Lietuvoje beveik pusė (46,2%) vidutinių ir trečdalis (34,9%) mažų įmonių vykdė elektroninę prekybą. Šiuo metu verslo formos naujai atidaromiems elektroninės prekybos verslams: mažoji bendrija (MB), uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ir individuali veikla pagal pažymą (IV). Aptarkime visų jų privalumus ir trūkumus.
Individuali veikla
- Duomenų agentūros duomenimis, daugiau nei 224 tūkst. fizinių asmenų 2022 m. vykdė veiklą pagal individualios veiklos pažymą. Didžiausia dalis jų vykdė mažmeninę ir didmeninę prekybą. Paklausus fizinio asmens, vykdančio individualią veiklą, kodėl pasirinko šią verslo formą, dažniausiai nurodomas privalumas – labai nesudėtinga apskaita. Buhalterijai netaikomas dvejybinio įrašo reikalavimas. Taip pat nėra prievolės sudaryti darbo sutarties su buhalteriu ar pirkti paslaugų iš buhalterines paslaugas teikiančios bendrovės. Rinkoje yra daug apskaitos programų, pritaikytų šios verslo formos apskaitai. Galima pasirinkti apskaitos programas su integracijomis ir taip automatizuoti nemažą dalį elektroninės prekybos proceso. Programos B1.lt vartotojai sąskaitas faktūras gali išrašyti nemokamai. Todėl net neverta detalizuoti kiek pinigų ir laiko sutaupo tokie išmanūs sprendimai.
Kokius tiksliai mokesčius turi mokėti, galima suskaičiuoti individualios veiklos skaičiuoklėje:
- Antras privalumas – greitas startas. Galima pradėti veiklą tą pačią dieną, kai yra išduotas individualios veiklos pagal pažymą kodas. Tai dažniausiai nutinka per vieną darbo dieną, iškart internetu VMI profilyje užpildžius ir pateikus prašymą įregistruoti individualią veiklą (REG812 forma). Individualią veiklą galima nutraukti bet kuriuo metu. Nutraukimas yra paprastas ir nemokamas – tereikia VMI pateikti prašymą, kuris patvirtinamas per kelias dienas.
- Dirbant pagal individualios veiklos pažymą galima sudaryti darbo sutartis su darbuotojais ar įsiregistruoti į PVM mokėtojų registrą, tačiau daugelis matydami verslo plėtros galimybes ir didėjančius verslo poreikius, keičia veiklos formą į UAB arba MB. Priežastis labai paprasta, besiplečiantis verslas, atneša ir daugiau atsakomybių. O fizinis asmuo, veikiantis pagal individualios veiklos pažymą, už veiklos nuostolius ar klaidas atsako savo asmeniniu turtu.
Mažoji bendrija
- Mažoji bendrija – ribotos civilinės atsakomybės įmonė, kurios visi nariai yra fiziniai asmenys. Jų gali būti iki dešimties. MB nariai atsakomybę už veiklos nuostolius neša savo investicijų suma. MB apskaita gali būti tvarkoma laikantis 38-ojo verslo apskaitos standarto, tai reiškia, kad MB gali ruošti ir pateikti sutrumpintą balansą, pelno-nuostolių ataskaitą. Mažosios bendrijos veikla gali būti stabdoma iki penkerių metų ir jai nėra prievolės sudaryti darbo sutarties su buhalteriu ar buhalterines paslaugas teikiančia įmone. Todėl MB narys pats gali pats vesti įmonės apskaitą, žinoma, naudojant apskaitos programą tai daryti paprasčiau.
- Jau kelerius metus tokių verslų įregistruojama daugiausiai. Skaičiuojama, kad šiuo metu jų yra daugiau nei 46.000 (2023-04-01 dienos duomenimis). Kaip pagrindinius šios verslo formos privalumus, steigėjai nurodo, palankią mokestinę aplinką. Todėl mažąsias bendrijas noriai steigia verslininkai, siekiantys optimizuoti mokesčius. Juolab, kad ir įsteigti tokio tipo bendriją yra labai paprasta – mažosioms bendrijoms praktiškai netaikomas minimalaus įstatinio kapitalo reikalavimas. Įstatinis kapitalas turi būti, bet jis gali siekti vos 1 Eur arba būti padengtas narių turtu, perduotu MB nuosvybėn.
- Mažosios bendrijos steigimas užtrunka iki savaitės ir viskas gali vykti elektroniniu būdu. Procesas greitas ir nesudėtingas. Dėl visų šių privalumų, tai palankiai vertinama verslo forma.
Uždaroji akcinė bendrovė
Jeigu yra planuojamas didelis verslas, kuriame su projektais dirbtų komanda, vis dar dažniausiai pirmumas teikiamas UAB'ams. Ypač jeigu tai gamybinė įmonė, kurioje planuojamas gamybos, prekybos, administracijos, logistikos skyrių darbas. O komanda didesnė negu 10 asmenų. Tokio pasirinkimo priežastys gana lengvai numanomos.
- Pirmoji ir pati svarbiausia – UAB yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, kurio akcininkai neatsako savo turtu už UAB prievoles. Akcininkai gali savo akcijas perleisti, dovanoti ar palikti kaip palikimą savo paveldėtojams. UAB gali išleisti naujas akcijas ir pritraukti investicijų. Investuotojai gali būti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Akcininkų skaičius gali siekti iki 250.
- Antroji priežastis ne tokia praktiška, tačiau jeigu siekiate prestižo, tarptautinėje prekyboje, UAB jį suteikia. Tačiau šis saugumas, prestižas ir galimybės yra neatsiejamas nuo atsakomybės.
- UAB minimalaus įstatinio kapitalo reikalavimas yra 1.000 Eur. Vadovaujantis VMI viršininko 2004–12–15 įsakymu Nr. VA-189 juridinis asmuo įregistravęs naują įmonę per penkias darbo dienas nuo registravimosi mokesčių mokėtojų registre privalo pateikti duomenis, kur turi būti įrašomas mokesčių mokėtojo apskaitą tvarkantis asmuo arba įmonė. Taip pat UAB privalomai turi būti samdomas įmonės direktorius, kuriam reikės mokėti darbo užmokestį, net dirbant nuostolingai.
Rekomenduojame: Visoms juridinėms verslo formoms pritaikyta B1.lt programa. Jos vartotojai, gali stebėti iš bet kurios pasaulio vietos ir bet kokio įrenginio:
- Klientų skolas ar įsipareigojimus tiekėjams;
- Klientų istoriją už visą laikotarpį (CRM);
- Suvestus pirkimus ir pats išrašyti sąskaitas;
- Sandėlį ir atsargų judėjimą jame;
- Darbuotojų atostogų likučius;
- Taip pat – suformuoti reikiamą įsakymą ar išrašyti PPK per kasą ir importuoti banko išrašus.
Matyti pardavimus realiuoju laiku buhalterijoje, turint sujungimą su:
- Naudojamomis CRM ar kitomis programomis;
- POS kasos aparatais;
- Visomis el. parduotuvėmis;
Taip pat nesirūpinti dėl atsarginių kopijų: specializuotos įmonės tai padarys profesionaliai (daugiau nebesirūpinant dėl duomenų saugumo). Kodėl direktoriai renkasi B1.lt?
Verslo formų palyginimas:
IV | UAB | MB | |
Minimalaus įstatinio kapitalo reikalavimas (Eur) | Netaikomas | 1.000 | 1,00 |
Galimybė įdarbinti darbuotojus | Yra | Yra | Yra |
Atsakomybė | neridota | ribota | ribota |
Pelno mokesčio tarifas | – | 15 % standartinis tarifas; 5% lengvatinis tarifas, atitinkanti numatytus kriterijus | 15 % standartinis tarifas; 5 % lengvatinis tarifas; pirmą mokestinį laikotarpį gali būti taikomas 0% tarifas |
Dividendų/Gyventojo pajamų mokesčio apmokestinimas | GPM 15 % nuo 90 % apmokestinamų pajamų | Dividendų apmokestinimas 15 % | 15 % nuo 50 % savo reikmėms išsiimtos sumos |
Veiklos įregistravimo terminas | 1 d.d. | 4-5 d.d. | 4-5 d.d. |
Socialinio draudimo įmokos | Mokamos nuo apmokestinamų pajamų | – | Mokamas nuo nario savo lėšoms išimtų pajamų |
Svarbu: Kodėl šiame straipsnyje nėra aptariamos tokios verslo formos, kaip verslo liudijimas ar individuali įmonė? Verslo liudijimo taisyklėse yra numatyta, kad veiklą pagal verslo liudijimą vykdyti galima tik „Išvežiojamajai ar išnešiojamai prekybai“. Vadinasi asmuo dirbantis, pagal verslo liudijimą galėtų vykdyti elektroninės prekybos veiklą, jeigu jis pats arba verslo liudijime nurodyti jo šeimos nariai patys ne tik parduotų, tačiau ir išvežiotų prekes.
Individualių įmonių skaičius nuosekliai mažėja, t.y. nuo 2011 metais 16.883 šalyje veiklą vykdžiusių individualių įmonių (jose dirbo 67.731 žmonių) iki 2020 metais 9.730 individualių įmonių (jose iš viso dirbo 36.661 darbuotojų). Tokio mažėjančio populiarumo priežastys galimai slypi dėl nepalyginamai didesnės teisinės ir finansinės atsakomybės, nes individualios įmonės savininkas už veiklos nuostolius atsako ne tik savo investicijomis, tačiau ir asmeniniu turtu.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?