Pagal Pelno mokesčio įstatymo 58 straipsnio 16 dalies 3 punkto nuostatas juridiniai asmenys, kurių pajamos už pačių pagamintą produkciją sudaro daugiau kaip 50% visų gautų pajamų ir kuriuose dirba riboto darbingumo asmenys, mažina apskaičiuotą pelno mokestį, atsižvelgdami į riboto darbingumo asmenų dalį tarp visų dirbančiųjų. Praktikoje kyla klausimai – o kas yra gamybinė įmonė ir kokioms veiklos ši lengvata netaikoma?
Pirmiausia nagrinėtina tai, kad pelno mokesčio lengvata taikoma tik tuo atveju, kai įmonė realizuoja pačios pagamintą produkciją ir šios pajamos sudaro daugiau kaip 50% visų gautų pajamų. Taigi ši pelno mokesčio lengvata taikoma tik produkciją gaminančioms įmonėms, t. y. tik gamybinėms įmonėms. Juk iš minėtos PMĮ 58 straipsnio 16 dalies 3 punkto normos, reglamentuojančios lengvatą, aiškintina taip, kad pelno mokesčio lengvatos taikymui svarbu, kad įmonė atitiktų šias sąlygas:
- pajamos iš gamybinės veiklos sudarytų daugiau kaip 50% visų gautų pajamų ir
- įmonėje dirbtų riboto darbingumo asmenys, nuo kurių skaičiaus (tarp visų dirbančiųjų) priklauso taikomo pelno mokesčio tarifo dydis.
Tarkime, pavyzdžiui, įmonė pati gamina žaislus vaikams, juos surenka iš detalių, suklijuoja, apipavidalina, supakuoja. Tokiu atveju tai bus laikoma, jog įmonė yra gamybinė (tai tik iliustracinis pavyzdys). Bet jeigu, pavyzdžiui, įmonė vykdo tokią veiklą kaip internetinių parduotuvių sukūrimas ar programų sukūrimas ji nebus laikoma gamybine. Praktikoje pasitaiko ir tokių neaiškumų, kai įmonės teikia tokias paslaugas kaip licencijų išdavimas, įrangos sukūrimas ir pardavimas, produktų sertifikavimas, atitinkamų įrenginių profilių apdirbimo sukūrimas.
Tokios bendrovės taip pat nelaikomos gamybine įmone, realizuojančia pačios pagamintą produkciją, todėl PMĮ 58 straipsnio 16 dalies 3 punkte nustatyta minėta socialinių įmonių lengvata netaikoma. Be to, tik dizaino sukūrimas ar įvairių gamybos technologijų audito išvadų kūrimas taip pat nelaikoma gamybinės įmonės veikla. Vis dėlto PMĮ atskirai nenumato specialių reikalavimų ar kriterijų, pagal kuriuos būtų identifikuojama gamybinė įmonė ar jos gaminama produkcija, PMĮ 58 straipsnio 16 dalies 3 punkte numatytos lengvatos taikymo atžvilgiu. Todėl kiekvienu konkrečiu atveju reikia individualiai vertinti konkrečios įmonės veiklos specifiką, norint tiksliai atsakyti, ar ji gali pasinaudoti analizuojama lengvata.
Paminėtina, kad asmenų, kuriems taikomas riboto darbingumo asmenų statusas, kategorijas, šių asmenų dalies tarp visų dirbančių asmenų apskaičiavimo metodiką ir šios lengvatos taikymo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Todėl, nustatant asmenų, kuriems taikomas riboto darbingumo asmenų statusas, kategorijas, šių asmenų dalį tarp visų dirbančių asmenų bei kitas šios lengvatos taikymo sąlygas turi būti vadovaujamasi Asmenų, kuriems taikomas riboto darbingumo asmenų statusas, kategorijų, šių asmenų dalies nustatymo tarp visų dirbančių asmenų apskaičiavimo ir pelno mokesčio lengvatos taikymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 1436.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?