Praktinių pavyzdžių vertinimas pagal Dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis (DAIS) apmokestinant darbo užmokestį, kai užsienio gyventojai dirba Lietuvoje
Lietuvos darbo rinkoje yra nemažai darbuotojų atvykusių iš užsienio valstybių. Kokios dažniausiai Lietuvos įmonių praktikoje pasitaikančios situacijos susijusios su užsienio gyventojų darbu Lietuvoje?
Pateikiami pavyzdžiai:
- Gyventojas – Latvijos rezidentas dirba Lietuvoje vienuolika mėnesių (ilgiau kaip 183 dienas). Atlyginimą jam moka Latvijos įmonė. Šio gyventojo atlyginimas (gautas per visus vienuolika mėnesių) apmokestinamas Lietuvoje pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas. Jos galioja, kai Gyventojas – Latvijos rezidentas dirba Lietuvoje vienuolika mėnesių (ilgiau kaip 183 dienas), o atlyginimą jam už tai moka Latvijos įmonė
- Gyventojas – Ukrainos rezidentas dirba Lietuvoje tris mėnesius (mažiau kaip 183 dienas). Atlyginimą jam moka Lietuvoje registruota Ukrainos įmonės nuolatinė buveinė. Jeigu gyventojas - užsienio valstybės rezidentas už Lietuvoje atliekamą samdomąjį darbą gauna pajamų iš darbdavio, kuris nėra Lietuvos rezidentas, ir, atlikdamas šį darbą, Lietuvoje dvylikos mėnesių laikotarpiu ištisai arba su pertraukomis išbūna ilgiau kaip 183 dienas, tai Lietuvoje apmokestinamos jo pajamos, gaunamos nuo pat pirmos jo buvimo Lietuvoje dienos. Todėl nagrinėtu atveju šios gyventojo gaunamos pajamos apmokestinamos Lietuvoje remiantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatomis, neatsižvelgiant į tai, kad darbas buvo atliekamas tik tris mėnesius.
- Gyventojas – Norvegijos rezidentas trejiems metams yra sudaręs darbo sutartį su Lietuvos įmone. Pagal ją toks gyventojas dirba Lietuvoje ir už tai gauna atlyginimą iš tos Lietuvos įmonės. Papildomą atlyginimą už šį Lietuvoje atliekamą darbą jis gauna iš Norvegijos įmonės, kuri yra tos Lietuvos įmonės akcininkė. Todėl remiantis, tuo kas aprašyta aukščiau pagal DAIS nuostatas, gyventojo – Norvegijos rezidento už Lietuvoje atliekamą darbą gaunamos pajamos apmokestinamos taip: Lietuvos įmonė, išmokėdama jam atlyginimą, išskaičiuoja iš jo mokestį, nustatytą Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme. Tuo tarpu mokestį nuo iš Norvegijos įmonės už Lietuvoje atliekamą darbą gaunamų pajamų jis moka pats Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatyta tvarka.
- Gyventojas – Lenkijos rezidentas dirba Lietuvoje du mėnesius (mažiau kaip 183 dienas). Atlyginimą jam už tai moka Lenkijos įmonė, kuri Lietuvoje nevykdo ūkinės veiklos per nuolatinę buveinę. Čia pagal DAIS, jeigu gyventojas - užsienio valstybės rezidentas už Lietuvoje atliekamą samdomąjį darbą gauna pajamų iš darbdavio, kuris nėra Lietuvos rezidentas, tai tokios jo pajamos apmokestinamos Lietuvoje remiantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymu, jeigu: Lietuvoje dvylikos mėnesių laikotarpiu ištisai arba su pertraukomis jis išbūna ilgiau kaip 183 dienas arba atlyginimas priskiriamas nuolatinei buveinei ar nuolatinei bazei, kurią jo darbdavys turi Lietuvoje. Tuo tarpu kitais atvejais gyventojo - užsienio valstybės rezidento už Lietuvoje atliekamą samdomąjį darbą iš darbdavio, kuris nėra Lietuvos rezidentas, gaunamos pajamos Lietuvoje neapmokestinamos pagal sutarties nuostatas.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
Sukurti straipsnį
10 aktyviausių autorių :
Publikuoti straipsniai:
Susisiekite su mumis: [email protected]
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?