Kai patronuojančioji įmonė įgyja teisę daryti lemiamą poveikį patronuojamajai įmonei, tai ir yra patronuojamosios įmonės įsigijimo data. Įsigijimo data gali nesutapti su nuosavybės teisės perdavimo ar pinigų sumokėjimo data. Taigi ir patronuojamosios įmonės veiklos rezultatai, turtas ir įsipareigojimai į konsoliduotąsias finansines ataskaitas turi būti įtraukiami nuo įsigijimo datos. Todėl patronuojamosios įmonės veiklos rezultatai, turtas ir įsipareigojimai į konsoliduotąsias finansines ataskaitas įtraukiami ne nuo finansinių metų pradžios, o nuo tos datos, kai įgyjama teisė daryti jai lemiamą poveikį. Kada patronuojančioji įmonė įgyja teisę daryti patronuojamajai įmonei lemiamą poveikį, patronuojamoji įmonė turi sudaryti finansines ataskaitas, kurių data sutampa su lemiamo poveikio pradžios data arba skiriasi ne daugiau kaip dviem mėnesiais.
Įmonių grupei priklausantis balsų skaičius akcininkų susirinkime
Kitos įmonės visuotiniame akcininkų susirinkime balsų skaičius apskaičiuojamas iš kitos įmonės išleistų akcijų suteikiamų balsų atimant tos, kitos, įmonės savų akcijų suteikiamus balsus ir ne visiškai apmokėtų akcijų suteikiamus balsus.
Bendras įmonių grupės balsų skaičius kitos įmonės akcininkų susirinkime apskaičiuojamas sudedant balsusntiesiogiai priklausančius patronuojančiajai įmonei, turimus visų šios grupės įmonių – asmenų, veikiančių tos įmonių grupės patronuojančiosios arba patronuojamosios įmonės vardu ir (ar) jų naudai.
Į bendrą įmonių grupės balsų skaičių kitos įmonės akcininkų susirinkime neįtraukiami balsai, akcininkų susirinkime priklausantys asmenims, kurie nėra nei tos įmonių grupės patronuojančioji įmonė, nei jos patronuojamoji įmonė, nei susiję asmenys; tos, kitos, įmonės savų akcijų suteikiami balsai; įmonių grupės įmonių pasirašytų, bet ne visiškai apmokėtų akcijų suteikiami balsai.
Turto vertinimo tvarka
Sudarant įmonių grupės konsoliduotąsias finansines ataskaitas, turi būti taikomi tie patys apskaitos ir turto vertinimo metodai, kaip ir sudarant įmonės finansines ataskaitas (1-asis verslo apskaitos standartas „Finansinė atskaitomybė“), ir laikomasi verslo jungimo reikalavimų (14-asis verslo apskaitos standartas „Verslo jungimai“). Jeigu patronuojamojoje įmonėje buvo taikomi kitokie apskaitos ir turto vertinimo metodai negu patronuojančiojoje įmonėje, turi būti atliekamas naujas vertinimas taikant tuos pačius apskaitos ir turto vertinimo metodus, kaip ir sudarant konsoliduotąsias finansines ataskaitas, išskyrus tuos atvejus, kai naujo vertinimo rezultatai būtų nereikšmingi.
Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinio sudėtis
Konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinį sudaro įmonių grupės finansinių ataskaitų, sudarytų ir pateiktų kaip vienos įmonės finansinės ataskaitos, visuma. Rinkinį sudaro:
- konsoliduotasis balansas;
- konsoliduotoji pelno (nuostolių) ataskaita;
- konsoliduotoji pinigų srautų ataskaita;
- konsoliduotoji nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita;
- konsoliduotųjų finansinių ataskaitų aiškinamasis raštas.
Konsoliduotosios finansinės ataskaitos turi būti sudaromos aiškiai ir visais reikšmingais atžvilgiais teisingai parodyti įmonių grupės finansinę būklę, veiklos rezultatus ir pinigų srautus. Jei išskirtiniais atvejais pagal kai kurių verslo apskaitos standartų nuostatas būtų nepakankamai teisingai parodyta įmonių grupės finansinė būklė, veiklos rezultatai ar pinigų srautai, tokių standartų nuostatų gali būti nesilaikoma. Kiekvienas toks atvejis, jo priežastys ir poveikis finansinei būklei, veiklos rezultatams ir pinigų srautams turi būti atskleidžiamas aiškinamajame rašte.
Svarbu pabrėžti, kad įmonė laikoma patronuojamąja ir jos finansinės ataskaitos turi būti konsoliduojamos, jei jos veiklai gali būti daromas tiesioginis arba netiesioginis lemiamas poveikis. Tiesioginis lemiamas poveikis įmonei gali atsirasti dėl bent vienos iš šių sąlygų: įmonė turi daugiau kaip pusę kitos įmonės akcininkų balsų arba įmonė, būdama kitos įmonės akcininkė, turi teisę rinkti arba atšaukti tos, kitos, įmonės vadovą, daugumą valdymo ar priežiūros organo narių.
Įmonė turi teisę kitai įmonei daryti lemiamą poveikį pagal su šia įmone sudarytą sutartį arba pagal steigimo sutartį, arba įstatus. Įmonė, būdama kitos įmonės akcininkė, pagal susitarimus su kitais tos, kitos, įmonės akcininkais gali spręsti, kaip panaudoti daugiau kaip pusę tos įmonės akcininkų balsų. Jei patronuojančioji įmonė praranda galimybę daryti lemiamą poveikį vienai patronuojamajai įmonei, bet turi investicijų kitose ir ataskaitinio laikotarpio pabaigoje turi sudaryti konsoliduotąsias finansines ataskaitas, į tas konsoliduotąsias finansines ataskaitas įtraukiamos patronuojamosios įmonės pajamos ir sąnaudos, įplaukos ir išmokos tik iki lemiamo poveikio praradimo dienos.
Investicijų į patronuojamąsias įmones pardavimas turi būti labai tikėtinas. Investicijų pardavimas yra labai tikėtinas, kai tų investicijų pardavimas yra pradėtas, vykdoma aktyvi pirkėjo paieška ir neketinama atsisakyti jas parduoti arba investicijas planuojama parduoti per 12 mėnesių nuo jų užregistravimo trumpalaikio finansinio turto sąskaitoje datos.
Konsoliduotosiose įmonių grupės finansinėse ataskaitose ir atskirose įmonės finansinėse ataskaitose savikainos metodu, jei patronuojamosios įmonės rezultatai nereikšmingi įmonių grupės požiūriu. Įmonių grupės požiūriu patronuojamoji įmonė laikoma nereikšminga, jeigu jos turtas finansinių metų pabaigoje neviršija 5 % patronuojančiosios įmonės turto, o pardavimo grynosios pajamos per ataskaitinius metus neviršija 5 % patronuojančiosios įmonės pardavimo grynųjų pajamų per tą patį laikotarpį. Ši nuostata netaikoma, jeigu toje pačioje įmonių grupėje yra keletas tokių patronuojamųjų įmonių ir nekonsolidavus jų finansinių ataskaitų būtų pažeistas reikšmingumo principas ir reikalavimas teisingai parodyti įmonių grupės finansinę būklę ir jos veiklos rezultatus. Konsoliduotosios finansinės ataskaitos nesudaromos, kai lemiamą poveikį įmonei daro fizinis asmuo ar pagal susitarimą veikianti fizinių asmenų grupė, kuri įstatymų nustatyta tvarka neprivalo sudaryti finansinių ataskaitų.
Mažumos dalis
Įmonių grupei nepriklausantiems akcininkams tenkanti patronuojamųjų įmonių ataskaitinių metų rezultatų dalis konsoliduotojoje pelno (nuostolių) ataskaitoje turi būti išskiriama ir parodoma straipsnyje Mažumos dalis. Įmonių grupei nepriklausantiems akcininkams tenkanti patronuojamųjų įmonių nuosavo kapitalo dalis turi būti parodoma balanso straipsnyje Mažumos dalis. Mažumai tenkančią patronuojamosios įmonės nuosavo kapitalo dalį sudaro: įsigijimo datą apskaičiuota nuosavo kapitalo dalis (grynąjį turtą įvertinus tikrąja verte); po įsigijimo datos įvykusių nuosavo kapitalo pokyčių dalis.
Konsoliduotajame balanse parodoma patronuojamosios įmonės mažumos dalis negali būti neigiama.
Pelno (nuostolių) ataskaitos sudarymas
Pagal faktinius tų finansinių metų, kurių konsoliduotosios finansinės ataskaitos yra sudaromos, duomenis apskaičiuojama kiekvienos patronuojamosios įmonės mažumos dalis, proporcinga tos įmonės akcininkų, nepriklausančių įmonių grupei, akcijų daliai. Mažumai tenkanti patronuojamosios įmonės nuosavo kapitalo dalis parodoma konsoliduotojo balanso nuosavo kapitalo dalies straipsnyje Mažumos dalis. Mažumai tenkanti ataskaitinių metų pelno (nuostolių) dalis konsoliduotojoje pelno (nuostolių) ataskaitoje parodoma atskirame straipsnyje.
Pinigų srautų ataskaita
Jeigu konsoliduotoji pinigų srautų ataskaita rengiama tiesioginiu metodu, į ją įtraukiamos įmonių grupės įmonių visos pinigų įplaukos ir išmokos, išskyrus įplaukas ir išmokas, susijusias su tarpusavio operacijomis ir sandoriais. Jeigu konsoliduotoji pinigų srautų ataskaita rengiama netiesioginiu metodu, pagrindinės veiklos pinigų srautai apskaičiuojami pagal konsoliduotojo balanso duomenų pokyčius. Pinigų srautai turi parodyti visas įplaukas ir išmokas, išskyrus įmonių grupės įmonių tarpusavio įplaukas ir išmokas.
Jei per ataskaitinį laikotarpį buvo įsigyta kitos įmonės, kuri atitinka patronuojamosios įmonės kriterijus, akcijų, konsoliduotojoje pinigų srautų ataskaitoje už akcijas sumokėta suma turi būti parodoma kaip investicinės veiklos pinigų srautas, lygus už patronuojamosios įmonės akcijas sumokėtos sumos ir tos įmonės pinigų likučių skirtumui.
Nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita
Konsoliduotojoje nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje pateikiami visi per ataskaitinį laikotarpį įvykusių įmonių grupės nuosavo kapitalo pokyčių rezultatai. Konsoliduotojoje nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitoje įstatinis kapitalas lygus patronuojančiosios įmonės įstatiniam kapitalui, o tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų – dalyvių įnašų sumai. Į konsoliduotąją nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitą neturi būti įtraukiama ta patronuojamųjų įmonių rezervų ir nepaskirstytojo pelno (nuostolių) dalis, kurią jos turėjo iki patronuojančiosios įmonės ir patronuojamųjų įmonių santykių atsiradimo. Taip pat neparodomi grupės įmonėms skirti dividendai arba kitos tiesioginės išmokos, gautos paskirsčius patronuojamosios įmonės pelną.
Patronuojančiosios įmonės investicijų į patronuojamąsias įmones pateikimas atskirose finansinėse ataskaitose. Konsoliduotajame aiškinamajame rašte turi būti pateikiama tokia informacija:
- įmonių grupę sudarančių patronuojamųjų ir asocijuotųjų įmonių teisinė forma, tikslūs pavadinimai, struktūra, buveinės (adresai), pagrindinės veiklos sritys;
- įmonių grupės vidutinis finansinių metų darbuotojų skaičius pagal sąrašą;
- patronuojančiosios įmonės pagrindiniams vadovaujantiesiems darbuotojams, suskirstytiems į administracijos darbuotojų, valdybos ir stebėtojų tarybos narių grupes, bendra ir kiekvienai grupei išmokėto atlygio, avansų ir suteiktų paskolų sumos, kurias sumokėjo patronuojančioji ir patronuojamosios įmonės;
- susijusių šalių sandoriai, išskyrus tuos, kurie sudarant konsoliduotąsias finansines ataskaitas yra eliminuojami;
- įmonių grupės valdoma dalis, patronuojančiosios įmonės investicijų į patronuojamąsias ir reikšmingas asocijuotąsias įmones dydis;
- reikšmingi įmonių grupės apskaitos politikos pokyčiai;
- nuosavybės metodu apskaičiuotų investicijų į asocijuotąsias įmones vertė, prestižas, jo amortizacija, patikslinta prestižo amortizacijos suma, jei asocijuotųjų įmonių finansinių ataskaitų duomenys reikšmingi;
- kiekvienos reikšmingos asocijuotosios įmonės pelnas ar nuostoliai, tenkantys patronuojančiajai įmonei dėl nuosavybės metodu apskaičiuotų investicijų.
- konsoliduojamos įmonės, kurių finansinių ataskaitų datos skiriasi nuo konsoliduotųjų finansinių ataskaitų datos. Taip pat turi būti atskleidžiami visi svarbūs faktai ir įvykiai, susiję su kiekvienos konsoliduojamos įmonės turtu, nuosavu kapitalu, įsipareigojimais, pelnu (nuostoliais), ir nurodomos visos tos įmonės ir kitų konsoliduojamų įmonių operacijos nuo šios įmonės metinių finansinių ataskaitų iki konsoliduotųjų finansinių ataskaitų datos.
- Priežastys, kodėl nebuvo atliktas naujas patronuojamosios ar asocijuotosios įmonės turto vertinimas, jeigu jų finansinėse ataskaitose buvo taikomi skirtingi apskaitos ir turto vertinimo metodai: įmonė laikoma patronuojamąja ir jos rezultatai įtraukiami į konsoliduotąsias finansines ataskaitas, jeigu įmonių grupei priklauso penkiasdešimt arba mažiau procentų jos balsų; patronuojamosios įmonės rezultatai neįtraukiami į konsoliduotąsias finansines ataskaitas.
- Priežastys, dėl kurių asocijuotųjų įmonių investicijos: pateikiamos nuosavybės metodu, jeigu įmonių grupei priklauso mažiau kaip dvidešimt procentų jos balsų; nepateikiamos nuosavybės metodu, jeigu įmonių grupei priklauso dvidešimt arba daugiau procentų jos balsų.
- Apskaičiuota prestižo suma įsigijimo datą, prestižo vertė ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje: prestižo amortizacijos laikotarpiai; sukaupta prestižo amortizacijos suma ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje; per ataskaitinį laikotarpį sąnaudomis pripažinta prestižo amortizacijos suma.
- Koregavimo suma, jeigu prestižo vertė buvo pakeista dėl koregavimo laikotarpiu pasikeitusios turto ir įsipareigojimų vertės.
Svarbu, jei prestižo amortizacijos laikotarpis ilgesnis kaip 5 metai, jis turi būti nurodomas ir atskleidžiami motyvai, dėl kurių nustatyta tokia jo trukmė. Jei per ataskaitinį laikotarpį įmonių grupės sudėtis labai pasikeitė, konsoliduotajame aiškinamajame rašte turi būti pateikiama informacija, kuri leistų palyginti ataskaitinio ir praėjusio ataskaitinio laikotarpių konsoliduotųjų finansinių ataskaitų duomenis. Kad būtų atskleidžiama ši informacija, galima parengti lyginamąjį balansą ir lyginamąją pelno (nuostolių) ataskaitą. Konsoliduotajame aiškinamajame rašte turi būti pateikiama ir kita reikšminga informacija.
Standarto taikymo metodinės rekomendacijos.
Jose:
- 1 priedas. Konsoliduotojo balanso forma
- 2 priedas. Pavyzdinė konsoliduotosios pelno (nuostolių) ataskaitos forma
- 3 priedas. Konsoliduotosios nuosavo kapitalo pokyčių ataskaitos forma
- 4 priedas. Konsoliduotosios pinigų srautų ataskaitos, sudaromos tiesioginiu būdu, forma
- 5 priedas. Konsoliduotosios pinigų srautų ataskaitos, sudaromos netiesioginiu būdu, forma
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?