Lietuvos įmonės vis daugiau įdarbina Ukrainos piliečių. Tokiais atvejais praktikoje kyla įvairių klausimų. Vienas iš tokių – ar apmokestinama darbdavio išmokėta pašalpa darbuotojui Ukrainos piliečiui?
Tarkime, situacija tokia, kad mirė įmonėje dirbančio Ukrainos piliečio artimas giminaitis. Įmonė nusprendė šiam darbuotojui išmokėti pašalpą. Dėl Ukrainoje vykstančio karo neįmanoma gauti mirtį patvirtinančio oficialaus dokumento.
Pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį, kad pajamų mokesčiu neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos Lietuvos Respublikos įstatymuose arba kituose teisės aktuose nustatyto dydžio kompensacijos, taip pat kompensacijos, kurių dydžiai nenustatyti, tačiau mokėjimas reglamentuotas Lietuvos Respublikos įstatymuose ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose. Šiuo atveju minėta darbdavio mokama pašalpa Ukrainos piliečiui nelaikytina kompensacija pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, nes tokios pašalpos dydis ar mokėjimas nėra reglamentuotas Lietuvos Respublikos įstatymuose ar kituose teisės aktuose.
Kad pašalpa būtų priskiriama pajamų mokesčiu neapmokestinamosioms pajamoms, yra būtinos sąlygos: i) pašalpą išmoka asmuo, su kuriuo gyventojas yra susijęs darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais; ii) asmuo išmoka pašalpą mirus šio gyventojo sutuoktiniui arba vaikui (įvaikiui), arba kuriam nors iš tėvų (įtėvių). Turi būti tenkinamos abi sąlygos.
Vadinasi analizuojamoje situacijoje darbdavio išmokėta pašalpa darbuotojui – Ukrainos piliečiui, mirus jo artimam giminaičiui priskiriama pajamų mokesčiu neapmokestinamosioms pajamoms, neatsižvelgiant į tai ar darbuotojas mokesčių mokėjimo tikslais mokestiniu laikotarpiu yra laikomas nuolatiniu ar nenuolatiniu Lietuvos gyventoju (pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatas).
Papildomai paminėtina, kad kaip pateiktoje situacijoje, jei tikrai dėl Ukrainoje vykstančio karo neįmanoma gauti Ukrainos piliečio artimo giminaičio mirtį patvirtinančio oficialaus dokumento, teisę į lengvatą pagrindžiančiu dokumentu galėtų būti bet koks kitas rašytinis šaltinis. kuriame būtų išdėstyta lengvatos taikymui reikalinga informacija, t. y., mirusio asmens duomenys, giminystės ryšys ir sužinojimo apie mirties faktą aplinkybės. Pavyzdžiui, toks dokumentas galėtų būti Ukrainos piliečio (darbuotojo) prašymas, paaiškinimas.
Be to, darbdavys (įmonė), kaip mokestį išskaičiuojantis asmuo, vykdydamas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nustatytas mokestį išskaičiuojančio asmens prievoles, pats nusistato, kokiu dokumentu ir kokia tvarka turi būti grindžiama darbuotojo teisė gauti pajamų mokesčiu neapmokestinamą pašalpą.
Straipsnis laukia autoriaus
Straipsnis „“ dar kuriamas. Nespėjame rašyti :) Turite atitinkamos patirties? Parašykite šitą straipsnį, o mūsų redaktoriai jį patikrins ir patvirtins. Kodėl man naudinga rašyti? Kaip parašyti straipsnį?Redaguoti straipsnį
Susiję straipsniai
Resursai
10 aktyviausių autorių :
Vienijame geriausius apskaitos ir mokesčių specialistus ir kviečiame būti enciklopedijos autoriumi! Taip padidinsite savo ir savo įmonės ar įstaigos žinomumą verslo bendruomenėje!Kodėl man naudinga rašyti?