Darbo metai, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, prasideda nuo darbuotojo darbo pagal darbo sutartį pradžios.
Teisė pasinaudoti dalimi kasmetinių atostogų atsiranda, kai darbuotojas įgauna teisę j bent vienos darbo dienos trukmės atostogas.
Teisė į visos trukmės kasmetinės atostogas atsiranda išdirbus visų darbo metams tenkančių darbo dienų skaičių, atėmus tiems metams tenkančių kasmetinių atostogų darbo dienų skaičių.
Į darbo metams, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, tenkančių darbo dienų skaičių įskaitoma:
- faktiskai dirbtos darbo dienos ir darbo laikas;
- darbo dienos komandiruotėje;
- darbo dienos, kuriomis nedirbta dėl darbuotojo laikinojo nedarbingumo, sergančių šeimos narių slaugymo, kasmetinių, pailgintų, papildomų atostogų, nėstumo ir gimdymo atostogų, tėvystės atostogų, mokymosi atostogų;
- iki dešimt darbo dienų trukmės per metus suteiktos nemokamos atostogos darbuotojo prašymu ir su darbdavio sutikimu, taip pat kitos Darbo kodekso 137 str. 1 d. nurodyto termino suteiktos nemokamos atostogos;
- kūrybinės atostogos, jeigu dėl to susitariama šalių susitarimu ar tai numatyta darbo teisės normose;
- teisėto streiko laikas;
- priverstinės pravaikštos laikas;
- laikas visuomeninėms valstybinėms, piliečio ar kitoms pareigoms vykdyti;
- papildomas poilsio laikas darbuotojams, auginantiems vaikus;
- darbuotojų atstovavimą igyvendinančių asmenų pareigų vykdymo laikas ir laikas jų mokymui ir švietimui;
- kiti įstatymų nustatyti laikotarpiai.
Telsė pasinaudoti visomis ar dalimi kasmetinių atostogų (arba gauti piniginę kompensacią už jas šio kodekso nustatytu atveju) prarandama praėjus trejiems metams nuo kalendorinių metų, kuriais buvo įgyta teisė į visos trukmes kasmetines atostogas, pabaigos, išskyrus atvejus, kai darbuotojas faktiškai negalėjo jomis pasinaudoti.
Kasmetines atostogas pakeisti pinigine kompensacija drandžiama, išskyrus darbo santykių pasibaigimą, kai darbuotojui sumokama kompensacija už nepanandotas visos trukmės kasmetines atostogas ar jų dalį, su nustatytais apribojimais.
Kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus. Bent viena iš kasmetinių atostogų daliųnegali būti trumpesnė kaip dešimt arba ne mažiau kaip dvylika darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę), o jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, atostogų dalis negali būti trumpesnė kaip dvi savaitės.
Už pirmuosius darbo metus visos kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos išdirbus bent pusę darbo metams tenkančių darbo dienų skaičiaus.
Nesuėjus šešiems nepertraukiamojo darbo mėnesiams, darbuotoju prašymu kasmetinės atostogos suteikiamos:
- nėščioms darbuotojoms prieš neštumo ir gimdymo atostogas arba po jų;
- darbuotojams jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, prieš tėvystės atostogas arba po jų;
- darbovietėje taikomų vasaros atostogų metu;
- mokyklų pedagogams pirmaisiais darbo metais kasmetinės atostogos suteikiamos mokinių ir studentų vasaros atostogų metu, nepaisant to, kada šie pedagogai pradėjo dirbti toje mokykloje;
- kitais darbo teisės normų nustatytais atvejais;
Už antruosius ir paskesnius darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos bet kuriuo darbo metų laiku, pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę darbovietėje. (pastaba: atostogų eilė nesudaroma, jeigu imonėje dirba mažiau kaip 10 darbuotojų. Tokiu atveju kasmetinės atostogos suteikiamos šaliu susitarimu).
Kasmetinių atostogų suteikimo eilė darbovietėje sudaroma, atsižvelgiant į šių darbuotojų pageidavimus (prioriteto tvarka):
- nėščios darbuotojos ir darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki 3 m.;
- darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki 14 m. ar nejgalų vaiką iki 18 m.;
- darbuotojai, auginantys du ir daugiau vaikų;
- darbuotojai, paskutiniais kalendoriniais metais atostogavę mažiau negu 10 darbo dienų;
- darbuotojai, turintys nepanaudotų kasmetinių atostogy už praėjusius darbo metus.
Darbdavys privalo tenkinti darbuotojo prašymą suteikti kasmetines atostogas:
- nėščios darbuotojoms prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų;
- darbuotojams jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, prieš tėvystės atostogas arba po jų;
- darbuotojams, kurie mokosi nenutraukdami darbo, derindami kasmetines atostogas prie egzaminų, įskaitų laikymo, diplominio (bakalauro, magistro) darbo rengimo, laboratorinių darbų ir konsultacijų laiko;
- darbuotojams, slaugantiems sergančius šeimos narius ir neįgaliuosius, taip pat asmenims, sergantiems chroniškomis ligomis, kurių paūmėjimas priklauso nuo atmosferos sąlygų. esant sveikatos priežiūros įstaigos rekomendacijai bei asmenims, kurių prašymas pagrįstas sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jų sveikatos būklę.
Kasmetinės atostogos įforminamos darbdavio nustatyta tvarka.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?