Pelno mokesčio įstatymas numato atvejus ir sąlygas, kada tam tikri įmonių reorganizavimai neapmokestinami pelno mokesčiu. Pateiktinas vienas aktualesnių praktikoje pavyzdžių.
Pavyzdžiui, gali būti vieneto veiklos dalies atskyrimas, kai vienetas, kuris toliau tęsia veiklą, perleidžia savo veiklos dalį (ar dalis) kitam jau esančiam ar naujai kuriamam vienetui, ir tokio perleidimo metu išpildomos būtinos dvi sąlygos, kad: i) perleidžiantysis vienetas mažina savo įstatinį kapitalą suma, atitinkančia įsigyjančiajam vienetui perleistos vieneto veiklos dalies sumą, ir ii) perleidžiančiojo vieneto dalyviai vietoj turėtų šio vieneto akcijų (dalių, pajų) proporcingai mainais gauna įsigyjančiojo vieneto išleistų akcijų (dalių, pajų).
Be to, jeigu keičiant perleidžiančio vieneto akcijas į įsigyjančiojo vieneto akcijas, susidaręs akcijų kainų skirtumas apmokamas pinigais, tai turi būti išpildoma papildoma sąlyga, kad taip išmokama suma negali būti didesnė kaip 10% įsigyjančiųjų vienetų naujai išleistų akcijų nominalios vertės arba, jei nominalios vertės nėra, – ne daugiau kaip 10% balansinės akcijų vertės.
Kai įsigyjančiajam vienetui perleidžiamas vieneto vykdomos veiklos dalies padalinio, sudarančio atskirą organizaciniu požiūriu savarankišką ekonominį vienetą, visas turtas, teisės ir pareigos. Pavyzdžiui, vienetas, užsiimantis didmeninės ir mažmeninės prekybos veikla, kitam vienetui perleidžia didmeninės prekybos veiklos padalinį, intelektinę nuosavybę, šio verslo tiekėjus bei pirkėjus, su prekybos veikla susijusį ilgalaikį ir trumpalaikį turtą (prekes), ir t. t. Todėl vertinant veiklos dalies savarankiškumą neturi būti atsižvelgiama vien tik į formalius kriterijus, tokius kaip, pavyzdžiui, ar iki perleidimo ta veiklos dalis buvo vykdoma per atskirą vieneto filialą, skyrių ir t. t.
Veiklos dalimi laikoma visuma materialaus ir nematerialaus turto, su tuo turtu susiję įsipareigojimai, teisės ir pareigos. Pavyzdžiui, tai būtų įvairūs leidimai, licencijos, technologijos, rinka (tiekėjų ir pirkėjų sąrašai) įsipareigojimai tiekėjams, įsipareigojimai darbuotojams ir kt. Iš esmės tai yra visa tai, kas leidžia tokią veiklos dalį identifikuoti ir išskirti iš visos įmonės veiklos kaip savarankišką ekonominį vienetą ir sudaro sąlygas tolesniam savarankiškam tokios veiklos vykdymui įsigyjančiajame vienete.
Vis dėlto paminėtina, kad jei būtų situacija, jog perleidžiantysis vienetas nustatyta tvarka savo veiklos dalį perleidžia jau esančiam ar naujai kuriamam vienetui, kartu sumažindamas savo įstatinį kapitalą suma, atitinkančia įsigyjančiajam vienetui perleistą vieneto veiklos dalį, tačiau už tokią įsigytą veiklos dalį įsigyjantysis vienetas mainais savo akcijas išduoda ne visiems perleidžiančiojo vieneto dalyviams, proporcingai jų turimų akcijų skaičiui, o tik vienam ar keliems jo dalyviams, tuomet tokia situacija neatitinka įmonės veiklos dalies perleidimo pagal PMĮ ir neapmokestinimo lengvata netaikoma.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?