Instruktavimas – darbuotojo informavimas apie jo darbovietėje, darbo aplinkoje, darbo vietoje esančius ar galimus pavojus, jų keliamą riziką darbuotojo saugai ir sveikatai, būtinus veiksmus ir apsaugos priemones, kad išvengti nelaimingų atsitikimų darbe ir sveikatos sutrikimų.
Darbo saugos ir sveikatos instrukcija – darbdavio ar darbdaviui atstovaujančio asmens parengtas ir jo nustatyta tvarka patvirtintas lokalinis teisės aktas, kuriuo įvardijami darbo vietoje, aplinkoje esami ir galimi rizikos veiksniai, nurodomi saugūs darbo metodai bei veiksmai. Instrukcija gali būti rašitinės formos arba vaizdo įrašas bei kitos formos laikmena.
Kada instruktuojami?
- Priimant darbuotoją
- Perkeliant į kitą darbo vietą;
- Pradėjus naudoti kitas darbo priemones;
- Pakeitus darbo organizavimą;
- Įmonė viduje nusprendžia kaip periodiškai instruktuoti.
Šie terminai turi būti nurodyti instruktavimo tvarkoje. Joje taip pat turi būti nurodyta kas atliks instruktavimą, dažniausiai įvadinį instruktavimą atlieka specialistas, darbo vietoje instruktavimą atlieka padalinio vadovas ar vadovas. Taip pat turi būti numatytas instruktavimo periodiškumas. Anksčiau buvo numatyta, kad periodinis instruktavimas turi būti atliekamas kas metus. Šiuo metu tokios prievolės nėra. Intruktavimo tvarkoje turi būti numatomas periodiškumas. Jeigu rizikų nėra daug, galima numatyti ir periodinį instruktavimą atlikti kas dvejus metus. Taip pat turi būti nurodoma, kaip darbuotojas pasirašys ir kaip darbdavys patikrins darbuotojo žinias. Vadinasi turi būti numatyta, ar darbuotojas žodžiu atsakys, ar testą atliks.
Kas turi būti instrukcijose?
Instrukcijos rengiamas pagal profesiją, darbams ir darbo vietoms. Darbo įrenginių ir priemonių instrukcijos rengiamos tik tada, kada nėra gamintojų parengtos instrukcijos. Jeigu perkate naujus įrenginius ten turi būti gamintojo pateikta saugos instrukcija lietuvių kalba, su ja turi darbuotojai būti supažindinami. Gali būti išimtis, jeigu instrukcijoje nėra pateikiama visa informacija. Jeigu yra specifiniai dalykai, darbdavys turi papildyti gamintojo instrukciją.
Mokymai
Šių metų kovo mėnesį atnaujintos Mokymo ir žinių darbuotojo saugos ir sveikatos klausimais tikrinimo bendrosios nuostatos. Įmonės vadovas turi patvirtinti įmonės darbuotojų mokymo ir atestavimo tvarką bei paskirti darbuotoją, atsakingą už mokymų organizavimą ir apmokytų darbuotojų registro pildymą.
Prie tos tvarkos pridedamas sąrašas, darbuotojų, kurie privalo būti apmokyti, kur jie bus mokomi – ar siųsite į mokymų centrą, ar mokysite įmonėje, taip pat mokymų periodiškumas. Anksčiau buvo pavojingų darbų sąrašas, dabar tokio sąrašo nebeliko, tačiau įmonės vistiek pagal jį moko, periodiškai siunčia darbuotojus atnaujinti žinias. Šios tvarkos padeda įvertinti kuriems darbuotojams reikia atnaujinti žinias, taip pat padeda įvertinti atlikto rizikos vertinimo išvados.
Mokymas ir instruktavimas yra skirtingi procesai. Instruktavimas yra supažindinimas, o mokymas tai ne tik papasakojimas ir parodymas, tačiau praktinės naudos davimas ir žinių patikrinimas. Žinias gali tikrinti specialiai suburta komisija, kurią sudarytų bent trys asmenys. Taip pat svarbu paminėti, kad įmonės vadovas gali paskirti asmenį, kuris sukurs mokymų programas pagal, kurias bus mokomi darbuotojai.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?