Lietuvoje galioja Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo (AGPRĮ) 4 straipsnio 1 dalis, pagal kurią atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorius gali būti atliekami grynaisiais pinigais, jeigu jie neviršija 5.000 Eur. arba šią sumą atitinkančios sumos užsienio valiuta.
Tuo atveju, kai atsiskaitymų, taip pat bet kokių kitų mokėjimų suma sandorio sudarymo metu yra tiksliai žinoma ir ji viršija 5.000 Eur. arba šią sumą atitinkančią sumą užsienio valiuta, visi atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal tokį sandorį turi būti atliekami tik negrynaisiais pinigais. AGPRĮ draudžia sandorio šalims skaidyti sandorį, jeigu taip būtų išvengta AGPRĮ numatytų apribojimų.
Tarkime situacija tokia, kad gyventojas sudaro sandorį, pavyzdžiui, parduoda traktorių. Sandorio sudarymo metu sandorio vertė viršija 5.000 Eur. (tarkime, siekia 8.000 Eur.). Tuomet toks atsiskaitymas pagal tokį sandorį privalo būti vykdomas tik negrynaisiais pinigais. Tačiau toks sandoris įvyko ir buvo atsiskaityta visa suma tik grynaisiais pinigais. Arba gali būti ir tokie atvejai, kad, pavyzdžiui, dalis pinigų, tarkim, 4.000 Eur. sumokami pavedimu, likusi dalis 4.000 Eur. grynaisiais. Abiem atvejais, tiek, kai visa suma atsiskaitoma grynaisiais, tiek, kai dalis grynaisiais, gyventojas privalo pateikti mokesčių administratoriui Pranešimo formą PRC915 ir nurodyti sandorio duomenis (datą, vietą, sumą) bei sandorio šalių, t. y. grynuosius pinigus gavusio ir perdavusio asmens, identifikavimo duomenis, kadangi atsiskaitymas pagal sandorį buvo įvykdytas pažeidžiant AGPRĮ 4 straipsnio 1 dalies nuostatas, neatsižvelgiant į tai, kad antruoju atveju grynaisiais gyventojo gauta suma neviršijo 5.000 Eur. Prie Pranešimo formos PRC915 dokumentų, patvirtinančių gautas pinigines lėšas, pridėti nereikia. Tačiau minėti dokumentai turėtų būti pateikiami esant poreikiui, atskiru mokesčių administratoriaus prašymu.
Taigi tokiais atvejais gyventojas pagal pirkimo sandorį (tarkime traktoriaus) gautą dalinį grynųjų pinigų sumos mokėjimą arba visą grynųjų pinigų mokėjimą turi pranešti mokesčių administratoriui, pateikdamas Pranešimo apie gautus (priimtus) atsiskaitymus ir / ar bet kokius kitus mokėjimus pagal sandorį grynaisiais pinigais formą PRC915 per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS). Ši forma patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2022-10-19 įsakymu Nr. VA-82 „Dėl pranešimo apie gautus (priimtus) atsiskaitymus ir / ar bet kokius kitus mokėjimus pagal sandorį grynaisiais pinigais PRC915 formos, papildomo lapo PRC915 formos bei jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“.
Be to, už netinkamą įstatymų vykdymą yra numatyta atsakomybė. Pažeidus AGPRĮ nuostatas, gali būti taikoma atsakomybė, numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 207-1 straipsnyje ir Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 40-1 ir 41 straipsniuose.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?