Jeigu gyventojas vykdo individualią veiklą patalpose ir išduoda sąskaitą faktūrą už parduodamas prekes, ar jam reikalingas kasos aparatas? Gyventojams tokioje situacijoje dažnai kyla klausimų. Tarkime, asmuo kasos aparato neturi, pirkėjai atsiskaito grynaisiais pinigais. Tokiu atveju, kai gyventojas, vykdydamas individualią veiklą, už parduotas prekes išrašo sąskaitą faktūrą, ji privalo atitikti kelių teisės aktų reikalavimus.
Pirma, sąskaita faktūra privalo atitikti Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisykles (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-05-29 nutarimas Nr. 780 „Dėl Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklių patvirtinimo“). Antra, toks išrašytas apskaitos dokumentas privalo atitikti Finansinės apskaitos įstatymo 7 straipsnio 1 ir 3 dalies nuostatas. Vadinasi, jeigu minėtoje sąskaitoje faktūroje yra nurodyta visa privaloma informacija, kurią išsamiai aprašo minėtos taisyklės ir Finansinės apskaitos įstatymo nuostatos, tai tokiu atveju analizuojamoje situacijoje galima nenaudoti kasos aparato.
Tačiau svarbu nepamiršti, kad šioje situacijoje paaiškinta kasos aparato nenaudojimo išimtis nebegalios nuo 2025-05-01. Tai reiškia, kad po šios datos, jei nebus galima pasiremti kita kasos aparato nenaudojimo išimtimi, nustatyta Atsiskaitymų už prekes ir paslaugas duomenų fiksavimo tvarkos aprašo 23 punkte, tuomet kasos aparatas turės būti naudojamas bendra tvarka.
Kol aptarta išimtis galioja, minėtoje situacijoje gyventojas neprivalo kasos aparato naudoti, bet turi išrašyti sąskaitą faktūrą (jei apmokama prekės pardavimo metu, tuomet sąskaitoje faktūroje nurodoma, kad „apmokėta“) ir šio dokumento pakanka. Jei apmokama kitu metu nei pardavimo momentu, tuomet turi pardavėjas išduoti ir pinigų priėmimo kvitą.
Čia svarbu žinoti, kad kasos aparato taip pat nereikalaujama naudoti, kai ūkio subjektai priima pinigus išrašydami finansinės apskaitos dokumentą, kuriuo pagrindžiama grynaisiais pinigais atliekama ūkinė operacija, laikantis Finansinės apskaitos įstatymo nustatytos tvarkos. Žinotina, kad tokiu atveju, jeigu kasos aparatas nenaudojamas, asmenims, kurie atsiskaito grynaisiais pinigais, pateikiamas bilietas, pinigų priėmimo kvitas (pinigų išmokėjimo kvitas), naudojami Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka, arba mokėjimo operacijos patvirtinimo dokumentas, pinigų apskaitos ar kitas apskaitos dokumentas.
Apskaitos dokumente, kuriuo grindžiama grynųjų pinigų operacija, privalo būti nurodyta asmens (asmenų), kuris (kurie) turi teisę parengti ir pasirašyti arba tik pasirašyti apskaitos dokumentus, vardas (vardai) arba pirmoji (pirmosios) vardo (vardų) raidė (raidės), pavardė (pavardės), parašas (parašai) ir grynuosius pinigus gavusio asmens vardas arba pirmoji vardo raidė, pavardė, parašas. Be to, apskaitos dokumente privalo būti Finansinės apskaitos įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje įvardinta informacija.
Vadinasi, kasos aparatas gali būti nenaudojamas, jei ūkio subjektai priima pinigus išrašydami finansinės apskaitos dokumentą, kuriuo pagrindžiama grynaisiais pinigais atliekama ūkinė operacija, Finansinės apskaitos įstatymo nustatyta tvarka.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?