Jeigu individualios įmonės (IĮ) savininkas iš įmonės pasiima dalį lėšų ar turto asmeniniam naudojimui, tokios pasiimtos lėšos ar turtas priskiriami individualios įmonės savininko pajamoms, kurios apmokestinamos pajamų mokesčiu. IĮ savininko gautos pajamos gali būti priskiriamos:
-
su darbo santykiais susijusioms pajamoms (pajamų rūšies kodas 02);
-
pajamoms iš paskirstytojo pelno po apmokestinimo (pajamų rūšies kodas 27);
-
pajamoms ne iš pelno mokesčiu apmokestinto pelno (pajamų rūšies kodas 27).
IĮ savininko – nuolatinio Lietuvos gyventojo iš IĮ gautos pajamos priskiriamos B klasės pajamoms, nuo kurių pajamų mokestį privalo sumokėti pats IĮ savininkas metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d. pateikdamas metinę pajamų deklaraciją.
IĮ savininko – nenuolatinio Lietuvos gyventojo iš IĮ gautos pajamos priskiriamos A klasės pajamoms, nuo kurių IĮ privalo apskaičiuoti, išskaičiuoti ir GPMĮ nustatyta tvarka sumokėti pajamų mokestį. Su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusiomis pajamomis laikomos IĮ savininko iš IĮ gauta suma, neviršijanti sumos, nuo kurios pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymo (VSDĮ) nuostatas skaičiuojamos ir mokamos IĮ savininko valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos. Pagal VSDĮ IĮ savininko socialinio draudimo įmokų bazę sudaro IĮ Sodrai deklaruoto dydžio suma, kuri kalendoriniais metais išsiimama IĮ savininko asmeniniams poreikiams. Pajamų mokesčio tikslais su darbo santykiais susijusiomis pajamomis laikoma ir atitinkamai apmokestinama pajamų mokesčiu tik faktiškai išsiimta suma, net jei VSD įmokų tikslais deklaruota suma yra didesnė.
VSDĮ nustato maksimalią sumą („lubas"), iki kurios gali būti skaičiuojamos VSD įmokos: už 2023 m. ši riba yra 72 450,70 Eur (1684,90 Eur x 43) (suma ne didesnė negu praėjusių metų 43 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU)).
IĮ savininko iš IĮ gautos su darbo santykiais susijusios pajamos apmokestinamos GPM atėmus taikytiną metinį NPD.
Įnašo įnešimas
IĮ savininko įnašu į IĮ laikomas piniginių lėšų, ilgalaikio materialiojo turto perdavimas IĮ nuosavybėn. IĮ savininko įnašo perdavimo į savo įmonę metu jo savininkas atlygio negauna, todėl mokestinių prievolių pagal GPMĮ jam neatsiranda. IĮ savininko įnašo ilgalaikiu turtu vertė yra lygi to turto įsigijimo kainai.
Įnašo atsiėmimas
IĮ savininkas turi teisę susigrąžinti kaip įnašą perduotą ilgalaikį turtą arba gauti perduoto turto ekvivalentą kitu turtu ar pinigais. Jeigu IĮ savininkas susigrąžina kaip įnašą IĮ perduotą ilgalaikį turtą, turto vertės padidėjimas dėl rinkos kainos pokyčio nėra apmokestinimo pajamų mokesčiu objektas, nes ilgalaikis turtas grąžinamas to turto perdavimo (įsigijimo kaina) IĮ verte.
Jeigu IĮ savininkui įnašas grąžinamas IĮ įsigytu turtu, tai IĮ turtas, perduodamas savininkui, turi būti įvertinamas tikrąja rinkos kaina. IĮ savininkas iš gauto turto vertės (tikrosios rinkos kainos) gali atimti neatsiimtą įnašą į IĮ (jeigu šie įnašai nebus grąžinami pinigais). Grąžinamo įnašo vertė nėra pajamų mokesčio objektas, o turto vertė, viršijanti įnašą, yra apmokestinama pajamų mokesčiu.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?