Pelno mokesčio lengvata gali būti susijusi su išmokomis, kuriomis leidžiama mažinti apmokestinamąjį pelną:
1. Gamybinė įmonė, turinti riboto darbingumo asmenų
Gamybinei įmonei, kurioje dirba riboto darbingumo asmenys. Įmonei, kurios pajamos už pačios pagamintą produkciją sudaro daugiau kaip 50 proc. visų gautų pajamų ir kuriose dirba riboto darbingumo asmenys, leidžiama mažinti apskaičiuotą pelno mokestį. Įmonės, kurių pajamos už pačių pagamintą produkciją (t. y. gamybinės) sudaro daugiau kaip 50 proc. visų gautų pajamų ir kuriose dirba riboto darbingumo asmenys, mažina apskaičiuotą pelno mokestį, atsižvelgdama į riboto darbingumo asmenų dalį tarp visų dirbančiųjų.
Riboto darbingumo asmenų dalis tarp visų dirbančiųjų asmenų | Apskaičiuoto pelno mokesčio mažinimas |
Daugiau kaip 50 % | 100 % |
40-50 % | 75 % |
30-40 % | 50% |
20-30 % | 25% |
Teises aktai:
2. Laisvosios ekonominės zonos įmonės
Laisvojoje ekonominėje zonoje įregistruotai įmonei. Laisvosios ekonominės zonos įmonei, kurios vidutinis darbuotojų skaičius ir kapitalo investicijos atitinka įstatymu nustatytus dydžius, nustatytą metų skaičių leidžiama nemokėti pelno mokesčio ir po to dar taikyti sumažintą pelno mokesčio tarifą.
Laisvoji ekonominė zona (LEZ) — ūkinei-komercinei ir finansinei veiklai skirta teritorija, kurioje ūkio subjektams yra taikomos specialios ekonominės ir teisinės funkcionavimo sąlygos. Šioje teritorijoje neturi būti nuolatinių gyventojų.
LEZ įmonė — Lietuvos teisės aktų, reguliuojančių juridinių asmenų registravimą, nustatyta tvarka įregistruotas juridinis asmuo (ūkio subjektas), kuriam LEZ valdymo bendrovė išdavė leidimą vykdyti veiklą toje LEZ ir kuriam taikomos valstybės garantijos jo veiklai LEZ.
Teises aktai:
LRS PMĮ 58 str. 16 d. 1 ir 2 p.
LRS Lietuvos Respublikos laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymas
3. Investicinio projekto lengvata
Dėl įmonės vykdomo investicinio projekto. Įmonė, atliekanti investicijas į ilgalaikį turtą, skirtą naujų, papildomų produktų gamybai ar paslaugų teikimui, arba pajėgumų didinimui, arba naujo proceso įdiegimui, arba esamo proceso (jo dalies) esminiam pakeitimui, patirtomis išlaidomis gali sumažinti apmokestinamąjį pelną.
Investicinis projektas — vieneto investicijos į materialųjį ir nematerialųjį turtą, nurodytą PMĮ 46 str. 1 dalyje, skirtos šiems tikslams:
- naujų, papildomų produktų gamybai ar paslaugų teikimui;
- arba gamybos ar paslaugų teikimo pajėgumų didinimui;
- arba naujo gamybos ar paslaugų teikimo proceso įdiegimui;
- arba esamo proceso (jo dalies) esminiam pakeitimui;
- arba tarptautiniais išradimų patentais apsaugotų technologijų įdiegimui.
Vieneto investicijos, skirtos vien tik turimam ilgalaikiam turtui pakeisti kitu analogiškos rūšies ilgalaikiu turtu, nėra laikomos investiciniu projektu (ar jo dalimi).
Investicinio projekto lengvata. Apmokestinamo pelno mažinimas.
Investicinio projekto metu patirtomis išlaidomis apmokestinamasis pelnas gali būti sumažintas tokia tvarka:
- nuo 2018 mokestinių metų: už kiekvienus mokestinius metus apskaičiuotas apmokestinamasis pelnas gali būti sumažintas iki 100 %;
- Iki 2018 mokestinių metų: už kiekvienus mokestinius metus apskaičiuotas apmokestinamasis pelnas gali būti sumažintas iki 50 %;
- įsigyjant krovininius automobilius, priekabas ir puspriekabes, apmokestinamąjį pelną galima sumažinti tik iki 300 tūkst. Eur faktiškai patirtų išlaidų per mokestinius metus (taikoma 2015 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių išlaidoms).
Apmokestinamąjį pelną galima sumažinti per mokestinį laikotarpį, už kurį apskaičiuotas apmokestinamasis pelnas mažinamas, faktiškai patirtų išlaidų nurodytus reikalavimus atitinkančiam turtui įsigyti dydžiu. Jeigu išlaidų suma yra didesnė negu už mokestinį laikotarpį apskaičiuota apmokestinamojo pelno suma, šią sumą viršijančios išlaidos gali būti perkeliamos už vėlesnius keturis vienas po kito einančius mokestinius laikotarpius apskaičiuotoms apmokestinamojo pelno sumoms sumažinti, atitinkamai mažinant perkeliamą tokių išlaidų sumą.
Apmokestinamasis pelnas gali būti sumažintas tik per 2009–2023 metų mokestinius laikotarpius patirtomis išlaidomis.
Investicinio projekto lengvata. Reikalavimai turtui.
Apmokestinamasis pelnas gali būti mažinamas ilgalaikiam turtui įsigyti patirtomis išlaidomis, jeigu šis turtas yra reikalingas vieneto investicinio projekto vykdymui ir:
1. turtas yra priskirtinas šioms PMĮ 1 priedėlio ilgalaikio turto grupėms:
- mašinos ir įrengimai;
- įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.);
- kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga);
- programinė įranga;
- įsigytos teisės;
- ilgalaikio turto grupės „krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, autobusai – ne senesni kaip 5 metų“ turtui – krovininiams automobiliams, priekaboms ir puspriekabėms (taikoma 2015 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių išlaidoms).
2. Turtas yra nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus (skaičiuojant nuo ilgalaikio turto naudojimo pradžios).
Pranešimas mokesčių administratoriui.
Reikalavimas pateikti pranešimą nebetaikomas nuo 2018-01-01.
Teises aktai:
LRS PMĮ 2 str. 12-1 d. PMĮ 46-1 str.
Dėl įmonės atliekamų mokslinių tyrimų ir (ar) eksperimentinės plėtros (MTEP) darbų. Sąnaudos, išskyrus ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudas, patirtos MTEP veikloje, gali būti tris kartus atskaitomos iš pajamų, jeigu atliekami MTEP darbai yra susiję su įmonės vykdoma įprastine ar numatoma vykdyti veikla, iš kurios yra arba bus uždirbamos pajamos ar gaunama ekonominė nauda.
Moksliniai tyrimai yra skirstomi į fundamentinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus.
Fundamentiniai moksliniai tyrimai — eksperimentiniai ir / ar teoriniai darbai, atliekami pirmiausia reiškinių esmei ir stebimai tikrovei pažinti, tuo metu neturint tikslo konkrečiai panaudoti gautus rezultatus.
Taikomieji moksliniai tyrimai — eksperimentiniai ir / ar teoriniai pažinimo darbai, pirmiausia skiriami specifiniams praktiniams tikslams pasiekti arba uždaviniams spręsti.
Eksperimentinė plėtra — mokslinių tyrimų ir praktinės patirties sukauptu pažinimu paremti sistemingi darbai, kurių tikslas – kurti naujas medžiagas, technologijas, produktus ir įrenginius, diegti naujus procesus, sistemas ir paslaugas arba iš esmės tobulinti jau sukurtus ar įdiegtus.
MTEP sąnaudos
MTEP darbų sąnaudos nekaupiamos — jos atskaitomos iš pajamų tuo mokestiniu laikotarpiu, kurį patiriamos.
MTEP sąnaudos nesiejamos su ataskaitinio laikotarpio pajamomis ir priskiriamos leidžiamiems atskaitymams ir tais atvejais, kai vienetas MTEP darbus atliks tikėdamasis gautus darbų rezultatus panaudoti ateities veikloje arba, jei tokie gauti darbų rezultatai neatitinka vieneto lūkesčių ir jie nebus panaudoti vieneto ekonominėje veikloje, tačiau įgytomis žiniomis bei patirtimi vienetas gaus ekonominę naudą (pvz., išvengs nuostolių) ateityje.
Lengvatinis 5 % tarifas pajamoms iš MTEP veiklos
Nuo 2018 m. mokestinio laikotarpio Lietuvos įmonių ir nuolatinių buveinių pagal nustatytą formulę apskaičiuota apmokestinamojo pelno dalis iš MTEP veikloje sukurto turto naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn, apmokestinama taikant 5 % mokesčio tarifą.
Formulė: Tinkamos išlaidos / Visos išlaidos × Pelnas iš turto naudojimo
Apmokestinamojo pelno mažinimas
Sąnaudos, išskyrus ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudas, patirtos MTEP veikloje, tris kartus atskaitomos iš pajamų tuo mokestiniu laikotarpiu, kurį patiriamos, jeigu atliekami MTEP darbai yra susiję su vieneto vykdoma įprastine veikla ar numatoma vykdyti veikla, iš kurios yra arba bus uždirbamos pajamos ar gaunama ekonominė nauda. Be to, MTEP veikloje naudojamam ilgalaikiam turtui vienetas gali taikyti pagreitintus nusidėvėjimo normatyvus, numatytus PMĮ 1 priedėlyje.
MTEP darbų dokumentacija
Norint atskaityti MTEP darbų sąnaudas, privaloma turėti vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintą MTEP darbų dokumentaciją, kurioje aprašyti atliekami MTEP darbai (jų tikslai, vykdymo eiga, kita svarbi informacija).
Teises aktai:
LRS PMĮ 2 str. 18 d. PMĮ 5 str. 7 d. PMĮ 17-1 str.
4. Filmų kūrimo lengvata
Lietuvos filmo gamintojui 2019–2023 m. laikotarpiu faktiškai suteiktų lėšų filmo ar jo dalies gamybai suma. Apskaičiuojant pelno mokestį ir tenkinant nustatytas sąlygas, iš apmokestinamųjų pajamų gali būti atimamos neatlygintinai suteiktos lėšos filmo ar jo dalies gamybai, mokėtinas pelno mokestis tokių suteiktų lėšų suma gali būti mažinamas ne daugiau kaip 75 %. Filmų kūrimo lengvata taikoma:
- Mažinant apmokestinamąsias pajamas filmo arba jo dalies gamybai neatlygintinai suteiktų lėšų suma.
- Mažinant pelno mokestį filmo ar jo dalies gamybai neatlygintinai suteiktų lėšų suma.
- Lietuvos vienetams arba užsienio vieneto nuolatinės buveinės Lietuvoje mokestinio laikotarpio apmokestinamasis pelnas gali būti mažinamas Lietuvos filmo gamintojui 2014–2018 m. ir 2019-2023 m. laikotarpiu faktiškai suteiktų lėšų filmo ar jo dalies gamybai suma, jei išpildomos visos trys sąlygos:
- Filmas atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytus kultūrinio turinio bei gamybos vertinimo kriterijus; ir
- Ne mažiau kaip 80 % visų filmo ar jo dalies gamybos išlaidų patiriama Lietuvoje ir Lietuvoje patirtos išlaidos, neatsižvelgiant į žemiau 3 punkte nurodytas išlaidas, turi būti ne mažesnės kaip 43 tūkst. Eur. ; ir
- Bendra visų Lietuvos vienetų ar užsienio vienetų per jų nuolatines buveines Lietuvoje suteiktų lėšų suma neviršija 20 proc. (2019 - 2023 m. laikotarpiu – 30 % ). visų filmo ar jo dalies gamybos išlaidų.
Iš apmokestinamųjų pajamų gali būti atimama ne daugiau kaip 75 % neatlygintinai suteiktų lėšų filmo ar jo dalies gamybai Lietuvoje. Šios suteiktos lėšos iš apmokestinamųjų pajamų atimamos tuo mokestiniu laikotarpiu, kurį buvo gauta Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka išduodama pažyma apie filmo gamintojui neatlygintinai suteiktų lėšų panaudojimo atitiktį nustatytiems reikalavimams.
Jeigu per mokestinį laikotarpį suteiktų lėšų suma yra didesnė nei 75 % už mokestinį laikotarpį apskaičiuoto pelno mokesčio sumos, tai šią sumą viršijanti neatlygintinai suteiktų lėšų dalis gali būti perkeliama ne ilgiau kaip du vienas po kito einančius mokestinius metus, apskaičiuotoms pelno mokesčio sumoms sumažinti. Tačiau kiekvieno mokestinio laikotarpio mokėtinas pelno mokestis negali būti sumažintas daugiau kaip 75 %, todėl per du metus neperkelta likusia neatlygintinai suteiktų lėšų suma Investuotojas negali mažinti pelno mokesčio.
Teises aktai:
LRS PMĮ 2 str. 10-1 d., 16-1 d., 41 d. PMĮ 17-2 str. 1 d., 2 d. PMĮ 46-2 str. 1 d., 2 d.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?