Pastaruoju metu aktyvėja pačių gyventojų statomi gyvenamieji namai. Tai natūraliai kelia ir tam tikrus apmokestinimo GPM klausimus, kuomet toks namas parduodamas. Taigi pateiktini svarbiausi aspektai.
Patirtos išlaidos parduoto paties gyventojo pasistatyto namo įsigijimo kainai priskiriamos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPMĮ) 19 straipsnio nuostatomis.
Paties gyventojo pastatyto namo įsigijimo kaina apskaičiuojama, sudedant visas nuosavomis bei skolintomis lėšomis statybai faktiškai patirtas išlaidas (už sunaudotas medžiagas, žaliavas, už statybos darbus sumokėtas sumas ir kt.), pagrįstas juridinę galią turinčiais dokumentais (sąskaitomis faktūromis, kvitais ir kt.) ir su namo įsigijimu susijusius sumokėtus privalomus mokėjimus. Statinio įsigijimo kainai taip pat priskiriamos dokumentų tvarkymo išlaidos – statybos leidimo, pastato projekto rengimo bei kadastrinių matavimų išlaidos.
Taigi paties gyventojo pastatytam namui galioja principas, kad tokio turto įsigijimo kaina – tai pinigų suma, už kurią buvo įsigytas turtas, t. y., patirtos išlaidos šiam turtui įsigyti, įskaitant su šio turto įsigijimu/pardavimu susijusius teisės aktuose nustatytus privalomus mokėjimus (atlygį notarams už notarinių veiksmų atlikimą, valstybės rinkliavą, atlyginimą valstybės įmonei „Registrų centras“ už atliekamas registravimo paslaugas, ir pan.).
Be to, pagal GPMĮ 19 straipsnio 3 dalį, apskaičiuojant apmokestinamąsias turto pardavimo pajamas, iš turto pardavimo pajamų galima atimti tik tas faktiškai patirtas išlaidų sumas, kurios pagrindžiamos dokumentais, turinčiais visus Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos įstatyme ir kituose teisės aktuose numatytus privalomus apskaitos dokumentų rekvizitus ir (arba) galiojančiais sandoriais bei gyventojų surašytais dokumentais, jei iš šių dokumentų galima nustatyti ūkinės operacijos turinį.
Vadinasi, apskaičiuojant pasistatyto namo apmokestinamąsias pajamas, galėtų būti atskaitomos visos turto įsigijimo, įskaitant statybinių medžiagų bei žaliavų atsivežimui patirtas transporto išlaidas, statybinių medžiagų (atliekų) išvežimo bei darbo pirštinių, šiukšlių maišų įsigijimo išlaidos.
Taip pat svarbu žinoti, jog PVM sąskaita faktūra ar sąskaita faktūra patvirtina prekių pardavimą ar paslaugos suteikimą. Tuo atveju, kai pinigai sumokėti pagal PVM sąskaitą faktūrą ar sąskaitą faktūrą ir joje pažymėta apie apmokėjimą, tai pateikti papildomai sumokėjimo faktą patvirtinančio dokumento nebūtina. Kitu atveju, jei PVM sąskaitoje faktūroje ar sąskaitoje faktūroje nėra informacijos apie faktinį sumokėjimą (dokumento numerio, sumokėjimo datos), turėtų būti pateikiamas ir vienas iš šių apmokėjimą patvirtinančių dokumentų: pinigų priėmimo kvitas, kasos aparato kvitas, kasos pajamų orderis ar bankinio pavedimo išrašas.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?