatytų korupcijos ir užsienio pareigūnų papirkimo, sudarant tarptautinius verslo sandorius, atvejus ir užkirstų kelią: neteisėtam sąskaitų bankuose atidarymui; neteisėtų sandorių sudarymui; neegzistuojančių išlaidų registravimui; įsipareigojimų įrašymui pateikiant netinkamus duomenis apie jų objektą; suklastotų dokumentų naudojimui.Atsižvelgiant į apskaitos paslaugas teikiančio subjekto dydį, organizacinę struktūrą, vykdomas apskaitos paslaugų sutartis ir kitas konkrečias sąlygas gali būti sukuriama ir taikoma daugiau ir detalesnių apskaitos kontrolės priemonių arba taikomos kitos su subjekto apskaitos organizavimu susijusios kontrolės priemonės.
Finansinės apskaitos paslaugų teikimo sutarties pavyzdinė forma
Finansinės apskaitos įstatymas
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?