Autorius Prof. habil. dr. Jonas Mackevičius
Atlikęs įmonės finansinę analizę, analitikas turi įforminti analizės rezultatus, suformuluoti išvadas ir pasiūlymus. Praktika rodo, kad daugelis analitikų gerai atlieka analizę, tačiau nesugeba tinkamai apibendrinti jos rezultatų, įforminti rezultatus analitinėse lentelėse ir grafikuose bei parengti ataskaitą.
Finansinės analizės ataskaitoje turi būti nurodytas visas darbas, kurį atliko analitikas ir kokių rezultatų atskleidė analizės metu. Ataskaitoje pirmiausia nurodomi pagrindiniai tikslai, kokie naudoti, atliekant analizę, informacijos šaltiniai, tyrimo metodai, kokiu nuoseklumu buvo atlikta analizė. Tačiau svarbiausias dalykas – pateikti analizės metu išaiškintus įmonės veiklos rezultatus, rizikingiausias veiklos sritis, pastebėtus trūkumus ir negeroves. Ypač svarbu ataskaitoje pateikti įmonės veiklos gerinimo rekomendacijas.
Finansinės analizės ataskaitų forma nėra standartinė, todėl, atsižvelgiant į įmonės dydį, veiklos sudėtingumą ir daugelį kitų dalykų, jos gali būti įvairių formų ir apimties. Tačiau visada finansinės analizės ataskaitos turi būti surašytos sklandžia ir taisyklinga kalba, būti aiškios ir vienareikšmiškai suprantamos. Ypač būtina vengti visokio dviprasmiškumo, vertinant buvusią ir esamą įmonės finansinę būklę ir veiklos rezultatus.
Finansinės analizės rezultatai išdėstomi ne tik tekste, bet ir analitinėse lentelėse. Lentelės turi būti vaizdžios ir lengvai suprantamos. Jas sudarant, rekomenduojama laikytis tam tikrų principų. Tipinėje klasikinėje lentelėje nurodomas numeris, pavadinimas ir paantraštė virš pačios lentelės, toliau pateikiama pagrindinė lentelės dalis (vadinamoji jos šaknis ir antraštė), t. y. eilučių ir stulpelių pavadinimas ir skaitmeninė informacija.
Be lentelių, finansinės analizės informaciją tikslinga pateikti grafinėse priemonėse (grafikuose, diagramose, žemėlapiuose ir kt.). Praktikoje dažniausiai naudojamos sektorinės, stulpelinės, juostinės ir tiesinės diagramos. Kai kuriems analizės rezultatams, siekiant vaizdesnio būdo, galima nubraižyti burbulo, molekulinę ar ploto diagramą. Grafinis duomenų išdėstymas, ypač panaudojant spalvas, padeda geriau įsidėmėti, suprasti duomenų ryšį ir struktūrą, išryškinti jų skirtumus. Grafinės priemonės naudojamos ne tik pateikiant galutinius analizės rezultatus, bet ir pradiniuose analizės etapuose, siekiant jomis vizualiai, apibendrintai įvertinti tiriamų rodiklių pobūdį, atkreipti į juos didesnį dėmesį.
Atlikęs įmonės finansinę analizę, analitikas turėtų domėtis, kaip jo atliktą analizę vertina įmonės vadovybė ir kiti informacijos vartotojai. Ypač turėtų atkreipti dėmesį, ar įmonės vadovybė reaguoja į jo pateiktus pasiūlymus ir ar pašalinti jo nurodyti veiklos trūkumai.
Finansinės analizės efektyvumas daug priklauso nuo įmonių vadovo požiūrio į jos svarbą ir būtinumą. Jis turi suprasti, kad, siekiant išsilaikyti konkurencingoje rinkoje ir užtikrinti savo įmonės veiklos tęstinumą, būtina analizuoti veiklos rezultatus. Teisingas įmonės esamos finansinės būklės ir veiklos rezultatų įvertinimas padeda gerokai objektyviau numatyti veiklos plėtros būdus ir galimybes – vieną iš svarbių kiekvienos įmonės išlikimo ir plėtros sąlygų. Būtina pažymėti ir tai, kad finansinė analizė yra vienas iš svarbiausių įmonės ekonominės informacijos šaltinių. Ji kartu su buhalterine apskaita teikia daugiau negu 80 proc. visos įmonės ekonominės informacijos. O ši informacija yra labai svarbi ne tik vertinant įmonės finansinę būklę ir veiklos rezultatus, bet ir kuo tiksliau įvertinant verslo riziką ir priimant racionalius, tinkamus operatyvinius ir perspektyvinius valdymo sprendimus.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?