Įmonės valdybos nariai, kurie nėra įmonės darbuotojai, vykdami į su įmonės vykdoma veikla susijusias parodas, konferencijas, atlikdami savo kaip valdybos narių funkcijas, susijusias su įmonės vykdoma veikla, patiria kelionės, pavyzdžiui, lėktuvo ar keleivinio transporto bilietų, taksi, apgyvendinimo, maitinimo išlaidas atvykstant į arba išvykstant iš valdybos posėdžių Lietuvoje. Pagal išlaidas pagrindžiančius juridinę galią turinčius dokumentus šios išlaidos jiems yra kompensuojamos įmonės. Kaip tokias išmokas vertinti apmokestinant GPM?
Atsakytina, jog pagal GPM įstatymo 2 straipsnio 14 dalies 5 punkto nuostatas, nuolatinio ir/ar nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamomis nelaikomos sumos, kurios atitinka visas šias sąlygas: i) skirtos nakvynės, maitinimo, registravimosi dalyvauti renginyje bei kelionės išlaidoms padengti, ii) jeigu šios išlaidos susijusios su teisės aktų nustatyta tvarka organizuojama gyventojo savanoriška veikla ar darbo funkcijomis arba individualia veikla ir iii) kompensuojamos (ar apmokamos) asmens, nesusijusio su gyventoju darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais.
Vadinasi, ar gyventojui kompensuotos patirtų išlaidų sumos GPM įstatymo nuostatų taikymo tikslu yra pajamų mokesčio objektas vertinama tuo atveju, jei kompensuotos sumos pripažįstamos gyventojo pajamomis.
Todėl įmonės valdybos narių vykimas į susitikimus su potencialiais įmonės partneriais taip pat priskiriamas valdybos narių pareigoms, nes atitinkamos išlaidos susijusios su valdybos nario funkcijomis), tai ir vykstant į tokius susitikimus patirtų kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidų sumos, kompensuotos ne darbdavio – įmonės, nelaikomos valdybos narių pajamomis ir nėra pajamų mokesčio objektas.
Vis dėlto valdybos nariams kompensuotos potencialių įmonės verslo partnerių vaišinimo išlaidos GPM įstatymo 2 straipsnio 14 dalies 5 punkte nurodytoms nakvynės, maitinimo bei kelionės išlaidoms nepriskiriamos. Taigi šių išlaidų kompensacijoms šio punkto nuostatos netaikomos. Todėl šios kompensuotų išlaidų sumos, vadovaujantis GPM įstatymo 2 straipsnio 14 dalyje pateikta pajamų sąvoka, priskiriamos jas (išmokas) gaunančių gyventojų pajamoms.
Papildomai paminėtina, kad Lietuvos įmonių valdybos atliekamas priežiūros funkcijas reglamentuoja Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 34 straipsnis.
Be to, nenuolatinio Lietuvos gyventojo iš Lietuvos įmonės gautos valdybos nario išmokos yra laikomos turinčiomis šaltinį Lietuvoje ir yra nenuolatinio Lietuvos gyventojo pajamų mokesčio objektas. Tai reglamentuoja GPM įstatymo 2 straipsnio 16 dalies 4 punktas ir GPM įstatymo 5 straipsnio 4 dalies 2 punktas. Jei potencialių įmonės verslo partnerių vaišinimo išlaidas įmonė gyventojams kompensuoja todėl, kad jie yra jos valdybos nariai, tuomet šių santykių pagrindu išmokamas išmokas įmonė turi apmokestinti pajamų mokesčiu pagal GPMĮ nuostatas, taikomas nenuolatinių Lietuvos gyventojų gautoms valdybos narių pajamoms.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?