Nesudėtinga yra prekių tiekimo vietą nustatyti tais atvejais, kai ir prekių tiekėjas, ir pirkėjas yra Lietuvos Respublikos apmokestinamieji ar neapmokestinamieji asmenys, o tiekiamos prekės iš Lietuvos niekur neišgabenamos. Tokiais atvejais prekių tiekimo vieta laikoma Lietuva ir prekių tiekėjas patiekęs kitam Lietuvos asmeniui PVM apmokestinamas prekes turi apskaičiuoti šių prekių pardavimo PVM (išskyrus atvejus, kai pagal PVM įstatymo nuostatas pardavimo PVM išskaitoir sumoka prekių pirkėjas).
Kai iš kitos valstybės narės įsigyjamos prekės ir jos pirkėjo, tiekėjo ar jų užsakymu trečiojo asmens atgabenamos į Lietuvą, tai jų įsigijimo vieta laikoma Lietuva. Prekių įsigijimo iš kitos valstybės narės atvejai reglamentuoti PVM įstatymo 4-1 straipsnyje (žr. 4-1 straipsnio komentarą).
1 pavyzdys
Lietuvos PVM mokėtojas iš Vokietijos PVM mokėtojo įsigijo buitinės technikos, kurią į Lietuvą Vokietijos PVM mokėtojo užsakymu atgabeno Latvijos vežėjas. Buitinės technikos įsigijimo iš kitos valstybės narės vieta – Lietuva.
2 pavyzdys
Fizinis asmuo Švedijoje įsigijo naują automobilį, kurį atsivežęs įregistravo Lietuvoje. Naujo automobilio įsigijimo iš kitos valstybės narės vieta – Lietuva.
3 pavyzdys
Lietuvos biudžetinės įstaigos užsakymu Švedijos PVM mokėtojas atgabena į Lietuvą kompiuterinę techniką, kurios vertė 40.000 Lt. Kompiuterinės technikos įsigijimo iš kitos valstybės vieta – Lietuva.
Kai iš kitos valstybės narės įsigyjamos prekės ir jų pardavėjui nurodomas Lietuvoje registruoto asmens PVM mokėtojo kodas, o prekių gabenimas baigiasi ne Lietuvoje, o kitoje valstybėje narėje, tai laikoma, kad prekių įsigijimo vieta – Lietuva (taikoma rezervo taisyklė angl. ,,reserve rule”), nebent įrodoma, kad PVM sumokėtas toje kitoje valstybėje, kurioje baigėsi prekių gabenimas.
1 pavyzdys
Lietuvoje registruotas PVM mokėtoju asmuo, įsigydamas iš Lenkijos PVM mokėtojo prekes, nurodė savo Lietuvos PVM mokėtojo kodą. Lietuvos PVM mokėtojas prekes parduoda Rusijos įmonei (neįsiregistravusiai PVM mokėtoju nei vienoje ES valstybėje), o prekės gabenamos iš Lenkijos į Vokietiją. Jeigu nepateikiami įrodymai, kad Lietuvos PVM mokėtojas sumokėjo nuo įsigytų prekių pardavimo PVM Vokietijoje, tai prekių įsigijimo vieta laikoma Lietuva.
2 pavyzdys
Lietuvos PVM mokėtojas įsigyja prekes Estijoje iš PVM mokėtojo ir jas nugabenęs į Latviją parduoda Latvijos įmonėms – ne PVM mokėtojoms. Lietuvos PVM mokėtojui Estijoje įsigytos ir į Latviją nugabentos prekės – PVM objektas Lietuvoje. Jeigu Lietuvos PVM mokėtojas įrodytų, kad PVM nuo įsigytų prekių sumokėtas Latvijoje, kur baigėsi prekių gabenimas, tada jam Lietuvoje nebūtų prievolės nuo įsigytų prekių apskaičiuoti pardavimo PVM.
Kai Lietuvoje registruotas PVM mokėtojas (tarpininkaujantis asmuo trikampėje prekyboje) iš vienos valstybės narės įsigyja prekes ir jų pardavėjui nurodo Lietuvos PVM mokėtojo kodą, o prekės vežamos iš įsigijimo valstybės narės į kitą valstybę narę (ne į Lietuvą), prekių įsigijimo vieta nelaikoma Lietuva, jei:
- iš karto toje valstybėje, į kurią prekės atgabentos, prekės parduodamos asmeniui, turinčiam prievolę apskaičiuoti ir sumokėti už šias prekes PVM;
- Lietuvos PVM mokėtojas kitos valstybės narės PVM mokėtojui patiektų prekių apmokestinamąją vertę nustatytąja tvarka deklaruoja Prekių tiekimo ir paslaugų teikimo į kitas ES valstybes nares ataskaitos FR0564 formos (patvirtintos Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 2004-03-12 įsakymu Nr. VA-34) 14 laukelyje.
- Tokia pati šių, kitos valstybės narės PVM mokėtojui patiektų prekių apmokestinamoji vertė deklaruojama Pridėtinės vertės mokesčio deklaracijos FR0600 formos (patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 2004-03-01 įsakymu Nr. VA-29), 20 laukelyje. Tų pačių iš valstybės narės įsigytų prekių apmokestinamoji vertė deklaruojama PVM deklaracijos 22 laukelyje.
Pavyzdys
Lietuvos įmonė A, PVM mokėtoja, vykdanti PVM apmokestinamą veiklą, iš Vokietijos įmonės B, PVM mokėtojos, už 500.000 Eur. įsigyja buitinės technikos prekių ir tas prekes, nugabentas į Latviją už 700 000 eurų parduoda Latvijos įmonei C, PVM mokėtojai. Kadangi tos prekės išgabenamos ir iš karto parduodamos Latvijos įmonei C, tai Lietuvos įmonė A nuo įsigytos buitinės technikos prekių apmokestinamos vertės (500.000 Eur.) PVM neskaičiuoja, tačiau PVM deklaracijos (FR0600 forma) 22 laukelyje „Iš ES įsigytos prekės trikampei prekybai“ turi nurodyti 500.000 Eur. šių prekių apmokestinamąją vertę.
Lietuvos įmonė A, įformindama prekių pardavimą Latvijos įmonei C, PVM neskaičiuoja, tačiau PVM deklaracijos 20 laukelyje „Už Lietuvos ribų įvykę sandoriai (ne PVM objektas Lietuvoje)“ turi nurodyti 700.000 Eur. jų apmokestinamąją vertę.Lietuvos įmonė A, PVM mokėtoja, savo mokesčių administratoriui taip pat turi pateikti prekių tiekimo ir paslaugų teikimo į kitas valstybes nares ataskaitą (FR0564) ir nurodyti (14 laukelyje - trikampė prekyba) Latvijos PVM mokėtojui patiektų prekių vertę (700.000 Eur.).
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?