Gaisrinės saugos instruktavimas yra privalomas. Jei darbų saugos instruktavimą galima pakeisti – seminarai, mokymai, tai gaisrinės saugos instruktavimas yra privalomas ir nurodyti konkretūs reikalavimai. Remiantis bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių, patvirtintų priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 vasario 18 d. įsakymu Nr. 64 (priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo departamento prie vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2010 m. liepos 27 d. įsakymo Nr. 1-223 redakcija) 7 punktu:
Įmonėje, įstaigoje, organizacijoje organizuojami šie instruktažai gaisrinės saugos klausimais:
- Įvadinis (bendras).
Pradedantiems eiti pareigas ar dirbti.
- Periodinis (darbo vietoje).
Ne rečiau kaip kartą per 12 mėnesių.
- Papildomas (darbo vietoje).
Pakeitus darbo saugos instrukciją, darbo vietą, pasikeitus darbo funkcijoms, gamybos technologiniams procesams, įvykus sprogimui arba kilus gaisrui, paaiškėjus, kad valstybės tarnautojas ar darbuotojas stokoja gaisrinės saugos žinių.
Kiekvienas darbuotojas privalo:
-
Susipažinti su gaisrinės saugos instrukcijomis (gali būti viena arba kelios);
-
Griežtai laikytis gaisrinio rėžimo, vykdyti vadovų bei asmenų, atsakingų už gaisrinę saugą nurodymus;
-
Darbo metu naudotis tvarkingomis darbo priemonėmis (nenaudoti savos gamybos darbo priemonių, elektros instaliacija turi būti tvarkinga);
-
Mokėti naudotis darbo vietoje esančiomis gaisro gesinimo priemonėmis (gesintuvas, gaisriniai čiaupai, nedegus audeklas);
-
Žinoti gaisro gesinimo, signalizacijos ir ryšio priemonių naudojimo taisykles;
-
Nesudaryti sąlygų galinčių sukelti gaisrą.
Dirbant darbo vietoje pastate ar patalpoje turi būti užtikrinti:
- Evakuacijos keliai ir išėjimai (durys negali būti užrakintos, išėjimai negali būti užstatyti).
- Evakuacijos kryptį nurodantys ženklai (privalo matytis iš kiekvienos vietos, turi būti apšviesti).
- Evakavimo planai (privalo kabėti prie kiekvieno išėjimo).
- Rūkymo vietos (nėra privalomos, bet, jei yra, tai turi būti tinkamai įrengtos).
Elektros įrenginiai turi būti tvarkingi ir saugūs:
- Pastebėjus elektros tinklų ir įrenginių gedimus, sukeliančius kibirkščiavimą, kabelių, laidų ir variklių kaitimą, būtina juos nedelsiant išjungti ir pašalinti gedimus.
- Elektros šviestuvai turi būti su nedegiais gaubtais arba metaliniais tinkleliais.
- Būtina laiku matuoti kabelių ir laidų izoliacijos varžą, o matavimo rezultatus – surašyti į tam tikslui skirtą žurnalą arba atitinkamos formos aktą.
- Apsaugos nuo žaibo įrenginiai turi būti techniškai tvarkingi ir tikrinami jų įrengimą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatyta tvarka.
Medžiagų sandėliavimo patalpos turi būti tinkamai paruoštos:
- Patalpa, kurioje sandėliuojamos medžiagos turi būti paženklinta. Negali būti laikomos vienoje vietoje kelių rūšių cheminės medžiagos. Reikia atkreipti dėmesį į elektros prietaisus, jei jie yra, ar tvarkingai įrengti.
- Medžiagos turi būti laikomis grupėmis pagal joms gesinti naudojamas medžiagas, taip pat pagal jų fizines ir chemines bei pavojingumo gaisro atžvilgiu savybes.
- Sandėlių patalpose draudžiama užkrauti langus, duris, vartus.
- Sandėliuose draudžiama rūkyti ir naudoti atvirą ugnį.
- Degių ir nedegių medžiagų su degia pakuote, sandėliuose draudžiama naudoti elektros šildytuvus su atvirais kaitinimo elementais, virykles ir kitus buitinius elektros prietaisus.
Turi būti pasirūpinta gaisro gesinimo įrenginiais ir priemonėmis:
-
Visose patalpose turi būti tolygiai išdėstyti gesintuvai (kiekis, tūris, kokios rūšies veikla užsiima organizacija). Taip pat neprivalomi, bet rekomenduojami nedegūs audeklai, gaisriniai čiaupai.
-
Patalpose turi būti užrašai (ženklai), nurodantys gesintuvo laikymo vietas. Tiek patalpoje, tiek lauke užrašai turi būti gerai matomi, įrengti 2-2,5 m. nuo grindų ar žemės.
-
Gesintuvai, juose esančių gesinimo medžiagų kiekis ir kokybė tikrinami ne rečiau kaip vieną kartą metuose.
-
Įmonės patalpose yra sumontuota gaisrinės signalizacija tikrinama ne rečiau kaip vieną kartą per metus, o patikros rezultatus reikia surašyti į tam tikslui skirtą žurnalą arba atitinkamos formos aktą.
-
Gesintuvai kabinami ne aukščiau kaip 1,5 m. nuo grindų iki gesintuvo apačios ir taip, kad atidarytos patalpos durys netrukdytų apimti gesintuvo.
-
Gesintuvai laikomi lengvai prieinamose ir matomose vietose, apsaugotose nuo tiesioginių saulės spindulių poveikio, ne arčiau kaip per 1 m. nuo šildymo prietaisų.
Nuo degančios medžiagos priklauso, kokiais gesintuvais gesinti gaisrą.
Kokios medžiagos dega |
Gaisro klasė |
Kuo geriau gesinti |
Mediena, popierius, guma, tekstilė ir kitos kietosios anglėjančios medžiagos |
A |
Milteliai, vandeniu, putomis |
Benzinas, dyzelinas, tepalai, lakai, skiedikliai, besilydančios plastmasės ir kiti degūs skysčiai ir skystėjančios kietosios medžiagos |
B |
Milteliai, angliarūgšte, putomis |
Vandenilis, acetilenas, gamtinės, suskystintos ir kitokios degios dujos, elektros įrenginiai |
C |
Milteliais, angliarūgšte |
Kalis, natris, magnis ir kiti degūs metalai ir jų lydiniai |
D |
Specialiais milteliais |
Ant kiekvieno gesintuvo būna pateikiama informacija, kaip taisyklingai jį naudoti:
- Nutraukti plombą;
- Ištraukti apsauginį kaištį;
- Gesintuvą laikyti vertikalioje padėtyje;
- Gesintuvo žarnelę nukreipti į ugnies židinį ir nuspausti rankenėlę.
Kaip ir kiekvienas procesas, kaip ir gaisro gesinimas turi būti organizuotas.
Kiekvienas darbuotojas (asmuo), pastebėjęs gaisrą, privalo:
- Nedelsdamas pranešti apie gaisrą priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybai skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112;
- Informuoti žmones apie gaisrą, paspausdami gaisrinės signalizacijos mygtuką (jei toks yra), jeigu jo nėra, tai informuoti kitokiais būdais – šaukti, kelti triukšmą, kad žmonės atkreiptų dėmesį ir būtų galima pranešti.
- Organizuoti žmonių bei materialinių vertybių evakavimą. Prižiūrėti, kad visi tikrai išeitų, patikrinti, ar tikrai yra atidarytos evakavimo durys. Evakavimo veiksmų plane turi būti paskirstytos funkcijos tarp darbuotojų kas ir ką turi atlikti;
- Gesinti gaisrą turimomis priemonėmis. Neturint gesintuvo gali būti naudojamas nedegus audeklas, vanduo. Tačiau griežtai draudžiama naudoti vandenį gesinant į elektros lizdą įjungtus elektros prietaisus. Jei šie prietaisai bus išjungti arba bendrai atjungta elektra, tai galima naudoti ir vandenį;
- Pranešti apie gaisrą objektui vadovaujantiems darbuotojams.
Patarimas: griežtai draudžiama grįžti į degantį pastatą. Grįžti galima tik tada, kai atvažiuoja ugniagesiai, viską patikrina ir tik jie gali duoti nurodymą ar leidimą grįžti. Taip pat draudžiama naudotis liftais. Atsakingiems asmenims atjungus elektrą žmonės gali ir likti lifte. Prieš uždarant patalpas, turi būti atlikta jų apžiūra:
-
Ar nesijaučia patalpose dujų, degėsių ir kitų nebūdingų specifinių kvapų;
-
Ar išjungti, kurie pasibaigus darbui turi būti išjungiami, elektros įrenginiai, apšvietimas;
-
Ar patalpos išvalytos nuo buitinių atliekų;
-
Ar uždaryti langai;
-
Ar sudėti nustatyta tvarka patalpoje likę gaminiai, medžiagos ir kitas turtas;
-
Ar laisvi pagrindiniai praėjimai patalpose;
-
Ar veikia budintis apšvietimas (jeigu taikoma);
-
Ar patalpose neliko žmonių (darbuotojų ar pašalinių);
-
Ar įjungta gaisrinė signalizacija.
Autorė lektorė Irina Mečkauskienė
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?