Mokesčių įstatymuose nustatytas metais, mėnesiais, savaitėmis ar dienomis skaičiuojamas terminas prasideda nuo kitos dienos nulis valandų nulis minučių po tos kalendorinės datos arba to įvykio, kuriais apibrėžta termino pradžia, jeigu įstatymai nenustato kitaip.
Pateikiamas pavyzdys:
MAĮ 97 str. 1 dalyje nustatyta, kad delspinigiai pradedami skaičiuoti nuo kitos dienos po to, kai mokestis pagal tuo metu galiojančius mokesčių teisės aktus turėjo būti sumokėtas į biudžetą. Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą (Žin., 2002, Nr. 73 -3085), nuolatinis Lietuvos gyventojas privalo deklaruoti ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį, pasibaigus mokestiniam laikotarpiui iki kalendorinių metų, einančių po to mokestinio laikotarpio, gegužės 1 dienos. Atsižvelgiant į tai, kad gegužės 1 d. yra šventės diena, todėl iki atitinkamų metų gegužės 2 dienos (įskaitytinai), mokesčių mokėtojui nesumokėjus gyventojų pajamų mokesčio, nuo kitos dienos, t. y. nuo gegužės 3 dienos, jam pradedami skaičiuoti delspinigiai.
Metais skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinių termino metų mėnesį ir dieną dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių.
Pateikiamas pavyzdys:
MAĮ 117 str. 1 dalyje (žr. MAĮ 117 str. komentarą) nustatyta, kad kompleksinis patikrinimas gali būti atliekamas ne dažniau kaip vieną kartą per metus. Todėl šis terminas nebūtinai gali būti skaičiuojamas nuo atitinkamų metų sausio 1 d., o pavyzdžiui, nuo 2017 m. vasario 19 d. (patikrinimo pabaiga) iki 2018 m. vasario 19 d. (įskaitytinai), t. y. vienerių metų terminas baigiasi 2018 m. vasario 19 d. dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių.
Mėnesiais skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą termino paskutinio mėnesio dieną dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių.
Pateikiamas pavyzdys:
Lietuvos Respublikos laikinojo socialinio mokesčio įstatyme (Žin. 2005, Nr. 76-2739) nustatyta, kad mokestį už 2017 metus mokesčio mokėtojai turi deklaruoti ir sumokėti į biudžetą ne vėliau kaip per devynis mėnesius po 2017 metų mokestinio laikotarpio pabaigos. Mokestinis laikotarpis, šiuo atveju, yra kalendoriniai metai, o šio laikotarpio pabaiga 2017 m. gruodžio 31 d., todėl mokestį už 2017 metus, mokesčių mokėtojas privalo deklaruoti ir sumokėti iki 2018 m. rugsėjo 30 d. (įskaitytinai), t. y. per devynis mėnesius nuo mokestinio laikotarpio pabaigos.
Jeigu metais ar mėnesiais skaičiuojamo termino pabaiga tenka tokiam mėnesiui, kuris atitinkamos dienos neturi, tai terminas pasibaigia paskutinę to mėnesio dieną.
Savaitėmis skaičiuojamas terminas pasibaigia atitinkamą paskutinės termino savaitės dieną dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių.
Tais atvejais, kai paskutinė termino diena tenka ne darbo ar oficialios šventės dienai, termino pabaigos diena laikoma po jos einanti darbo diena.
Pateikiamas pavyzdys:
MAĮ 152 str. 1 dalyje nustatyta, kad skundas centriniam mokesčių administratoriui turi būti paduodamas raštu ne vėliau kaip per 20 dienų po to, kai mokesčių mokėtojui buvo įteiktas vietos mokesčių administratoriaus sprendimas, kurį mokesčių mokėtojas skundžia. Taigi, jei mokesčių mokėtojui vietos mokesčių administratoriaus sprendimas buvo įteiktas 2017 m. vasario 19 d., tai mokesčių mokėtojui šio sprendimo apskundimo termino pabaiga būtų 2017 m. kovo 11 d., tačiau atsižvelgiant į tai, kad 2017 m. kovo 11 d. yra sekmadienis ir šventės diena, o pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą (Žin., 2002, Nr. 64-2569), poilsio diena sutampanti su šventės diena perkeliama į artimiausią po jos einančią darbo dieną, tai mokesčių mokėtojui apskundimo terminas pasibaigtų 2017 m. kovo 13 d. dvidešimt ketvirtą valandą nulis minučių.
Veiksmas, kuriam atlikti mokesčio įstatyme nustatytas terminas, turi būti atliktas iki paskutinės termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių. Tačiau jeigu veiksmas turi būti atliktas atitinkamoje įstaigoje ar institucijoje, tai terminas pasibaigia nustatytu šios įstaigos ar institucijos darbo dienos pabaigos metu.
MAĮ 162 straipsnio dalyje nustatyta, jog veiksmas, kuriam atlikti mokesčio įstatyme nustatytas terminas, turi būti atliktas iki paskutinės termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių.
Pateikiamas pavyzdys:
Pridėtinės vertės (toliau – PVM) mokesčio įstatymo 85 str. 2 dalyje nustatyta, kad jeigu mokestinis laikotarpis yra kalendorinis pusmetis, PVM deklaracija pateikiama ne vėliau kaip iki kito pusmečio pirmo mėnesio 25 dienos. Tarkime, kad mokestinis laikotarpis yra 2017-07-02 – 2017-12-31, tai mokesčių mokėtojas, nepažeisdamas mokesčių teisės aktų, PVM deklaraciją elektroniniu būdu turi teisę pateikti iki 2018 m. sausio 25 d. dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių.
Jeigu tam tikri dokumentai mokesčių administratoriui pateikiami faksu, elektroniniu paštu ar kitais galiniais įrenginiais iki paskutinės termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių, terminas nelaikomas praleistu.
Pateikiamas pavyzdys:
Mokesčių mokėtojas pateikia skundą faksu mokesčių administratoriui paskutinę skundo padavimo termino dieną 19 valandą, t. y. kuomet jau yra baigęsis institucijos darbo laikas. Šiuo atveju, laikoma, kad skundo padavimo terminas nėra praleistas.
Tačiau jeigu veiksmas turi būti atliktas atitinkamoje įstaigoje ar institucijoje, tai terminas pasibaigia nustatytu šios įstaigos ar institucijos darbo dienos pabaigos metu.
Pateikiamas pavyzdys:
Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnas nurodo mokesčių mokėtojui atvykti į apskrities valstybinę mokesčių inspekciją 2017 m. vasario 15 d. Pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą (Žin., 2002, Nr. 64-2569), švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda. Atsižvelgiant į tai, kad apskrities valstybinė mokesčių inspekcija darbo dienomis dirba iki 17 val., o vasario 15 d. yra prieššventinė diena, mokesčių mokėtojas privalo atvykti 2017 m. vasario 15 d. iki 16 val. nulis minučių. Neatvykus iki nustatyto termino, laikytina, kad mokesčių mokėtojas mokesčių administratoriaus nurodymo neįvykdė.
Jeigu skundas, prašymas ar kiti dokumentai įteikti paštui iki paskutinės termino dienos dvidešimt ketvirtos valandos nulis minučių, terminas nelaikomas praleistu.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?