Spaudoje ir įmonių pranešimuose dažnai skamba žodis – holdingas, tačiau tikrąją jo reikšmę ir funkcijas supranta ne visi. Toliau paaiškinsime, kokiems tikslams steigiamos kontroliuojančios bendrovės (holdingai) įmonių grupėje.
Valdymo ir kompetencijų sutelkimo tikslais. Holdinge paprastai sutelkiami intelektualiniai įmonių grupės resursai: finansai, apskaita, teisė bei aukštos kvalifikacijos techninis personalas, kurie teikia paslaugas dukterinėms bendrovėms. Holdingas gali turėti teises į intelektualinės ir komercinės veiklos produktus: prekės ženklus, programinę įrangą ar know-how, už kurių naudojimą gauna atlyginimą.
Holdinge esantys valdymo organų nariai dažniausiai priima sprendimus dėl visos įmonių grupės strategijos ir taktikos, tarpusavio paskolų ar cash-pool‘o (lėšų koncentracijos) sudarymo bei atskirų grupės įmonių veiklos, todėl nereikia sutelkti valdymo atskirose įmonėse.
Rizikos ribojimo tikslais. Holdingas veiklos su išorės partneriais praktiškai nevykdo, todėl ir neturi veiklos rizikos. Atitinkamai, tikimybė, kad į holdingą ateitų kreditoriai su reikalavimais yra labai nedidelė. Tuo tarpu vykdančių veiklą grupės įmonių atsakomybė yra individuali – už įsipareigojimus atsako konkreti įmonė ir jos skolos nepereina kitoms grupės įmonėms.
Be to, skirtingos veiklos išskaidomos tarp atskirų grupės įmonių, pvz., langus gaminanti įmonė turi savo gamybines patalpas, sandėlius ir administracines patalpas. Siekiant riboti riziką, nepasisekus langų gamybos veiklai, visas nekilnojamasis turtas perkeliamas į atskirą įmonę, kurias jungia ta pati kontroliuojanti bendrovė. Tokiu atveju kreditoriai turėtų reikalavimus tik į langų gamybos veiklą vykdančią įmonę, bet ne į nekilnojamąjį jos turtą. Atskira bendrovė paprastai steigiama ir investicijoms į rizikingas veiklos sritis ar investicijoms į užsienio verslus.
Šiuo atveju ir pati holdingo bendrovė gali būti steigiama užsienio šalyje, kurioje stabili teisinė ir mokestinė aplinka bei užtikrinama investuotojų apsauga. Ne veltui dideli verslai holdingo įmonės veiklai renkasi Nyderlandus ar Šveicariją. Dukterinių įmonių akcijų pardavimo tikslais. Lietuvoje kaip ir kai kuriose kitose ES šalyse galioja palankus holdinginis režimas, kada valdant dukterinių įmonių akcijas galima jas parduoti, neapmokestinant iš akcijų pardavimo gauto pelno. Atitinkamai, holdingas gali gauti neapmokestinamas dukterinės bendrovės pardavimo pajamas, kurias gali toliau investuoti į kitus verslus.
Be to, turint holdingą greičiau ir efektyviau galima parengti turimus verslus pardavimui: atlikti verslų sujungimą ar atskirti veiklas, kurių potencialus pirkėjas įsigyti nepageidauja. Finansavimo tikslais. Holdingas gali sudaryti ir kontroliuoti cash-pool‘ą, kur būtų saugomos laisvos grupės įmonių lėšos ir skolinamos pagal poreikį grupės įmonėms. Be to, holdingas gali teikti laidavimus ar garantijas, grupės įmonėms skolinantis iš kredito įstaigų.
Holdingas ir pats gali skolintis palankesnėmis nei grupės įmonės sąlygomis ir vėliau gautas lėšas perskolinti. Steigiant holdingus visada reikia turėti omenyje mokestinį aspektą: holdingas turi būti steigiamas tik dėl svarių komercinių priežasčių ir jo steigimo tikslas negali būti mokestinės naudos siekimas.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?