Dividendai (angl. Dividend) – tai bendrovės uždirbto pelno dalies paskirstymas akcininkų naudai direktoriaus ar valdybos sprendimu. Dividendai gali būti išmokami piniginėmis išmokomis, akcijomis ir kitu bendrovės turtu. Dividendų dydis gali būti nurodomas kaip suma už kiekvieną akciją arba kaip palūkanos nuo dabartinės akcijų rinkos kainos (žr. dividendų pelningumas).
Bendrovės grynasis pelnas gali būti paskirstytas per dividendus arba laikomas bendrovėje kaip nepaskirstytasis pelnas. Bendrovė gali naudoti grynąjį pelną savo akcijų, laisvai cirkuliuojančių rinkoje, išpirkimui (žr. buyback).
Dividendai ir atperkamos akcijos nekeičia bendrovės akcijų vertės. Dividendų mokėjimą akcininkai patvirtina ir struktūrizuoja kaip vienkartinį specialų dividendą arba kaip nuolatinį pinigų srautą savininkams ir investuotojams. Savitarpio ir biržos fondų akcininkai dažnai turi teisę gauti dividendus. Savitarpio fondai išmoka palūkanų ir dividendų pajamas, gautas iš vertybinių popierių portfelio, kaip dividendus fondo akcininkams. Be to, realizuotos kapitalo prieaugio pajamos iš prekybinės veiklos, kaip taisyklė, išmokamos metinių dividendų forma (žr. pajamų iš kapitalo prieaugio paskirstymas).
„Startuoliai“ ir kitos didelės sparčiai augančios įmonės retai siūlo dividendus, nes visas jų pelnas yra reinvestuojamas, siekiant išlaikyti aukštesnius augimo ir plėtros rodiklius. Didelės, autoritetingos kompanijos reguliariai moka dividendus, siekdamos maksimaliai padidinti savo akcininkų gerovę. Tai kompanijos, kurios jungia energetikos, finansų ir bankininkystės, sveikatos priežiūros ir farmacijos, komunalinių paslaugų, Nekilnojamojo turto Investiciniai fondai (angl. REITS), logistikos ir statybos ekonominius sektorius.
Kaip taisyklė, investuotojai siekia gauti dividendus dabar, o ne didinti savo būsimas pajamas iš kapitalo prieaugio, reinvestuojant nepaskirstytąjį pelną. Kodėl investuotojai nori gauti didesnę garantuotų einamųjų dividendų piniginę vertę nei panašias pajamas iš kapitalo prieaugio ateityje? Daugelyje šalių dividendų pajamos apmokestinamos palankesniu mokesčių tarifu nei įprastos [investicinės] pajamos. Investuotojai, siekiantys pinigų srautų su mokesčių pranašumu, gali pasinaudoti potencialiai lengvatiniu apmokestinimu, investuodami į dividendus užtikrinančius vertybinius popierius. Jeigu bendrovė, daugelį metų stabiliai mokėjusi dividendus, sumažina išmokų sumą arba apskritai nustoja juos [dividendus] mokėti - tai gali signalizuoti investuotojams apie finansines problemas. Netikėtas dividendų padidėjimas, paprastai, yra teigiamas signalas rinkai. Net jei bendrovės pajamos keičiasi, stabilia dividendų politika siekiama išlaikyti stabilias dividendų išmokas, o šių dividendų suma tiesiogiai priklauso nuo gautų pajamų. Be abejo, nors dividendų mokėjimas ir yra labai svarbus bendrovės stabilumo rodiklis, tačiau vykdomų projektų finansavimas dažniausiai būna prioritetinis (žr. Likutinio dividendo modelis). O tai reiškia, kad įmonė [iš gautų pajamų] pirmiausia nustato optimalų investicinių projektų finansavimą, o tik tada [likutį] skirtumą nukreipia į dividendų mokėjimą.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?