PVM mokėtojas, gali atskaityti ir iki įregistravimo PVM mokėtoju dienos įsigytų prekių PVM sąskaitose faktūrose, importo deklaracijose nurodytas pirkimo (importo) PVM sumas, jeigu įsigytos prekės bus naudojamos ekonominėje PVM apmokestinamoje veikloje.
Jeigu iki įsiregistravimo PVM mokėtoju įsigytos prekės yra skirtos perparduoti su PVM, atskaitoma šių prekių pirkimo (importo) PVM suma nustatoma pagal jų likutį įsiregistravimo PVM mokėtoju dieną.
Kai iki įsiregistravimo PVM mokėtoju buvo įsigytos paslaugos, jų pirkimo PVM gali būti atskaitytas tik tokiu atveju, jeigu PVM mokėtojas gali įrodyti šių paslaugų faktinį naudojimą PVM apmokestinamoje veikloje. Jeigu įsiregistravęs PVM mokėtoju asmuo numato vykdyti ne tik PVM apmokestinamą veiklą, bet ir kitokią veiklą, nesuteikiančią teisės į PVM atskaitą, tai toks asmuo turi teisę įtraukti į PVM atskaitą ne visą iki įsiregistravimo PVM mokėtoju įsigytų prekių (paslaugų), kurių pirkimo (importo) PVM gali būti atskaitomas šiame straipsnyje nustatyta tvarka, o jos dalį, apskaičiuotą pagal PVM deklaracijos 28 laukelyje nurodytą procentą.
PVM atskaitą gali būti įtraukiama tik ta iki įregistravimo PVM mokėtoju įsigytų paslaugų, sudarančių PVM mokėtojo ilgalaikį nematerialųjį turtą, pirkimo PVM dalis, kuri atitinka iki įregistravimo PVM mokėtoju dar nenudėvėtą (neamortizuotą) to turto vertės dalį, apskaičiuotą vadovaujantis pelno (pajamų) apmokestinimą reglamentuojančiais teisės aktais. Šios nuostatos taikomos apmokestinant nematerialųjį ilgalaikį turtą, kuris nurodytas PMĮ 1 priedelyje ir kuris pagal PVM įstatymo nuostatas, prilyginamas paslaugų įsigijimui. Tai gali būti asmens, iki įsiregistravimo PVM mokėtoju, įsigyta nestandartizuota programinė įranga, įsigytos teisės ir kitas nematerialusis turtas. Į PVM atskaitą PVM mokėtojas gali įtraukti tik tą iki įregistravimo PVM mokėtoju įsigytų paslaugų, sudarančių PVM mokėtojo ilgalaikį nematerialųjį turtą, pirkimo PVM dalį, kuri atitinka iki įregistravimo PVM mokėtoju dar neamortizuotą to turto vertės dalį, apskaičiuotą vadovaujantis PMĮ nuostatomis.
Pavyzdys. Įmonė, neįsiregistravusi PVM mokėtoja, 2017 m. liepos mėn. už 12.100 Eur (apmokestinamoji vertė – 10.000 Eur, PVM suma – 2.100 Eur) įsigijo nestandartizuotą programinę įrangą ir tą patį mėnesį pradėjo ją naudoti. Ši programinė įranga PMĮ 1 priedelyje nurodyta kaip nematerialusis turtas, kurio maksimalus nusidėvėjimo laikotarpis – 3 metai, įmonė ir nustatė 3 metų nusidėvėjimo laikotarpį. 2018-01-27 ši įmonė pateikė prašymą mokesčių administratoriui įregistruoti ją PVM mokėtoja.
Įmonė buvo įregistruota PVM mokėtoja nuo 2018-02-01. Įmonė už laikotarpį nuo 2017 m. liepos mėn. (nuo programinės įrangos įsigijimo laikotarpio) iki 2018 m. vasario mėn. (iki įsiregistravimo PVM mokėtoja momento) apskaičiavo 2.017 Eur amortizacinių atskaitymų, t. y. ([12.100 / 3 / 12 x 6], kur 3 – nusidėvėjimo laikotarpis metais, 12 – mėnesių skaičius metuose, 6 – nusidėvėjimo skaičiavimo laikotarpis mėnesiais iki įsiregistravimo PVM mokėtoju momento). Atitinkamai, nenudėvėta programinės įrangos vertės dalis įsiregistravimo PVM mokėtoja dieną sudaro 10.083 Eur (12.100 – 2 017), o PVM suma, tenkanti šiai neamortizuotai vertės daliai yra 2.117 Eur. Todėl, ši įmonė įsiregistravusi PVM mokėtoja ir numatanti šią programinę įrangą naudoti vien PVM apmokestinamai veiklai, turi teisę į PVM atskaitą įtraukti 2.117 Eur tos įrangos pirkimo PVM ir ją įrašyti į PVM deklaracijos 35 laukelį.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?