Incoterms (angl. international commerce terms) – tai tarptautinės prekybos sutarčių sąlygų rinkinys arba kitaip – tarptautinės taisyklės, numatančios specifines prekių pristatymo sąlygas užsienio prekyboje. Iš viso yra keturios Incoterms kategorijos, kurios suskirstytos pagal skirtingas atsakomybes prekių pirkėjams ir pardavėjams:
- „C“ sąlygos (CFR, CIF, CPT, CIP) – pardavėjas arba gamintojas yra atsakingas už prekių gabenimo sutarties sudarymą ir transporto apmokėjimą iki paskirties uosto. CIF ir CIP atveju siuntėjas privalo prekes apdrausti.
- „D“ sąlygos (DPU, DAP, DDP) – pardavėjas arba gamintojas atsako už visas išlaidas ir rizikas, susijusias su prekių pristatymu į paskirties vietą. Didžiausia atsakomybė tenka pardavėjui.
- „E“ sąlygos (EXW) – vienintelė sąlyga, kai pardavėjas arba gamintojas pirkėjui pateikia prekes savo patalpose. Pardavėjui tenka mažiausia atsakomybė.
- „F“ sąlygos (FCA, FAS, FOB) – pardavėjas arba gamintojas atsako už prekių pristatymą pirkėjo nurodytam vežėjui.
10-asis verslo apskaitos standartas numato, kad rizika laikoma perduota, kada pardavėjas prekes nustoja valdyti ir kontroliuoti, o pirkėjas tampa atsakingas už prekes ir perima jų nuosavybės teikiamą naudą. Šis momentas (14 punkto 1 dalis) aptariamas prekybos sutartyje. Paprastai rizika perduodama kartu su nuosavybės teise į parduotas prekes, tačiau rizikos perdavimas gali nesutapti su nuosavybės teisių perdavimo momentu.
Pavyzdys. UAB „A“ eksportuoja prekes į X šalį. Prekių pardavimo diena nustatoma prekybos sutartimi, kuria pirkėjas ir pardavėjas dėl sąlygų susitaria pagal Tarptautinių prekybos rūmų priimtas taisykles INCOTERMS. Sutartyje numatyta, kad prekių nuosavybės teisė ir rizika pirkėjui perduodama laive, nurodytame X uoste. Prekės yra gabenamos jūriniu laivu. Įmonė 20X1-10-10 išsiuntė pirkėjui prekių už 100.000 Eur.
Pirkėjas, pagal sutartį už prekes turi sumokėti iki 20X1-10-27, o sumokėjo 20X1-10-20 Prekės X uostą pasiekė ir laive buvo perduotos pirkėjui 20X1-11-15 Prekių nuosavybė ir su prekėmis susijusi rizika išsiunčiant jas pirkėjui neperduodama, todėl pajamos negali būti pripažįstamos.
UAB „A“ 20X1-10-20 apskaitoje registruoja iš pirkėjo gautą sumą:
D 271 Sąskaitos bankuose 100.000
K 4441 Iš pirkėjų gauti išankstiniai mokėjimai 100.000
Pardavimo pajamos UAB „A“ apskaitoje registruojamos 20X1-11-15, kai prekės pasiekė X uostą ir buvo perduotos pirkėjui:
D 4441 Iš pirkėjų gauti išankstiniai apmokėjimai 100.000
K 5000 Parduotų prekių pajamos 100.000.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?